Διατήρησε το αήττητο το Ρέθυμνο Cretan Kings

Την 2η νίκη του και 3η συνολικά κατέκτησε το Ρέθυμνο Cretan Kings, το οποίο επικράτησε με 88-79 του Λαυρίου στο “Μελίνα Μερκούρη” για την 4η αγωνιστική της Basket League.
Οι Ρεθυμνιώτες αν και δεν παρουσίασαν το πρόσωπο που έχουν δείξει κατάφεραν να προσθέσουν ακόμη ένα θετικό αποτέλεσμα, που καταγράφεται σαν ακόμη μία επιτυχία. Παίζοντας όσο ακριβώς πρέπει πήραν τη νίκη χωρίς να εντυπωσιάσουν. Το ματς ήταν αμφίρροπο σχεδόν σε όλη την διάρκεια του, αφού όποτε οι γηπεδούχοι έπαιρναν μία σοβαρή διαφορά (34-24 στο 17′, 60-51 στο 30′ και 81-71 στο 38′) οι Λαυριώτες έβρισκαν τις λύσεις, κάνοντας το ματς ντέρμπι (36-34 στο 22′, 63-61 στο 34′ και 82-77 στο 39′). Όμως, στο φινάλε οι Γιαννόπουλος, Τάλτον και Φιτζπάτρικ έδωσαν τα διαπιστευτήρια τους, καθώς με συνεχόμενους πόντους εξασφάλισαν τη νίκη για την ομάδα τους.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ
Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εκατέρωθεν για το 6-7 στο 2’. Το επόμενο 3λεπτο άνηκε στο Ρέθυμνο Cretan Kings, με την άμυνα να λειτουργεί εξαιρετικά και τους Άρνολντ και Φιτζπάτρικ να πραγματοποιούν σερί 6-0, παίρνοντας προβάδισμα για πρώτη φορά με 12-7 στο 5’. Το Λαύριο αντέδρασε στη συνέχεια, περνώντας μπροστά με 12-13 στο 6’. Η απάντηση, όμως ήταν άμεση με τους Ραζή και Άρνολντ να σκοράρουν για το 18-14 (9’). Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Άρνολντ να γίνεται ο πρώτος «διψήφιος» (10π.), γράφοντας το 20-16.

2ο Δεκάλεπτο
Στην 2η περίοδο το Λαύριο μπήκε πιο δυναμικά, ισοφαρίζοντας αρχικά σε 20-20. Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα ήταν ιδιαίτερη άστοχη, χάνοντας πολλές ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 22-23 στο 15’. Τελικώς ο Τάλτον πέτυχε το πρώτο τρίποντο στην περίοδο, δίνοντας της επιθετική «ανάσα» (25-23), για να ολοκληρώσει το σερί 10-0 (32-23 στο 17’) ο ίδιος παίκτης και ενώ προηγήθηκε εξαιρετικό κάρφωμα του Έντουαρντς. Μάλιστα η διαφορά έφτασε και το +10 (34-24), με νέο εντυπωσιακό κάρφωμα του Έντουαρντς. Τελικώς, ο Αθανασούλας με τρίποντο στη λήξη του ημιχρόνου διαμόρφωσε το 36-29.

3ο Δεκάλεπτο
Στην επανάληψη, ο φιλοξενούμενοι μείωσαν γρήγορα σε 36-34, αλλά ακολούθησε σερί 6-0 για τους “κεραμιδί”, επαναφέροντας το προβάδισμα στους 8 πόντους (42-34 στο 23’). Ο Μπολντς με 6 συνεχόμενους δικούς του πόντους απάντησε (44-42), με τους Άρνολντ και Φιτζπάτρικ να σκοράρουν για το 53-45 στο 27’. Ο ρυθμός συνεχίστηκε υπέρ των γηπεδούχων, με τον Άρνολντ να πετυχαίνει τον 16ο πόντο του για το 60-51 του γ’ δεκαλέπτου.

4ο Δεκάλεπτο
Το ξεκίνημα της 4ης περιόδου άνηκε στο Λαύριο, το οποίο με δύο εύστοχα τρίποντα από τον Πάντερ μείωσε σε 60-57 (31’). Ο Ζάμπας έδωσε άμεσα απάντηση για το 63-57 στο 32’. Το ματς είχε γίνει πλέον ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν το ματς στο καλάθι (63-61) και τον Τάλτον να «πυροβολεί» από τα 6.75μ., ενώ ο Έντουαρντς με λέι απ αύξησε ξανά την διαφορά στο 68-61 (35’). Μάλιστα, οι Γιαννόπουλος και Τάλτον με αναπάντητα τρίποντα έδωσαν σαφές προβάδισμα 11 πόντων στην ομάδα μας (74-63 στο 36’). Το Λαύριο προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση (78-71 στο 38’) αλλά ο Γιαννόπουλος έδωσε ξανά λύσεις από την γραμμή του τριπόντου για το 81-71 στο 38’. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στη συνέχεια (82-77 στο 39’) αλλά ο Τάλτον και ο Φιτζπάτρικ «καθάρισαν» την υπόθεση νίκης (86-79), με τον Γιαννόπουλο να ευστοχεί σε ζευγάρι ελευθέρων βολών για το τελικό 88-79.
Τα δεκάλεπτα: 20-16, 36-29, 60-51, 88-79.
Ρέθυμνο Cretan Kings (Τόνι Κωνσταντινίδης): Κώττας 4, Άρνολντ 16, Φιτζπάτρικ 15, Τάλτον 17(3), Γιαννόπουλος 10(2), Ραζής 2, Χριστοδούλου 3(1), Σάφτενααρ 10, Καμπερίδης, Θεοδωρίδης, Ζάμπας 3(1), Έντουαρντς 8.
Λαύριο (Χρήστος Σερέλης): Χάμιλτον 8, Γιανγκ 9 (1), Αθανασούλας 8 (2), Κοκ 3, Μπολντς 18 (1), Τζόνσον 11 (1), Πάντερ 15 (3), Στεφανίδης, Περράκης 1, Γιαννακόπουλος 1, Κακλαμανάκης 5, Αναγνωστάκης.