Ηττήθηκε 69-75 απο την Χάποελ, αλλά έπεισε…

Στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της σεζόν το Ρέθυμνο Cretan Kings «πάλεψε» μέχρι τέλους απέναντι στην πολύ ποιοτική Χάποελ Ιερουσαλήμ, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 69-75.
Πολύ θετικές εντυπώσεις άφησε η ομάδα του Σταύρου Μυκονιάτη στο παρθενικό φιλικό παιχνίδι της στο «Μελίνα Μερκούρη». Αν και η διαφορά ανέβηκε έως και τους 16 πόντους (43-59) για την ισραηλινή ομάδα, οι παίκτες μας έφτασαν μία «ανάσα» από την ανατροπή (67-68 στο 37’), έχοντας ένα εξαιρετικό 4ο δεκάλεπτο. Με ένα σερί 8-2 έφτασαν τη διαφορά στον πόντο, με τους Ντάνιελς και Ντούραμ να αστοχούν για το προσπέρασμα και την ισοφάριση αργότερα.
Πρώτος σκόρερ για τους Ρεθυμνιώτες ήταν ο Μπρέισι – Ντέιβις με 16 πόντους, με τους Ντάνιελς (12π.) και Γκάιτον (11π.) να ακολουθούν. Να σημειώσουμε πως οι Φίλιππος Καλογιαννίδης και Αλέξανδρος Σιγκούνας δεν αγωνίστηκαν λόγω μικροτραυματισμών.
Το επόμενο και τελευταίο φιλικό έχει οριστεί το Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου (12.00) στο Βενετόκλειο απέναντι στον Κολοσσό H HOTELS.

Ισορροπημένα ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τη Χάποελ να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (7-8 στο 4’). Έπειτα πήρε μπρος ο Φελντέιν με συνεχόμενα τρίποντα, με την Ρεθυμνιώτικη ομάδα να μένει άστοχη για περίπου 4 λεπτά (7-18). Ο Ντάνιελς έλυσε τον γόρδιο δεσμό (9-18), με τη μεγαλύτερη διαφορά να διαμορφώνεται στο 12-26 χάρη σε συνεχόμενα τρίποντα του Μπλατ. Ο Ντάνιελς με βολές διαμόρφωσε το 14-26 του α’ δεκαλέπτου. Ο Μπλατ συνέχισε «ζεστός» (14-29), με τον Ντούραμ όμως να απαντάει με 5 σερί πόντους, μειώνοντας σε 19-31 (14’). Οι δύο ομάδες σκόραραν εκατέρωθεν (27-39), με τον Χριστοδούλου να πετυχαίνει το 29-41 και τον Ντάνιελς να πραγματοποιεί ένα εντυπωσιακό κόψιμο στην τελευταία επίθεση της Χάποελ.
Στην επανάληψη και στα πρώτα λεπτά ο Κλάντον πέτυχε 6 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του Σταύρου Μυκονιάτη (35-47 στο 22’). Ο Ντέιβις κάρφωσε εντυπωσιακά στη συνέχεια (37-49), με τη διαφορά να πέφτει σε μονοψήφιο νούμερο μετά από πολλή ώρα (40-49 στο 26’). Μάλιστα, ο Οικονομόπουλος με το πρώτο του τρίποντο έκανε το 46-59, με το σκορ του γ’ δεκαλέπτου να διαμορφώνεται στο 48-59. Στην 4η περίοδο όλα άλλαξαν, με την ομάδα μας να γίνεται πιο επιθετική, να ασκεί μεγαλύτερη πίεση στην άμυνα, έχοντας και καλύτερη κυκλοφορία στην επίθεση. Το 48-61 έγινε 59-66 με 3 εύστοχα τρίποντα από τον Ντέιβις και ένα καλάθι και φάουλ από τον Γκάιτον. Η αντεπίθεση είχε και συνέχεια, με τους Ντούραμ, Ντέιβις και Γκάιτον να μειώνουν στον πόντο (67-68) στο 37ο λεπτό. Ο Ντάνιελς έχασε την ευκαιρία στη συνέχεια να βάλει μπροστά την ομάδα μας (67-69), με τον Ντούραμ επίσης να αστοχεί για την ισοφάριση (69-72) και τον Μπάτλερ με εύστοχο τρίποντο να δίνει τη νίκη στην ομάδα του (69-75).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαλαμάς, Χαλαμπαλάκης, Χριστινάκης.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-26, 29-41, 48-59, 69-75.
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KING (Σταύρος Μυκονιάτης): Ντούραμ 9(1), Οικονομόπουλος 4 (1), Ραζής, Χριστοδούλου 5, Ντάνιελς 12, Κουρέπης 2, Μπρέισι – Ντέιβις 16 (3), Γλυνιαδάκης 4, Σιγκούνας, Γκάιτον 11(2), Κλάντον 6.
ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Όντεντ Κάτας):  Τζόνσον 12, Μπάτλερ 13(2), Μπλατ 14(4), Ρετζουάν, Ελιάχου 8, Όοουενς 6, Ατσουίλ, Τιμόρ 4, Τσούπρεβιτς 4, Φελντέιν 14 (1).