Άδικά 5ος ο ΝΟΡ στις Κορασίδες

Πιο κοντά από ποτέ έφτασε ο Ναυτικός Όμιλος Ρεθύμνου στην κατάκτηση του πρώτου μεταλλίου της ιστορίας του, αλλά στις λεπτομέρειες και πάλι χάθηκε η υπέρβαση για την ομάδα κορασίδων του Κώστα Φιτσανάκη. Λίγο η κακή διαιτησία στο παιχνίδι της πρεμιέρας με την Βουλιαγμένη, λίγο η τύχη που είχε η τελευταία στο παιχνίδι των ομίλων με τον Ολυμπιακό, στέρησαν από το ΝΟ Ρεθύμνου να βρεθεί στην τετράδα των μεταλλίων. Δυστυχώς, όπως φάνηκε από τα χιαστί ματς της Κυριακής ο ΝΟ Ρεθύμνου δεν είχε να φοβηθεί τίποτα από ΝΕ Πατρών και Γλυφάδα και η θέση που του άρμοζε ήταν στον μεγάλο τελικό.
Όμως φευ… Ο βαθμός της ισοπαλίας που απέσπασε ο ΝΟ Βουλιαγμένης από τον Ολυμπιακό στο τελευταίο παιχνίδι των ομίλων στέρησε από το ΝΟΡ να μπει στην τετράδα, κατακτώντας εν τέλει την 5η θέση στην Ελλάδα, αφού συνέτριψε στον αγώνα κατάταξης με το εντυπωσιακό 23-13 το ΝΟ Χίου. Πρωταθλητής όπως αναμενόταν ήταν ο Ολυμπιακός του Ρεθυμνιώτη τεχνικού Κώστα Χατζηδάκη, με τις «ερυθρόλευκες» να μην αντιμετωπίζουν το παραμικρό πρόβλημα στον μεγάλο τελικό με αντίπαλο την Βουλιαγμένη της οποίας επικράτησαν με 12-5 και αφού «τελείωσαν» τον τελικό από το α’ ημίχρονο με το υπέρ τους 10-1. Την 3η θέση εν τέλει κατέκτησε η ΝΕ Πατρών που στον τελικό της παρηγοριάς επιβλήθηκε με 7-4 στην παράταση (4-4 κανονικός αγώνας) της «οικοδέσποινας» της τελικής φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος πόλο κορασίδων, Γλυφάδας.

Η ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ
1. Ολυμπιακός
2. ΝΟ Βουλιαγμένης
3. ΝΕ Πατρών
4. Γλυφάδα
5. ΝΟ Ρεθύμνου
6. ΝΟ Χίου
7. Εθνικός
-. Πανιώνιος
-. ΝΟ Λάρισας
-. Νηρέας Χαλανδρίου

ΤΑ Φ.Α. ΤΟΥ ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Βουλιαγμένης 10 – 10
ΤΑ ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 3-1, 3-6, 4-1, 0-2.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κώστας Φιτσανάκης): Γαβαλά 4, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Λιμπιτάκη 4, ενώ έπαιξαν ακόμη οι Μπιρλιράκη Καλ., Καραγιάννη, Καραβάνου, Θεοδωράκη, Μπιρλιράκη Β., Συριανόγλου, Φραγκιαδάκη.

Νηρέας Χαλανδρίου – ΝΟ Ρεθύμνου
ΤΑ ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 5-4, 2-4, 1-7, 0-6
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κώστας Φιτσανάκης): Μυριοκεφαλιτάκη 10, Συριανόγλου 3, Λιμπιτάκη 5, Θεοδωράκη 1, Γαβαλά 4.

ΝΟ Ρεθύμνου – Εθνικός 19 – 6
ΤΑ ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 4-2, 4-2, 5-0, 6-2.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κώστας Φιτσανάκης): Θεοδωράκη 2, Γαβαλά 1, Β. Μπιρλιράκη 3, Συριανόγλου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Φραγκιαδάκη 1, Λιμπιτάκη 8.

Ολυμπιακός – ΝΟ Ρεθύμνου 11 – 10
ΤΑ ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 6-2, 1-2, 3-1, 1-5.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κώστας Φιτσανάκης): Θεοδωράκη 1 Λιμπιτάκη 1, Μυριοκεφαλιτάκη 8.

Αγώνας 5 – 6
ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Χίου 23 – 13
ΤΑ ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 7-3, 8-2, 5-6, 3-2.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κώστας Φιτσανάκης): Θεοδωράκη 2, Καραβάνου 4, Β. Μπιρλιράκη 1, Συριανόγλου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 8, Λιμπιτάκη 7.

ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΗΣ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΠΟΛΟ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
Α’ ΟΜΙΛΟΣ (Κολυμβητήριο Νέας Σμύρνης)
Πέμπτη 9 Ιουλίου
1η αγωνιστική
ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Βουλιαγμένης 10 – 10
Ολυμπιακός – Νηρέας Χαλανδρίου 24 – 4
Ρεπό: Εθνικός Πειραιά
Παρασκευή 10 Ιουλίου
2η αγωνιστική
Νηρέας Χαλανδρίου – ΝΟ Ρεθύμνου 8 – 21
Εθνικός – Ολυμπιακός 3 – 16
Ρεπό: Βουλιαγμένη
3η αγωνιστική
ΝΟ Βουλιαγμένης – Νηρέας Χαλανδρίου 24 – 3
ΝΟ Ρεθύμνου – Εθνικός 19 – 6
Ρεπό: Ολυμπιακός
Σάββατο 11 Ιουλίου
4η αγωνιστική
Εθνικός – ΝΟ Βουλιαγμένης 4 – 16
Ολυμπιακός – ΝΟ Ρεθύμνου11 – 10
Ρεπό: Νηρέας Χαλανδρίου
5η αγωνιστική
Νηρέας Χαλανδρίου – Εθνικός 10 – 25
ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός 8 – 8
Ρεπό: ΝΟ Ρεθύμνου

Β’ ΌΜΙΛΟΣ (Κολυμβητήριο Γλυφάδας)
Πέμπτη 9 Ιουλίου
1η αγωνιστική
ΝΟ Λάρισας – Πανιώνιος 5 – 9
ΝΟ Χίου – Γλυφάδα 7 – 9
Ρεπό: ΝΕ Πατρών
Παρασκευή 10 Ιουλίου
2η αγωνιστική
Γλυφάδα – ΝΟ Λάρισας 7 – 5
ΝΕ Πατρών – ΝΟ Χίου 7 – 5
Ρεπό: Πανιώνιος
3η αγωνιστική
Πανιώνιος – Γλυφάδα 4 – 14
ΝΟ Λάρισας – ΝΕ Πατρών 1 – 7
Ρεπό: ΝΟ Χίου
Σάββατο 11 Ιουλίου
4η αγωνιστική
ΝΕ Πατρών – Πανιώνιος 12 – 4
ΝΟ Χίου – ΝΟ Λάρισας 12 – 3
Ρεπό: ΝΟ Λάρισας
5η αγωνιστική
Πανιώνιος – ΝΟ Χίου 5 – 19
Γλυφάδα – ΝΕ Πατρών 4 – 9
Ρεπό: ΝΟ Λάρισας

ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ
Α’ Όμιλος
ΟΜΑΔΑ Β. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ
1. Ολυμπιακός 10 3-1-0 59 – 25
2. ΝΟ Βουλιαγμένης 8 2-2-0 58 – 25
3. ΝΟ Ρεθύμνου 7 2-1-1 60 – 35
4. Εθνικός Πειραιά 3 1-0-3 38 – 61
5. Νηρέας Χαλανδρίου 0 0-0-4 25 – 94

Β’ Όμιλος
ΟΜΑΔΑ Β. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ
1. ΝΕ Πατρών 12 4-0-0 35 – 14
2. Γλυφάδα 9 3-0-1 34 – 25
3. ΝΟ Χίου 6 2-0-2 43 – 24
4. Πανιώνιος 3 1-0-3 22 – 50
5. ΝΟ Λάρισας 0 0-0-4 14 – 35

Τα χιαστί παιχνίδια (Κολυμβητήριο Γλυφάδας)
Κυριακή 12 Ιουλίου
Ημιτελικοί
Ολυμπιακός – Γλυφάδα 9 – 6
ΝΕ Πατρών – ΝΟ Βουλιαγμένης 4 – 7
Θέσεις 5 – 6
ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Χίου 23 – 13
Μικρός τελικός
Γλυφάδα – ΝΕ Πατρών 4 – 7 παρ. (4-4)
Μεγάλος τελικός
Ολυμπιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης 12 – 5

Κάντε το σχόλιο σας

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Plugin by:aAM