Σπουδαία νίκη με ανατροπή για Ρέθυμνο Futsal

«Ζωντανή» στην μάχη της παραμονής έμεινε το Ρέθυμνο Futsal πραγματοποιώντας ψυχωμένη εμφάνιση και ανατρέποντας τα δεδομένα στο 6-5 επί του Ερμή Ζωγράφου στο κλειστό Μελίνα Μερκούρη στο Ρέθυμνο.
Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα πήρε το πρώτο και πολύ σημαντικό τρίποντο στο πρωτάθλημα της κορυφαίας κατηγορίας στο Ποδόσφαιρο Σάλας επί ενός αντιπάλου που έχει τους ίδιους στόχους μια νίκη που της δίνει και ψυχολογική ώθηση για την δύσκολη συνέχεια.
Πρωταγωνιστής των «βυσσινί» ο ήταν Κώστας Σταματίου ο οποίος πέτυχε τα 5 από τα 6 τέρματα και το πιο καθοριστικό λίγο πριν το τέλος χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του σε μια αναμέτρηση με ανατροπές εκατέρωθεν, ένταση και συγκλονιστικό φινάλε.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και είχαν δοκάρι με τον Οικονομίδη στο 1’ με το συγκρότημα του Δημήτρη Καλογεράκη να παίρνει γρήγορα προβάδισμα δύο τερμάτων με το πλασέ του Σταματίου στο 4’ και το δυνατό σουτ του Τσέλιου στο 7’. Ο Ερμής Ζωγράφου αντέδρασε και ανέτρεψε το σκορ μέσα σε 4 λεπτά αρχικά με τον Οικονομίδη μείωσε σε 2-1 στο 10’ με τον Μάχα στο 13’ να ισοφαρίζει και τον Αθανασίου ένα λεπτό αργότερα να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του. Οι Ρεθυμνιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά ο Τσέλιος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παριάρο σε τετ α τετ στο 17’ και σαν να μην έφτανε αυτό στο 18’ ο Μάχας έγραψε το 2-4 ενώ λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους ο Αθανασίου έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην Αθηναϊκή ομάδα.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στην επανάληψη για να μειώσουν και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα και αφού ο Σταματίου σημάδεψε το δοκάρι σε δύο περιπτώσεις κατάφεραν μέσα σε λιγότερο από ένα λεπτό στο 24’ να μειώσουν σε 4-5 με δύο τέρματα του Σταματίου βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι. Στο 31’ έχασαν σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Τσέλιο να αστοχεί στο 9μετρο ελεύθερο χτύπημα που επιχείρησε. Στο 35’ ο Σταματίου ήταν ψύχραιμος από το ίδιο σημείο ισοφαρίζοντας σε 5-5 με τον Ερμή Ζωγράφου να έχει την ευκαιρία με τον Οικονομίδη στο 36’ να νικιέται από τον Δουζίνα από τα 9 μέτρα. Όλα έδειχναν ότι δεν θα έβγαινε νικητής από αυτό το ματς όμως στα 45’’ πριν το τέλος ο Κυριακόπουλος κέρδισε φάουλ με τους αντιπάλους να έχουν συμπληρώσει τα πέντε και να διαμαρτύρονται έντονα και να υπάρχει ένταση ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων. Ο Σταματίου νίκησε τον Ιωαννίδη για το 6-5. Κι όμως το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει με την ομάδα του Ζωγράφου να κερδίζει πολύ αυστηρό φάουλ στο 1’’ με τον Μάχα να σουτάρει άουτ και τους γηπεδούχους να κρατάνε το τρίποντο.

Τα γκολ: 4’, 24’, 24’ 35’, 39’ Σταματίου, 7’ Τσέλιος (Ρέθυμνο Futsal) – 10’ Οικονομίδης, 13’, 18’ Μάχας, 14’, 19’ Αθανασίου (Ερμής Ζωγράφου)
Ρέθυμνο Futsal (Δ. Καλογεράκης): Δουζίνας, Τσέλιος, Σταματίου, Κυριακόπουλος, Κολυβάκης, Δαγαράκης, Κάσσης, Μαγεράκης, Δ. Καλογεράκης, Ξυδάκης, Καραβιώτης, Χαμογιωργάκης, Τρουλλινός.
Ερμής Ζωγράφου (Θ. Τσακανίκας): Παριάρος, Βάσιος, Μάχας, Οικονομίδης, Αποστόλου Γεωργούλιας, Πολίτης, Ιωαννίδης, Καλογιαννάκης, Αθανασίου, Τσιακλής, Σάββα.