Ρεθυμνιώτικος θρίαμβος στην… ματσάρα

Το Ρέθυμνο cretan Kings κατάφερε να ξεσηκώσει όχι μόνο το κλειστό “Μελίνα Μερκούρη” αλλά ολόκληρη την πόλη με τη νίκη με 73-70 επί του ΠΑΟΚ, σε ένα από τα πιο εντυπωσιακά ματς της φετινής σεζόν. Ο Άρνολντ σηκώθηκε αψυχολόγητα στα 6 δευτερόλεπτα σχεδόν από το κέντρο και “μπουμπούνισε” το τρίποντο, ρίχνοντας στα καναβάτσο τον Δικέφαλο του Βορρά.
Αναμφίβολα οι Ρεθυμνιώτες γνώριζαν πως χρειάζονταν τη νίκη για να κάνουν αποφασιστικό βήμα για τα πλέι οφ και τα κατάφεραν. Τελικά απέναντι τους συνάντησαν τον Κλάντον, ο οποίος ήρθε χθες τα μεσάνυχτα από την Θεσσαλονίκη, ξεπερνώντας το διάστρεμμα που τον ταλαιπωρούσε. Όμως και πάλι οι “κεραμιδί” πήγαν το παιχνίδι εκεί που ήθελαν. Στο α’ μέρος προηγήθηκαν μέχρι και με 14 πόντους (29-15 στο 11′) αλλά στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι, μειώνοντας σε 39-37 στο ημίχρονο. Από κει και έπειτα η αναμέτρηση έγινε “θρίλερ”, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να “καθαρίσουν” την αναμέτρηση στο 35′ (66-59) αλλά ο Σόμπι κράτησε την ομάδα του μέσα στο ματς. Μάλιστα, έκανε το 68-70 ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη. Όμως ο Τάλτον ισοφάρισε σε 70-70 και μετά από μία χαμένη επίθεση των “ασπρόμαυρων”, οι Ρεθυμνιώτες κρατούσαν την τύχη στα “χέρια” τους. Ο Άρνολντ χωρίς να το σκεφτεί και ενώ απέμεναν 6 δευτερόλεπτα έριξε την “βόμβα” του σχεδόν από τα 8.30 μέτρα, με εκείνη να καταλήγει στο καλάθι και το γήπεδο να παίρνει “φωτιά”. Τελικά οι Θεσσαλονικείς δεν κατάφεραν να αντιδράσουν, με το τελικό 73-70 να βρίσκει νικητές τους γηπεδούχους.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-15, 39-37, 58-57, 73-70.
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Νίκος Βετούλας): Κώττας 2, Άρνολντ 16(2), Φιτζπάτρικ 13(2), Λέμον 6, Γιαννόπουλος 11(2), Ραζής, Χριστοδούλου, Σάφτενααρ 9, Τάλτον 16(1), Καμπερίδης, Θεοδωρίδης.
ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Κόνιαρης 2, ΜακΦάντεν 8, Γλυνιαδάκης 2, Πέινερς 9(1), Μαργαρίτης 11(1), Χρυσικόπουλος 6, Τσόχλας 5(1), Μιλιένοβιτς, Κλάντον 13, Σόμπι 14(1).