Προβάδισμα πρόκρισης για Ερμή Ζωνιανών

Αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στον τελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών Ρεθύμνου, εν’ όψει και του επαναληπτικού στην έδρα του, πραγματοποίησε ο Ερμής Ζωνιανών καθώς επικράτησε της ΑΕΜ στο Μυλοποταμίτικο ντέρμπι με 2-1 στον Α’ ημιτελικό που έγινε νωρίτερα στο γηπέδο Λιβαδίων. Η νίκη των “πράσινων” μάλιστα ήρθε με ανατροπή στο δεύτερο μέρος σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι.

Στο πρώτο ημίχρονο οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή και μπήκαν πολύ δυνατά καθώς ευτύχησαν να προηγηθούν στο 7′ με τον Βαρούχα να ανοίγει το σκορ όμως στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι και αρχικά ισοφάρισαν με τον Λεματιέρ στην πρώτη του εμφάνιση με την φανέλα του Ερμή για το 1-1 στο 65′ ενώ ο Ηλιόπουλος στο 78′ χάρισε την σπουδαία νίκη στην ομάδα των Ζωνιανών (1-2).