Με ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ στο Κύπελλο!

Όπως ολοκλήρωσε την περυσινή χρονιά έτσι θα ξεκινήσει τη νέα το Ρέθυμνο Cretan Kings, αντιμετωπίζοντας την ΑΕΚ στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, η οποία πραγματοποιήθηκε σήμερα.

Η κληρωτίδα δεν έκανε το χατίρι στους Ρεθυμνιώτες και τους έφερε δύσκολη κλήρωση, αφού θα κληθούν να αντιμετωπίσουν την ΑΕΚ σε νοκ άουτ παιχνίδι και μάλιστα στο ΟΑΚΑ. Το Ρέθυμνο Cretan Kings, όπως και οι άλλες ομάδες της περυσινής πρώτης εξάδας της Basket League, θα βρεθούν αυτόματα στα προημιτελικά της διοργάνωσης, με τους «8» να συμπληρώνονται από 2 ακόμη ομάδες που θα προκύψουν από τις προηγούμενες φάσεις. Τα παιχνίδια της προημιτελικής φάσης είναι προγραμματισμένα να διεξαχθούν την Τετάρτη 4 Οκτωβρίου, τρεις ημέρες πριν από το τζάμπολ της Basket League το οποίο είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο 7 του ίδιου μήνα.

Πάντως η κληρωτίδα για τα προημιτελικά έβγαλε ένα ακόμη μεγάλο ζευγάρι, Άρης – ΠΑΟΚ που θα παίξουν στο Αλεξάνδρειο, την ώρα που ο Κυπελλούχος Παναθηναϊκός θα περιμένει τον αντίπαλο του από τις προηγούμενες φάσεις, όπως και ο Ολυμπιακός. Αμφότεροι οι αιώνιοι στα παιχνίδια της προημιτελικής φάσης θα αγωνιστούν εκτός έδρας.

 

ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ 2017-18

Α’ Φάση – Σωματεία Β’ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών

Α’ Φάση – 1η Αγωνιστική – Τετάρτη 13/09/2017

  1. Ιωνικός Νίκαιας – Διαγόρας Δρυοπιδέων
  2. Κόρινθος – Ηράκλειο
  3. Ζωγράφου – Παγκράτι
  4. Μανδραϊκός – Ιπποκράτης
  5. Τρίτων – Δάφνη Δαφνίου
  6. Πανερυθραϊκός – Πανελευσινιακός
  7. Νέα Κηφισιά – Πρωτέας Βούλας
  8. Κορωπί – Ίκαρος Νέας Σμύρνης
  9. Ελιμεία – Ομάδα Χ
  10. Πιερικός/Αρχέλαος – Χαρίλαος Τρικ.
  11. Μαχητές Δόξα Πεύκων – Καβάλα
  12. Χαλκηδόνα – ΑΣ Ευρώπη 87
  13. Αγρίνιο – Ερμής Λαγκαδά
  14. ΚΣ Γεφύρας – Στρατώνι
  15. Ανατόλια – Ασπίδα Ξάνθης
  16. Τιτάνες Παλαμά – Ίκαροι Σερρών

 

Α’ Φάση – Σωματεία Α2 & Β’ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών

Α’ Φάση – 2η Αγωνιστική – Σάββατο 16/09/2017

  1. Νικητής 11 – Αρκαδικός
  2. Νικητής 4 – Καστοριά
  3. Νικητής 9 – Αμύντας
  4. Νικητής 3 – Απόλλων Πάτρας
  5. Νικητής 8 – Χολαργός
  6. Νικητής 6 – Μαρούσι
  7. Νικητής 15 – ΑΕ Λάρισας
  8. Νικητής 13 – Εθνικός
  9. Νικητής 7 – Ερμής Αγίας Λαρ.
  10. Νικητής 16 – Δούκας
  11. Νικητής 2 – Καρδίτσα
  12. Νικητής 1 – Περιστέρι
  13. Νικητής 5 – Ηρακλής
  14. Νικητής 12 – Δόξα Λευκάδας
  15. Νικητής 14 – Ψυχικό
  16. Νικητής 10 – Παπάγου

 

Α’ Φάση – 3η Αγωνιστική – Τετάρτη 20/09/2017

  1. Νικητής 30 – Νικητής 28
  2. Νικητής 31 – Νικητής 25
  3. Νικητής 19 – Νικητής 20
  4. Νικητής 22 – Νικητής 24
  5. Νικητής 32 – Νικητής 17
  6. Νικητής 27 – Νικητής 29
  7. Νικητής 23 – Νικητής 18
  8. Νικητής 21 – Νικητής 26

 

Β’ Φάση – Σωματεία Α1 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών

B’ Φάση – 1η Αγωνιστική – Σάββατο 23/09/2017

  1. Νικητής 33 – Τρίκαλα
  2. Κόροιβος Αμαλιάδας – Προμηθέας
  3. Νικητής 35 – Κολοσσός Ρόδου
  4. Νικητής 40 – Νικητής 34
  5. Γυμναστικός Λάρισας/Φάρος – Κύμη
  6. Νικητής 39 – Νικητής 37
  7. Πανιώνιος – Λαύριο
  8. Νικητής 36 – Νικητής 38

 

B’ Φάση – 2η Αγωνιστική – Τετάρτη 27/09/2017

  1. Νικητής 42 – Νικητής 47
  2. Νικητής 44 – Νικητής 45
  3. Νικητής 48 – Νικητής 41
  4. Νικητής 46 – Νικητής 43

 

B’ Φάση – 3η Αγωνιστική – Σάββατο 30/09/2017

  1. Νικητής 52 – Νικητής 49
  2. Νικητής 51 – Νικητής 50

 

Γ’ Φάση – Προημιτελικοί Αγώνες

Γ’ Φάση – Τετάρτη 04/10/2017

  1. Νικητής 53 – Παναθηναϊκός
  2. ΑΕΚ – Ρέθυμνο Cretan Kings
  3. Νικητής 54 – Ολυμπιακός
  4. Άρης – ΠΑΟΚ

 

Δ’ Φάση – Ημιτελικοί Αγώνες

Α’ Αγώνας – Κυριακή 05/11/2017

 

Β’ Αγώνας – Δευ 01/01 ή Τρί 02/01/2018

 

Ε’ Φάση – Τελικός

Κυριακή 17/02/2018

Κάντε το σχόλιο σας

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Plugin by:aAM