Επιβλητική νίκη επί της Κηφισιάς

Το Ρέθυμνο Cretan Kings πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, κερδίζοντας εύκολα την Κηφισιά με 74-61 στο “Μελίνα Μερκούρη” για την 11η αγωνιστική της Basket League.

Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα τα έκανε όλα σωστά, ενώ χάρισε μερικές πολύ εντυπωσιακές φάσεις στους φιλάθλους της. «Κλειδί» στο ματς ήταν ένα επιθετικό ξέσπασμα από το 23ο λεπτό (36-35), παίρνοντας μία διαφορά ασφαλείας με σερί 14-0. Οι πιο παραγωγικοί παίκτες ήταν οι Χάροου και Κλουφ με 13 πόντους, με τους Γιαννόπουλο και Στόουν να ακολουθούν με 11 πόντους.

ΤΟ ΜΑΤΣ

1οΔεκάλεπτο

To Ρέθυμνο Cretan Kings ξεκίνησε δυναμικά σε άμυνα και επίθεση και με σερί 13-2 πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα με διψήφιο αριθμό στο 5’. Η Κηφισιά μείωσε προς το παρόν σε 13-6 αλλά ο Στόουν είχε την απάντηση για το 16-6 στο 7’. Οι φιλοξενούμενοι στην συνέχεια μείωσαν σε 18-13 αλλά ο Χάροου με δύο δικά του λέι απ διαμόρφωσε το 22-13 της α’ περιόδου.

2ο Δεκάλεπτο

Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, η Κηφισιά εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Ρεθυμνιώτικης ομάδας, μειώνοντας σε 22-18 στο 13’. Γιαννόπουλος και Σάφτενααρ με μικρό σερί 4-0 ανέβασαν και πάλι την διαφορά στους 8 πόντους, για το 28-20 στο 15’. Ένα «φτωχό» 3λεπτο για την ομάδα μας είχε σαν αποτέλεσμα η Κηφισιά να μειώσει σε 30-27 στο 18’. Όμως, Σχίζας και Κλουφ απάντησαν για το 34-28 στο 19’. Ο Σταύρος Σχίζας στην εκπνοή χάρισε την πιο όμορφη στιγμή του α’ ημιχρόνου, φιλοδωρώντας μία μεγαλοπρεπέστατη τάπα στον Λόουερι.

3ο Δεκάλεπτο

Στην επανάληψη ο Γιαννόπουλος με δίποντο ανέβασε την διαφορά στο 36-28 αλλά ένα «άνυδρο» 3λεπτο έδωσε την ευκαιρία στην Κηφισιά να μειώσει στον πόντο στο 23’ (36-35). Όμως, ο Γιαννόπουλος με 5 δικούς του πόντους, ο Χάροου με 7 πόντους και ο Κλουφ με λέι απ έγραψαν το εντυπωσιακό σερί 14-0 για το 50-35 στο 27’. Μάλιστα, ο Μάντεν με τρίποντο 29’ έδωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα στο Ρέθυμνο Cretan Kings με 55-39. Τελικά το δεκάλεπτο έληξε με τους “κεραμιδί” μπροστά με 57-41.

4ο Δεκάλεπτο

Η Κηφισιά ξεκίνησε με σερί 5-0, μειώνοντας σε 57-46 στο 32’. Και πάλι οι Ρεθυμνιώτες βρήκαν τις λύσεις και με σερί 6-0 επανέφεραν την τάξη (63-46 στο 34’), με τον Στόουν να χαρίζει την πιο εντυπωσιακή φάση του αγώνα. Τελικά, η συνέχεια ήταν τυπική διαδικασία, με το Ρέθυμνο Cretan Kings να παίρνει τη νίκη με 74-61.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 34-28, 57-41, 74-61.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Κλουφ 13(1), Σχίζας 7, Σάφτενααρ 8, Γιαννόπουλος 11(1), Στόουν 11(1), Μάντεν 5(1), Χάροου 13(1), Κάρτερ 6.
Κηφισιά (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Λόουερι 11(1), Στίγκερς 5(1), Κασελάκης 10, Γλυνιαδάκης 7, Πόποβιτς 1, Σταμάτης 2, Χρυσικόπουλος 4, Χογκ 7, Ελ-Αμίν 8(2), Σμιθ 6.