Μεγάλη η συμμετοχή στον «2ο Άμνιο δρόμο»

Η καταρρακτώδης βροχή 3 περίπου ωρών, στα μέσα του μηνός Ιουνίου στην Κρήτη, που προηγήθηκε του 2ου Άμνιου δρόμου και οι επαναλαμβανόμενες μικρότερης έντασης και διάρκειας βροχοπτώσεις κατά τη διάρκεια των δράσεων την Κυριακή 17 Ιουνίου, δεν εμπόδισαν τους δρομείς, τους πεζοπόρους και τους ποδηλάτες να δώσουν το βροντερό παρών τους, προς μεγάλη χαρά και ικανοποίηση των διοργανωτών.

Με τα δεδομένα αυτά, οι 90 δρομείς που ήρθαν από όλη την Κρήτη και τερμάτισαν τη μεγάλη διαδρομή των 10.5 χλμ., οι ποδηλάτες και οι πεζοπόροι επίσης στα 10.5 χλμ. και τα δεκάδες παιδιά της περιοχής που έτρεξαν τα 1000μ., υπερέβαλαν εαυτόν και έτσι καταγράφηκε μια ακόμη μεγάλη συμμετοχική επιτυχία, στο 2ο Άμνιο δρόμο που πραγματοποιήθηκε στο χωριό της Αμνάτου.

Η δυσκολία της διαδρομής (Αρκάδι, Αρκαδιώτικο φαράγγι, Πίκρης, Καψαλιανά, Αμνάτος), που πολλαπλασιάστηκε από τις αντίξοες καιρικές συνθήκες-, δε στάθηκε ικανή να αποθαρρύνει τους λάτρεις του δρομικού κινήματος, που αναπτύσσεται ραγδαία και στην Κρήτη τα τελευταία χρόνια.

Αντιθέτως, μετά τον τερματισμό τους, όλοι οι αθλητές που έλαβαν μέρος, είχαν να πουν τα καλύτερα και για την ιδιαιτέρου φυσικού κάλλους ύπαιθρο της περιοχής, αλλά και για την άψογη διοργάνωση, που για μια ακόμη φορά κατάφεραν να παρουσιάσουν, τόσο ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Ρεθύμνου όσο και οι Πολιτιστικοί Σύλλογοι των χωριών Αμνάτου και Πίκρι.

Με τη δήλωση συμμετοχής τους οι δρομείς παρέλαβαν σε χάρτινη τσάντα τον αριθμό τους, μία ενεργειακή μπάρα ( προσφορά Αρτοποιείο ‘Μεταξάκης”) και ένα τεχνικό T-shirt, αναμνηστικό της συμμετοχής τους (προσφορά ”Kapsaliana Village Hotel).

Μετά τους τερματισμούς δόθηκε φιλότεχνο μετάλλιο στους συμμετέχοντες και στις τέσσερεις διαφορετικές δράσεις, ακολούθησαν οι απονομές κυπέλλων και μεταλλίων σέ όσους πρώτευσαν, βραβεύτηκαν οι εκπρόσωποι των Σαμαρειτών, της Τροχαίας, των μοτοσυκλετιστών V-Strom’s Rethymno Raiders και των πολιτιστικών συλλόγων Πίκρη και στο τέλος της ημέρας οι διοργανωτές δεξιώθηκαν όλους τους παραβρισκόμενους στη φιλόξενη αίθουσα του πολιτιστικού συλλόγου Αμνάτου.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες αισθάνονται την υποχρέωση οι διοργανωτές να απευθύνουν, σε όλους όσους βοήθησαν τόσο με τις προσφορές τους όσο και με τη φυσική τους παρουσία, για την επιτυχία του συνόλου των δράσεων στην Αμνάτο και είναι οι:

1. Οι πολυπληθείς φίλοι εθελιντές που έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό για την επιτυχία των δράσεων.
2. Η Περιφέρεια Κρήτης
3 Το Τμήμα Αθλητισμού του Δήμου Ρεθύμνου
4.Την Παγκρήτια Ενωση Πολιτιστικών Συλλόγων
4.Ο μεγάλος χορηγός Κapsaliana Vilage Hotel
4.Οι εθελοντές Σαμαρείτες του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, παράρτημα Ρεθύμνου.
5. Το τμήμα τροχαίας της Ελληνικής Αστυνομίας.
6.Το αρτοποιείο Μεταξάκης
7. Η Ταβέρνα ”Mythos Kargas Garden”
8. Το Παραδοσιακό καφενείο ”Το Καπηλειο”
9.Τα παραδοσιακά καταλύματα ‘Amazing Villa’s”
10.Tην πιτσαρία ”Το φουρνάκι”
11. Κάβα ”Αριούσιος”
12. Τους χορηγούς επικοινωνίας Team Fm102 και Rethymno Sports

Τα αποτελέσματα:

1η τριάδα ανδρών
1.Σηφακης Μανωλης 40:53″ Zaros runners
2.Μαγκαφουρακης Μανος 44:13″ Αφορδακός Τιμ
3.Μανιουδακης Κωστα 45:22″ Zaros runners

1η τριάδα γυναικών
1.Αχλατη Μαρινα 51:58” Αφορδακός Τιμ
2.Φουρναρακη Ειρηνη 54:52” Σ.Μ.Κρήτης
3.Κορχυλακη Αρχοντισσα 1:05:06” Μαρτέαμος

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του 2ου Αμνιου 10,500μ

ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΧΡΟΝΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ
1 Σηφάκης Μανώλης 40:53″ ΖΑΡΟΣ RUNNERS
2 Μαγκαφουρακης Μανος 44:13″ ΑΦΟΡΔΑΚΟΣ ΤΙΜ
3 Μανιουδακης Κωστας 45:22″ ΖΑΡΟΣ RUNNERS
4 Αντωνάκης Λευτέρης 46:07″ Σ.Δ.Υ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ
5 Καραμπίνας Δημήτρης 46:57″ Σ.Δ.Υ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ
6 Μather Simon 47:40″ CROSSFIT RETHYMNO
7 Καλμπουτζακης Στέλιος 47:48″ ΖΑΡΟΣ RUNNERS
8 Κοτζιανογλου Ιάσονας 49:17″ Α.Ο.ΛΙΒΑΣ
9 Λαγουδακης Ζαχαρίας 49:39″ Σ.Δ.Υ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ
10 Σιγανος Μάρκος 49:46″ ΑΦΟΡΔΑΚΟΣ ΤΙΜ
11 Μαρνελος Γιάννης 49:46″ ΑΦΟΡΔΑΚΟΣ ΤΙΜ
12 Κουγεντακης Βαγγέλης 50:17″ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ
13 Χατζηφωτης Σπύρος 51:00″ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ
14 Καλαιτζακης Κώστας 51:00″ Σ.Δ.Υ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ
15 Παπαδάκης Θωμάς 51:05″ Σ.Δ.Υ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ
16 Van De Broeck Raphael 51:25″ ACA ALKEN
17 Kumar Kristinan 51:34″ ΣΔΥΡ
18 Μακρυδακης Γιωργος 51:44″ ΤΑΛΟΣ ΜΕΛΙΔΟΝΙΟΥ
19 Μπαξεβανης ΦρανκΣ.Φ ΑΕΚ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 51:55″
20 Πολακης Γιωργος 51:58″ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ
21 Αχλατη Μαρίνα 51:58″ ΑΦΟΡΔΑΚΟΣ ΤΙΜ
22 Λαχνιδακης Δημήτρης 52:21″ Σ.Δ.Υ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ
23 Κατσης Βασίλης 52:21″ Σ.Δ.Υ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ
24 Οικονομακης Νεκτάριος 52:24″ Σ.Δ.Υ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ
25 Νικακης Κωστας 53:04″ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ
26 Μοσχονάς Μανώλης 54:12″ Σ.Δ.Υ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ
27 Φουρναρακη Ειρήνη 54:52″ Σ.Μ.ΚΡΗΤΗΣ
28 Δερμεντζοπουλος Κωνσταντίνος 55:55″ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ
29 Ντινοπουλος Αχιλλέας 56:06′ ΠΑΣ_ΑΤΛΑΣ
30 Βεργιτσης Γιώργος 56:30″ Σ.Δ.Υ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ
31Τσαγκαρακης Γιωργος 56:39″ ΤΑΛΟΣ ΜΕΛΙΔΟΝΙΟΥ
32 Σπυρόπουλος Κωστας 57:01″ Σ.Δ.Υ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ
33 Φωτακης Γιαννης 57:01″ Σ.Δ.Υ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ
34 Κατσούλης Γιώργος 57:30″ Γ.Α.Σ.ΜΑΛΛΙΩΝ
35 Μπελιβανακης Μιχάλης 57:30″ Ο.Υ.ΚΡΗΤΗΣ
36 Γιαννακάκης Νικος 58:56” Ο.Υ.ΚΡΗΤΗΣ
37 Σκυριανόγλου Νικος 59:00” Σ.Δ.Υ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ
38 Μαρκάκης Εμμανουήλ 59:05” Σ.Δ.Υ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ
39 Συριανόγλου Γαβριήλ 59:10” Σ.Δ.Υ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ
40Δασκαλάκης Ευάγγελος 59:40” Α.Ο.ΛΙΒΑΣ
41Βασιλάκης Ιωάννης 59:46” Α.Ο.ΛΙΒΑΣ
42 Κουνδουράκης Στέλιος 59:46″ Σ.Δ.Υ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ
43 Σούφης Ευάγγελος 1:01:16” Ο.Υ.ΚΡΗΤΗΣ
44 Καριεντίδης Ιωάννης 1:01:28” Σ.Δ.Υ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ
45 Τσαγκαράκης Γεώργιος 1:02:01” Σ.Δ.Υ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ
46Οικονομάκης Τάσος 1:02:13” Σ.Δ.Υ.ΧΑΝΙΩΝ
47 Μαρκαντωνάκης Νίκος 1:02:41” ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ
48 Χαιρετάκης Στέλιος 1:02:41” ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ
49 Μεταξάκης Λευτέρης 1:03;10” CROSSFIT RETHYMNO
50 Μαστοράκης Μανώλης 1:03:45” The Iron Body Community
51 Ψαλιδακης Γιάννης 1:03:59” ΚΑΡΔΙΆ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ
52 Κατικάς Μάνος 1:04:07” Σ.Φ.Α.Ε.Κ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
53 Φραγγιεδάκης Νίκος 1:04:13” ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΧΑΝΙΩΝ
54 Ιερωνυμάκης Κώστας 1:04:22” ΔΡΟΜΕΙΣ ΜΕΣΣΑΡΑΣ
55 Καζάνης Γιώργος 1:04:22” CROSSFIT RETHYMNO
56 Λεωνίδου Βασίλης 1:04:22” CROSSFIT RETHYMNO
57 Καλούρης Αντώνης 1:04;50” Σ.Μ.ΚΡΗΤΗΣ
58 Μαυρακάκης Αντρέας 1:04:53” ΚΛΑΣΙΚΟ ΩΔΕΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
59Κορχυλάκη Αρχόντισσα 1:05:06″ ΜΑΡΤΕΑΜΟΣ
60 Μπαρμπουνάκης Κωστας 1:05:10″
61 Κολλέτ Σαμπρίνα 1:05:16”Σ.Δ.Υ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ
62 Ζαγκλής Αγγελος 1:05:16” Σ.Δ.Υ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ
63 Βαρούχας Νίκος 1:05:35” ΤΑΛΟΣ Α.Μ.Ε.Α
64Τσιάλιος Κώστας 1:06:15” Σ.Δ.Υ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ
65 Στασινόπουλος Νεκτάριος 1:06:15” Σ.Δ.Υ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ
66 Λαμπόβας Δημήτρης 1:06:15” Σ.Δ.Υ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ
67 Μπότας Παναγιώτης 1:06:15” Σ.Φ.Α.Ε.Κ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
68 Σπυρόπουλος Κώστας 1:06:43” Σ.Δ.Υ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ
69 Πίσσας Θεόδωρος 1:06:43” ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ
70 Kinnunen Nina 1:07:11” ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ
71 Kankainen Minna 1:07:11” ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ
72 Φουρναράκης Αριστοτέλης 1:07:12” ΑΝΕΞΆΡΤΗΤΟΣ

73 Eggersman Jens 1:07:22” ΑΝΕΞΆΡΤΗΤΟΣ
74 Σκουρβουλιανάκη Μαρία 1:08:43” ΖΑΡΟΣ RUNNERS
75 Τελειοπούλου Ράνια 1:08:43” Σ.Δ.Υ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ
76 Χρήστου Ζάχος 1:09:45” Ο.Υ.ΚΡΗΤΗΣ
77 Μπέτι Φλώρα 1:09:52” Ο.Υ.ΚΡΗΤΗΣ
78 Λιουδάκης Γιώργος 1:09:56” Σ.Δ.Υ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ
79 Φανουργάκης Μανώλης 1:10:26” ΑΝΕΞΆΡΤΗΤΟΣ
80 Παπαδάκης Μιχάλης 1:10:30” Σ.Δ.Υ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ
81 Κατσάνα Κωσταντίνα 1:12:02” Ο.Υ.ΚΡΗΤΗΣ
82 Ακουμιανάκης Κωσταντίνος 1:13:30” Σ.Δ.Υ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ
83 Αλεξόπουλος Μανώλης 1:13:30” Σ.Δ.Υ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ
84 Σηφάκης Γεώργιος 1:14:02” ΖΑΡΟΣ RUNNERS
85 Περράκης Παναγιώτης 1:18:17” Σ.Μ.ΚΡΗΤΗΣ
86 Πλουμη Αργυρω 1:19:45″
87 Θεοδόσης Παναγιώτης 1:30:15” Σ.Δ.Υ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ
88 Κατάκης Ευτύχης 1:35:00” Σ.Δ.Υ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ
89 Σάλιακα Γιασεμή 1:35:00” Σ.Δ.Υ.ΧΑΝΙΩΝ
90 Βραβορίτης Ιωάννης 1:35:00” Σ.Δ.Υ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ

 

Κάντε το σχόλιο σας

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Plugin by:aAM