Πανελλήνιες επιτυχίες για την ενόργανη του ΟΚΑ Αρκάδι

Η ενόργανη γυμναστική γνωρίζει μεγάλη άνθηση στο Ρέθυμνο, με τον ΟΚΑ Αρκάδι να προσθέτει ακόμη περισσότερες διακρίσεις μετά και την ολοκλήρωση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Ενόργανης Γυμναστική Παμπαίδων – Παγκορασίδων Νοτίου Ελλάδας. Ο Ρεθυμνιώτικος Σύλλογος κατέκτησε την 2η θέση στο ομαδικό των Παμπαίδων, με τους λιλιπούτιους αθλητές να κερδίζουν ακόμη 10 μετάλλια στα ατομικά αγωνίσματα.

Το κλειστό του Κορυδαλλού γέμισε με Ρεθυμνιωτάκια ηλικίας 8-11 ετών στους Πανελλήνιους Αγώνες, κερδίζοντας τον θαυμασμό και το χειροκρότημα όλων. Οι επιτυχίες τους πολλαπλασιάστηκαν, κατακτώντας συνολικά 11 μετάλλια σε ομαδικό και ατομικό επίπεδο. Συγκεκριμένα, το Αρκάδι κατέλαβε την 2η θέση στην κατηγορία Παμπαίδων ανάμεσα από πολλές ομάδες, η οποία ήταν αποτέλεσμα σκληρής δουλειάς. Την 12μελή αποστολή συνόδευσαν οι προπονητές Ματθαίος Ζουμαδάκης, Κωστής Πολιουδάκης και Αναστασία Γεωργίου, ο αρχηγός Μιχάλης Τζωρτζινάκης, ενώ το «παρών» έδωσε και ο Νίκος Προβιάς.

Η ικανοποίηση τους ήταν μεγάλη, βλέποντας τους μικρούς αθλητές τους να διαπρέπουν σε όλα τα αγωνίσματα, αποδεικνύοντας τη δουλειά που γίνεται στο τμήμα της ενόργανης. Από τα αγόρια ξεχώρισε ο Γιάννης Περδίκης, ο οποίος κατάφερε να κερδίσει μετάλλια σε όλα τα αγωνίσματα που συμμετείχε. Συγκεκριμένα, κατέκτησε την 1η θέση στο έδαφος, την 2η στο σύνθετο ατομικό, στους κρίκους, στο άλμα και στο μονόζυγο και την 3η θέση στον ίππο και στο δίζυγο. Παράλληλα, στα «χνάρια» του αδερφού του, Γιώργου Προβιά, βαδίζει και ο Βασίλης, ο οποίος πήρε το χάλκινο μετάλλιο στο έδαφος και στους κρίκους. Τέλος, ο Μιχάλης – Άγγελος Βανταράκης ανέβηκε στο 2ο σκαλί του βάθρου στο άλμα.