Πήρε τη νίκη… όχι το «τρίποντο»

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, ο ΟΠΕ Ρεθύμνου επικράτησε με 3-2 σετ του Ποσειδώνα Λουτρακίου, μειώνοντας τη μεταξύ τους διαφορά τους στον έναν βαθμό.
Στο «Μελίνα Μερκούρη» έσπασαν… καρδιές με την αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής του Α’ ομίλου της Α2 βόλεϊ Γυναικών. Οι Ρεθυμνιώτισσες βρέθηκαν να χάνουν με 0-1 στα σετ, ισοφάρισαν με το ευρύ 25-09 και στο 3ο σετ ήρθαν τα πάνω – κάτω. Αν και προηγούνταν με 24-21 δεν τα κατάφεραν, με το Λουτράκι να κάνει το 24-26 και το 1-2 στα σετ. Όμως, η συνέχεια ανήκε στις γηπεδούχες. Με 25-22 και 18-16 έκαναν την ανατροπή, παίρνοντας τους 2 βαθμούς της νίκης.
Παρόλο που επικράτησαν, όμως, το φινάλε της 15ης «στροφής» δεν τις βρίσκει στην 6η θέση, μιας και τις χωρίζει ο βαθμός που πήρε ο Ποσειδώνας στη σημερινή αναμέτρηση. Παρ’ όλα αυτά είναι η πρώτη φορά που η Ρεθυμνιώτικη ομάδα φτάνει τις 2 σερί επιτυχίες τη φετινή χρονιά, ενώ οι παίκτριες του Γιώργου Μενδρινού πιστώνονται και την εξαιρετική εμφάνιση, καταφέρνοντας να επιστρέψουν 2 φορές μέσα στο ματς.

ΤΑ ΣΕΤ: 17-25, 25-09, 24-26, 25-22, 18-16.
ΟΠΕΡ (Γιώργος Μενδρινός): 2, Μαγκανάρη, Τσελάνη, Σουιτσμέ, Κλεισιάρη, Βροντάκη –λ, Κογεράκη, Καφίρη / Καλορμάκη, Μπεμπή, Πετρακάκη, Τρίμμα, Πίσσα, Παπαδάκι, Μανούρη.
ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ (Δ. Ανδρεόπουλος): Μπεκιάρη, Κωστάκη, Θώδη, Δέδε, Μπαχλαβά, Β. Μιχάλα, Ο. Μιχάλα –λ / Βλαχοπούλου, Πατουχέα, Γεωργίου, Μπρεζέτου.