Μεγάλη η συμμετοχή στον «3ο δρόμο Λούη Τίκα» (photos)

Αγώνας μνήμης και τιμής ο «3ος δρόμος Λούη Τίκας» στο άξιο τέκνο της Λούτρας Ρεθύμνου, που για χρόνια έμεινε στην λήθη , ενώ πράγματι έπρεπε να αποτελεί φωτεινό παράδειγμα, δείχνοντας σε όλους μας τους λόγους γιά τους οποίους αξίζει κάποιος να ζεί. Το μήνυμα που άφησε παρακαταθήκη με το θάνατό του ο Ρεθεμνιώτης αγωνιστής, Ηλίας Σπαντιδάκης (Λούης Τίκας στην Αμερική), πρωτεργάτης του αγώνα των ανθρακορύχων στην Αμερική, που πάλεψαν για ανθρώπινες συνθήκες δουλειάς και αξιοπρεπή ζωή γι΄αυτούς και τα παιδιά τους και δολοφονήθηκε κατά τη διάρκεια άγριων συμπλοκών είναι:
«Την ιστορία αξίζει να τη μελετάμε, επειδή ακριβώς επαναλαμβάνεται.
Τα γεγονότα του παρελθόντος, μας δίνουν το μήνυμα και το στίγμα, για τον τρόπο που πρέπει να τα αντιμετωπίζουμε στο παρόν και το μέλλον».

Πέραν αυτού, στόχος του αγώνα είναι να περάσει το μήνυμα προς όλους τους συμπολίτες μας, ανεξάρτητα από την ηλικία τους, για συμμετοχή τους σε αθλητικές δράσεις, με την ταυτόχρονη ανάδειξη, μέσα από τον αθλητισμό, της πλούσιας ενδοχώρας του Δήμου Ρεθύμνης, αναδεικνύοντας την ιστορικότητα και την φυσική ομορφιά του τόπου.

Στη Μονή Αρκαδίου το απόγευμα της Κυριακής 01/07/2018, 78 δρομείς από κάθε γωνιά της Κρήτης έδωσαν το βροντερό παρών τους, προς μεγάλη χαρά και ικανοποίηση των διοργανωτών-, τερμάτισαν τη διαδρομή των 10 χλμ., και έτσι καταγράφηκε μια ακόμη μεγάλη συμμετοχική επιτυχία.

Μονή Αρκαδίου – Αμνάτος – Κυριάννα – Λούτρα (όπου γεννήθηκε ο Ηλίας Σπαντιδάκης -Λούης Τίκας στην Αμερική) ήταν η διαδρομή που ακολούθησαν οι δρομείς, οι οποίοι, μετά τον τερματισμό τους, είχαν να πουν τα καλύτερα και για την ιδιαίτερου φυσικού κάλλους ύπαιθρο της περιοχής, αλλά και για την άψογη διοργάνωση, που για μια ακόμη φορά κατάφεραν να παρουσιάσουν, τόσο ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Ρεθύμνου όσο και ο Πολιτιστικός Σύλλογος Λούτρας.

Κατά τόν τερματισμό, κάτοικοι της Λούτρας, τιμούσαν με αναμνηστικό μετάλλιο όλους τους δρομείς, ακολούθησαν οι απονομές κυπέλλων και μεταλλίων στους 3 πρώτους άνδρες και 3 πρώτες γυναίκες και στο τέλος της ημέρας οι διοργανωτές δεξιώθηκαν όλους τους παρευρισκόμενους στην πλατεία του χωριού της Λούτρας, με εδέσματα που ετοίμασαν με πολύ αγάπη και μεράκι οι κυρίες του χωριού.

«Ιδιαίτερες ευχαριστίες αισθάνονται την υποχρέωση οι διοργανωτές να απευθύνουν, σε όλους όσους βοήθησαν τόσο με τις προσφορές τους όσο και με τη φυσική τους παρουσία, για την επιτυχία του 3ου δρόμου Λούη Τίκα και είναι οι :

  1. Οι πολυπληθείς φίλοι Εθελοντές που έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό για την επιτυχία του αγώνα.
    2. Η Περιφέρεια Κρήτης.
    3. Το Τμήμα Αθλητισμού του Δήμου Ρεθύμνου.
    4. Η Παγκρήτια Ενωση Πολιτιστικών Συλλόγων.
    5. Οι εθελοντές Σαμαρείτες του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, παράρτημα Ρεθύμνου.
    6. Το τμήμα τροχαίας της Ελληνικής Αστυνομίας.
    7. Οι μοτοσυκλετιστές V-Strom’s Riders Ρεθύμνου
    8. Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Αμνάτου
    9. Ο Φούρνος Τουντουτζιδάκη»

3 πρώτοι Ανδρες
1. Σηφάκης Μανωλης 33:23″
2. Καμπιτακης Μιλτιαδης 34:30″
3. Μαγκαφουρακης Μανωλης 35:08″

3 πρωτες Γυναικες
1. Πευκιανακη Ειρήνη 43:48″
2. Γεωργαρακη Νανσυ 49:24″
3. Κολλετ Σαμπρινα 50:13″

Τα αποτελέσματα στα 10,000μ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΧΡΟΝΟΣ
1 ΣΗΦΑΚΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣ ZAROS RUNNERS 33:23”
2 ΚΑΜΠΙΤΑΚΗΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ Ο.Φ.Η 34:30”
3 ΜΑΓΚΑΦΟΥΡΑΚΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣ Ο.Υ.Κ/ΑΦΟΡΔΑΚΟΣ ΤΙΜ 35:08”
4 ΠΑΠΑΔΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ MIKRO JIM 37:56”
5 ΜΑΝΙΟΥΔΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ZAROS RUNNERS 37:56”
6 MATHER SIMON CROSSFIT RETHYMNO 39:03”
7 ΚΟΤΖΙΑΝΟΓΛΟΥ ΙΑΣΟΝΑΣ ΛΙΒΑΣ Α.Ο 39:48”
8 ΛΑΓΟΥΔΑΚΗΣ ΖΑΧΑΡΙΑΣ Σ.Δ.Υ.Ρ 40:02”
9 ΚΑΝΑΚΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Σ.Δ.Υ.Ρ/ΑΦΟΡΔΑΚΟΣ ΤΙΜ 40:23”
10 ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ Σ.Δ.Υ.Ρ 40:23”
11 ΠΑΛΛΑΣΗΣ ΝΙΚΟΛΑΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 41:04”
12 ΔΟΥΡΟΥΝΤΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ Σ.Δ.Υ.Χ 41:11”
13 ΟΙΚΟΝΟΜΑΚΗΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ Σ.Δ.Υ.Ρ 41:25”
14 VAN DE BROECK RAPHAEL ACA ALKER 41:32”
15 ΜΑΚΡΥΔΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΑΛΟΣ ΜΕΛΙΔΟΝΙΟΥ 41:35”
16 ΧΑΤΖΗΜΑΡΚΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 41:47”
17 ΦΡΑΤΖΕΣΚΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 42:14”
18 ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ ΖΑΧΑΡΙΑΣ Σ.Δ.Υ.Ρ 42:53”
19 ΚΥΠΡΙΩΤΑΚΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣ Σ.Δ.Υ.Η 42:54”
20 ΠΕΥΚΙΑΝΑΚΗ ΕΙΡΗΝΗ ΑΦΟΡΔΑΚΟΣ ΤΙΜ 43:48”
21 ΜΠΑΞΕΒΑΝΗΣ ΦΡΑΝΚ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 44:06”
22 ΠΟΛΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 44:24”
23 ΦΩΤΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ 44:44”
24 ΑΝΤΩΝΑΚΗΣ ΛΕΥΤΕΡΗΣ Σ.Δ.Υ.Ρ 45:14”
25 ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 45:34”
26 ΣΠΥΡΙΔΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 45:35”
27 ΒΕΡΓΙΤΣΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 45:51”
28 ΜΑΥΡΑΚΑΚΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΛ.ΩΔΕΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 46:00”
29 ΦΡΑΓΓΕΔΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΧΑΝΙΩΝ 46:01”
30 ΧΑΙΡΕΚΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ Σ.Δ.Υ.Χ 46:09”
31 ΚΑΤΣΟΥΛΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Γ.Α.Σ.ΜΑΛΛΙΩΝ 46:28”
32 ΜΑΣΤΟΡΑΚΗΣ ΙΑΣΟΝΑΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 47:38”
33 ΣΚΥΡΙΑΝΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΣ Σ.Δ.Υ.Ρ 47:45”
34 ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 48:32”
35 ΣΠΥΡΙΔΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Σ.Δ.Υ.Η 48:48”
36 ΓΕΩΡΓΑΚΑΚΗ ΝΑΝΣΥ ΜΑΡΤΕΑΜΝΟΣ ΧΑΝΙΩΝ 49:24”
37 ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Ο.Υ.ΚΡΗΤΗΣ 49:25”
38 ΒΡΟΥΧΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Σ.Δ.Υ.Ρ 49:29”
39 ΣΠΥΡΙΔΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΟΜΑΔΑ ΔΡΟΜΕΩΝ ΜΕΣΣΑΡΑΣ 49:41”
40 ΔΑΣΚΑΛΑΚΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΛΙΒΑΣ Α.Σ.ΡΕΘΥΜΝΟΥ 49:51”
41 ΚΟΛΛΕΤ ΣΑΜΠΡΙΝΑ Σ.Δ.Υ.Ρ 50:13” FEMALE
42 ΜΠΑΡΜΠΟΥΝΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ/ΜΙΝΩΙΤΕΣ ΔΡΟΜΕΙΣ 50:13”
43 ΙΕΡΩΝΥΜΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ Σ.Δ.Υ.ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 50:25”
44 ΠΕΤΡΑΚΗ ΦΩΤΕΙΝΗ MIKRO JIM 50:25”
45 ΔΡΙΤΣΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΤΕΧΝΟΚΑΛΥΨΗ 50:53”
46 ΜΕΤΑΞΑΚΗΣ ΛΕΥΤΕΡΗΣ CROSSFIT RETHYMNO 51:27”
47 ΒΑΡΟΥΧΑΣ ΝΙΚΟΣ ΑΜΕΑ 52:16”
48 ΚΑΛΟΓΕΡΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ KINESIS 53:00”
49 ΚΑΛΑΙΤΖΑΚΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ ΛΕΣΧΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΟΣΗ ΤΗΣ ΝΟΗΜΑΤΙΚΗΣ 53:16΄”
50 ΧΡΗΣΤΟΥ ΖΑΧΟΣ Ο.Υ.ΚΡΗΤΗΣ 54:21”
51 ΛΟΥΠΑΚΗΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 54:30”
52 ΜΙΧΕΛΑΚΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ Ο.Υ.ΚΡΗΤΗΣ 54:31”
53 ΔΡΙΤΣΑΣ ΜΑΝΩΛΗΣ ΤΕΧΝΟΚΑΛΥΨΗ 54:41”
54 ΤΕΛΕΙΩΠΟΥΛΟΥ ΡΑΝΙΑ Σ.Δ.Υ.Ρ 55:17”
55 ΣΚΟΥΡΒΟΥΛΙΑΝΑΚΗ ΜΑΡΙΑ ZAROS RUNNERS 55:58”
56 ΠΕΠΟΝΑΚΗΣ ΜΥΡΩΝ Ο.Υ.ΚΡΗΤΗΣ 56:24”
57 ΜΠΟΥΝΤΡΗΣ ΜΑΝΘΟΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 57:31”
58 ΜΠΕΛΙΒΑΝΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ Γ.Α.Σ ΜΑΛΛΙΩΝ/Ο.Υ.ΚΡΗΤΗΣ 57:31”
59 ΦΑΝΟΥΡΓΑΚΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 58:13”
60 ΒΡΑΒΟΡΙΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Σ.Δ.Υ.Ρ 59:05”
61 ΜΠΕΤΙ ΦΛΩΡΑ Ο.Υ.ΚΡΗΤΗΣ 59:57”
62 ΝΙΚΟΛΑΝΤΩΝΑΚΗ ΟΛΓΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ 1:03:17′
63 ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΜΑΝΩΛΗΣ Σ.Δ.Υ.Ρ 1:03:22”
64 ΑΚΟΥΜΙΑΝΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Σ.Δ.Υ.Ρ 1:03:22”
65 ΓΚΑΛΑ ΣΟΦΙΑ Σ.Δ.Υ.Ρ 1:03:23”
66 ΒΡΑΒΟΡΙΤΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ Σ.Δ.Υ.Ρ 1:03:23”
67 ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ ΙΩΑΝΝΑ ΕΣΕ 1:04:50”
68 ΝΙΝΙΚΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΕΣΕ 1:04:50”
69 ΒΑΜΒΑΚΑΣ ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Α.Ο.ΚΕΡΑΥΝΟΣ 1:06:27”
70 ΚΑΝΑΚΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ Σ.Δ.Υ.Ρ 1:06:27”
71 ΚΟΝΤΑΚΟΣ ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 1:09:00”
72 ΧΑΡΟΥΔΗ ΚΥΡΙΑΚΗ Σ.Δ.Υ.Ρ 1:10:18”
73 ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗ ΒΑΝΑ Σ.Δ.Υ.Χ 1:10;58”
74 ΓΙΑΚΟΥΜΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 1:11:25”
75 ΘΕΟΔΟΣΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Σ.Δ.Υ.Ρ 1:16:02”
76 ΠΑΡΑΚΗ ΖΩΗ Σ.Δ.Υ.Χ 1:21:43”
77 ΠΕΤΡΑΚΗ ΕΥΗ Σ.Δ.Υ.Χ 1:21:43”
78 ΓΑΡΟΦΑΛΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 1:22:20”

 

Κάντε το σχόλιο σας

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Plugin by:aAM