Δεν άντεξε στην πίεση αντιπάλων και διαιτητών…

Το Ρέθυμνο Cretan Kings ηττήθηκε με 90-95 από την ΑΕΚ στο “Μελίνα Μερκούρη”, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής. Αυτό ήταν το πρώτο αρνητικό αποτέλεσμα μετά από 4 συνεχόμενες νίκες εντός των “τειχών”.
Οι Ρεθυμνιώτες μπήκαν στο παιχνίδι με στόχο τη νίκη και αυτό φάνηκε από το 1ο έως και το τελευταίο λεπτό. Μάλιστα, μέχρι και το 32ο λεπτό ήταν μπροστά στο σκορ (74-71), ενώ η μεγαλύτερη διαφορά σημειώθηκε στο 27′, με τον Μούντι να έχει πάρει “φωτιά” (25π.) για το 67-59. Όμως, οι διαιτητές κρατούσαν μέσα στο παιχνίδι την “Ένωση”, σφυρίζοντας με διαφορετικά κριτήρια στις δύο πλευρές του γηπέδου. Χαρακτηριστικό αποτελεί το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι εκτέλεσαν πάνω από τις διπλάσιες βολές, έχοντας 27/34, έναντι 11/15 των γηπεδούχων. Η ανατροπή σκηνικού πραγματοποιήθηκε στην 4η περίοδο, όπου ένα σερί 10-0 των “κιτρινόμαυρων” του έφερε σε ρόλο οδηγού για το 74-81. Από κει και πέρα στέρεψαν από δυνάμεις οι παίκτες του Νίκου Βετούλα με τη διαφορά να φτάνει έως και τους 12 πόντους (76-88). Στο φινάλε έκαναν απέλπιδα προσπάθεια (87-91), αλλά ένα δίποντο του Τζέιμς έγραψε τους τίτλους τέλους για το 90-95.
Τα Δεκάλεπτα: 29-23, 46-43, 69-65, 90-95.
Ρέθυμνο Cretan Kings (Νίκος Βετούλας): Γκούντγουιν 19 (13 ριμπ.), Μούντι 25 (5 ασίστ), Λι 7 (6 ριμπ., 3 τάπες), Γιαννόπουλος 15, Άρμστεντ 8 (8 ασίστ), Ντάνιελς 2, Κώττας, Χριστοδούλου 5, Στεφανίδης 1, Μόρισον 8, Θεοδωρίδης, Παναρετάκης.
ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Τζέιμς 7, Γκριν 10 (13 ασίστ), Χάρις 23, Άτιτς, Χάντερ 13 (6 ριμπ.), Ξανθόπουλος (3 ασίστ), Σάκοτα 8, Βασιλόπουλος 3, Μαυροειδής 18 (10 ριμπ.), Καββαδάς 3, Πάντερ 10.