Επιτυχημένοι για 9η χρονιά οι Διεθνείς Ορεινοί Αγώνες Psiloritis Race

Πρώτος των πρώτων στον 9ο Psiloritis Race, o Dmitrii Usharov από την μακρινή Σιβηρία της Ρωσίας, ένας σκληραγωγημένος αθλητής στις δύσκολες καιρικές συνθήκες που επικρατούν στην κορυφή της Κρήτης ακόμη και τους καλοκαιρινούς μήνες μερικές φορές! Η αγκαλιά της Κρήτης και των 9ων Διεθνών Αγώνων Ψηλορείτη – Psiloritis Race, άνοιξαν διάπλατα στον καθαρό αέρα και το ανυπέρβλητα επιβλητικό περιβάλλον της ορεινής Κρήτης και υποδέχθηκε αθλητές από 20 χώρες του κόσμου συνολικά σε μια πολυπολιτισμική γιορτή της φύσης και του αθλητισμού.

Ο διατροφικός πολιτισμός και η φιλοξενία των κατοίκων της ορεινής και όχι μόνο Κρήτης, έγιναν βίωμα στις αθλήτριες και τους αθλητές που συμμετείχαν στη διοργάνωση, ζώντας από κοντά, όλα όσα έχουν καταξιώσει την Κρήτη διεθνώς στη σύγχρονη πραγματικότητα, ως μια περιοχή που ξεχωρίζει για το φιλότιμο, τη λεβεντιά, την προσφορά και την ψυχή των κατοίκων της, διαχρονικά.

Αυτό που τονίζει ο Ανδρέας Ανδρουλιδάκης, Πρόεδρος Οργανωτικής επιτροπής, είναι ότι: «Ήταν ένα διήμερο γεμάτο Ελλάδα,, γεμάτο Κρήτη, περιβάλλον, πολιτισμό, τουρισμό και αθλητισμό, όπου όλοι οι συμμετέχοντες  από είκοσι (20) χώρες βίωσαν μία μοναδική εμπειρία που παρά τις δύσκολες καιρικές συνθήκες της κορυφής με τον δυνατό αέρα και το κρύο, έγιναν οι καλύτεροι πρεσβευτές της χώρας μας, υποσχόμενοι να ξανάρθουν και να φέρουν και άλλους συναθλητές τους! Όλο αυτό βέβαια έγινε και πάλι χάρις τους πολύτιμους εθελοντές μας, που έδωσαν όπως κάθε χρονιά τον καλύτερό τους εαυτό και τούς αξίζουν θερμά συγχαρητήρια!

Ο Psiloritis Race δικαίωσε για 9η συνεχόμενη χρονιά συνδιοργανωτές, χορηγούς και υποστηρικτές ανεβάζοντας ψηλότερα τον πήχη για την 10η επετειακή διοργάνωση!».

Καθ’ όλη τη διάρκεια του έτους, η παρακαταθήκη της διοργάνωσης στον αθλητισμό, τον πολιτισμό και το περιβάλλον είναι διαθέσιμη στην επίσημη ιστοσελίδα: psiloritisrace.com προσελκύοντας χρήστες από την Ελλάδα και το εξωτερικό στην ελληνική και την αγγλική έκδοση που με αμείωτο ενδιαφέρον, ενημερώνονται για την Κρήτη, τον Ψηλορείτη, την κρητική διατροφή και πολιτισμό, υπό το πρίσμα μιας απαράμιλλης αθλητικής διοργάνωσης.

Αξίζει να σταθούμε στο γεγονός ότι πρόκειται για διαπιστευμένους επίσημα και διεθνώς αγώνες από την ITRA – International Trail Running Association

Αναλυτικά οι 20 χώρες  που συμμετείχαν:

Ρωσία, Σλοβενία, Γαλλία, Μεγάλη Βρετανία, Φιλανδία, Σουηδία, Βέλγιο, Αμερική, Γερμανία, Ολλανδία,  Ελβετία, Αλβανία, Ιρλανδία, Πολωνία, Ιταλία, Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, Νορβηγία, Ελλάδα, Ιράν, Καναδάς.

Χρόνο με τον χρόνο οι συμμετοχές και οι συμμετέχοντες αυξάνονται, αποδεικνύοντας έμπρακτα το ενδιαφέρον του αθλητικού, όπως και του εν γένει κοινού, να έρθουν σε επαφή με την αυθεντική πλευρά της ζωής, όπως αυτή αναδεικνύεται από τους Διεθνείς Αγώνες Ψηλορείτη – Psiloritis Race, που συνδυάζουν τα αρχέγονα ιδανικά του Μινωικού πολιτισμού και των Ολυμπιακών Αγώνων σε ένα παρθένο ακόμα και στις μέρες μας φυσικό περιβάλλον, το οποίο και η ίδια η διοργάνωση έχει αγκαλιάσει και αναδείξει με σεβασμό στη βιώσιμη ανάπτυξη του Ψηλορείτη που αποτελεί  φυσικό γεωπάρκο της UNESCO

Οι 9οι Διεθνείς Αγώνες Ψηλορείτη Psiloritis Race τελούν υπό την αιγίδα του Υπουργείου Τουρισμού του Ε.Ο.Τ., της Γ. Γ. Αθλητισμού του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού με συνδιοργανωτή την Περιφέρεια Κρήτης και την Π.Ε. Ρεθύμνου σε συνεργασία με τους Δήμους Ρεθύμνου, Ανωγείων, Αμαρίου και υποστηρίζεται από Αθλητικούς, Πολιτιστικούς Συλλόγους Κρήτης και εθελοντικές ομάδες που λόγο του πλήθους αυτών μπορείτε να τους δείτε στο site http://www.psiloritisrace.com.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ PSILORITIS RACE 2018
35.000μ.
Γενική Ανδρών

  1. Usharov Dmitrii 4.01:00
  2. Πασχαλίδης Αυγουστίνος 4.13:00
  3. Λουκάκης Μανώλης 4.13:00
  4. Λαχνιδάκης Δημήτρης 4.16:06
  5. Σινάνης Νεκτάριος 4.18:02
  6. Οικονομάκης Ιωάννης 4.18:27
  7. Videmsek Bostjan 4.19:53
  8. Λαββάς Ευάγγελος 4.21:44
  9. Πλόκας Σωτήρης 4.33:24
  10. Τζίτζικας Μανώλης 4.43:55
  11. Κουντουράκης Κωνσταντίνος 4.48:32
  12. Πενταγιώτης Ιωάννης 4.46:39
  13. Χριστινάκης Κωνσταντίνος 4.48:32
  14. Roux Frederic 4.48:49
  15. Smith Richard 4.50:00
  16. Kokkonen Jarno 4.53:45
  17. Παπαφραγκάκης Ιωάννης 4.54:27
  18. Larsson Pontus 4.55:38
  19. Θωμαδάκης Ιωάννης 4.56:01
  20. Φώτος Ντίνος 4.56:01
  21. Baranov Vladimir 4.56:33
  22. Τζαγκαράκης Ανδρέας 4.57:48
  23. Αντωνίου Γιώργος 4.58:32
  24. Van Den Broeck Raphael 4.59:08
  25. Παππάς Ευστάθιος 5.10:26
  26. Βαμβουκάκης Αντώνιος 5.10:35
  27. Μαρκάκης Διονύσης 5.16:15
  28. Burnes Adam 5.17:43
  29. Αγγελή Αρετή 5.18:09
  30. Montigny Jean 5.18:58
  31. Praefke Frank 5.19:09
  32. Κωστάκης Ανδρέας 5.20:48
  33. Barendse Harry 5.27:44
  34. Μαυρικάκης Παύλος 5.28:32
  35. Φραγγεδάκης Νίκος 5.28:34
  36. Prijatelj – Videmsek Maja 5.29:38
  37. Μυστράκης Ελευθέριος 5.29:42
  38. Πατουνάς Αλέξανδρος 5.30:28
  39. Σπιταδάκης Γεώργιος 5.30:35
  40. Χαρούσης Γεώργιος 5.30:58
  41. Fiqirete Beti 5.40:08
  42. Δεβεράκης Μιχάλης 5.40:11
  43. Χατζηφώτης Σπύρος 5.41:30
  44. Μανούσης Χάρης 5.45:28
  45. Smedberg Fredrik 5.51:36
  46. Φωτάκης Ιωάννης 5.53:07
  47. Μιχάλας Κωνσταντίνος 5.57:07
  48. Νιργιανάκης Μανώλης 6.09:28
  49. Καζιανής Φώτης 6.09:41
  50. Βασιλειάδης Μανώλης 6.19:45
  51. Ρογκάκος Χρήστος 6.24:13
  52. Λουπάκης Μιλτιάδης 6.24:26
  53. Desmond Oliver 6.27:16
  54. Usharova Anna 6.31:22
  55. Delgado Ortiz Silvia 6.33:00
  56. Brennecke Christine 6.35:50
  57. Wozny Wojciech 6.47:50
  58. Wozny Marta 6.47:50
  59. Larsson Pernilla 7.26:33
  60. Smedberg Christina 7.26:33
  61. Marchiesi Ivo 7.26:36
  62. Λιουδάκης Γιώργος 7.59:27
  63. Βραβωρίτης Ιωάννης 8.32:40
  64. Moukarzel Badih 9.02:10
  65. Μπούρδας Δημήτριος –

Γυναικών
1. Αγγέλη Αρετή         5.18:09

  1. Prijatelj Videmsek 5.29:38
  2. Fiqirete Beti 5.40:08

30-39 ετών

  1. Οικονομάκης Ιωάννης 4.18:27

40-49 ετών

  1. Λαχνιδάκης Δημήτρης 4.16:06

50-59 ετών

  1. Larsson Pontus 4.55:38

60+

  1. Van Den Broeck Raphael 4.59:08

8.500μ.

  1. Ντινόπουλος Ιωάννης 41:04’’
  2. Οικονομάκης Νεκτάριος 41:44’’
  3. Μπαξεβάνης Φρανκ 42:00’’
  4. Κομπορόζος Ανδρέας 42’19’’
  5. Holtedahl Roar 42’49’’
  6. Κουγεντάκης Βαγγέλης 42’57’’
  7. Σκυριανόγλου Νικόλαος 45’53’’
  8. Περβολιανάκης Δημήτρης 46’35’’
  9. Καριεντίδης Ιωάννης 46’35’’
  10. Λάμποβας Δημήτρης 46’38’’
  11. Στάλα Καλλιόπη 50’06’’
  12. Κουνδουράκης Στέλιος 51’17’’
  13. Κατικάς Μάνος 52’06’’
  14. Καρυωτάκης Μηνάς 52’17’’
  15. Παπαδάκης Θεόδωρος 52’18’’
  16. Brown Nikole 52’29’’
  17. Κωνσταντάκης Γεώργιος 53’26’’
  18. Πίσσας Θεόδωρος 54’50’’
  19. Καρύδη Αναστασία 55’12’’
  20. Tisserand Gilles 55’33’’
  21. Brown Michael 55’48’’
  22. Ανδρουλιδάκης Πέτρος 56’41’’
  23. Καπετανόπουλος Χρύσανθος – Αλέξανδρος 56’50’’
  24. Feizi Hassan 57’17’’
  25. Desmono Sinead 58’26’’
  26. Σπανουδάκης Γιώργος 59’40’’
  27. Κογχυλάκη Αρχόντισσα 1.00:04
  28. Λαναρίδου Βασιλική 1.00:26
  29. Lewis Philip 1.01:55
  30. Alkema Barbara 1.05:21
  31. Burnes Jennifer 1.07:59
  32. Holtedahl Inger 1.07:59
  33. Βραβορίτη Θεοδώρα 1.36:32
  34. Μπάμπιτς Σοφία – Μαρία 1.42:58

8.500μ. Βάδην

  1. Καραγιάννη Αγγελική 1.01:28
  2. Ζαχαροπούλου Μαριλένα 1.06:40
  3. Σημαιάκη Ιωάννα 1.19:33
  4. Χριστονάκη Σωτηρία 1.21:37
  5. Κριτσωτάκη Κωνσταντίνα 1.21:37
  6. Scordino Annamarie 1.47:04
  7. Guenat Claire 1.47:04

Κάντε το σχόλιο σας

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Plugin by:aAM