Στη Γλυφάδα θα κριθεί η πρόκριση στα πλέι οφ

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ο ΝΟ Ρεθύμνου ηττήθηκε στο φινάλε με 10-9 από τη ΝΕΠ στην Πάτρα, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Β’ φάσης της Α1 πόλο Γυναικών.
Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα έχασε μία μεγάλη ευκαιρία να πάρει από σήμερα την 2η θέση και την πρόκριση στην τελική 4άδα του πρωταθλήματος. Αυτό θα το επιτύγχανε αν έπαιρνε τον βαθμό της ισοπαλίας ή τους βαθμούς της νίκης, καθώς η Γλυφάδα ηττήθηκε όπως αναμενόταν από τον Εθνικό με 12-11. Οι Ρεθυμνιώτισσες πάντως έδειξαν περίσσια θέληση και πάθος παρά το ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 5-1 στο α’ οκτάλεπτο. Από κει και πέρα απέδωσαν εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα να φέρουν το ματς στα ίσια (9-9) στην τελευταία περίοδο. Από κει και πέρα δέχθηκαν πρώτες γκολ στο τελευταίο λεπτό, γνωρίζοντας τελικά την ήττα.
Πλέον τα δεδομένα έχουν ως εξής για την πρόκριση του ΝΟΡ στην επόμενη φάση που θα την κατακτήσει εάν:

α) κερδίσει τη Γλυφάδα το Σάββατο.
β) φέρει ισοπαλία και ταυτόχρονα στο άλλο παιχνίδι η ΝΕΠ ηττηθεί ή επίσης ερθει ισόπαλη.
γ) ηττηθεί με λιγότερα από 4 τέρματα από τη Γλυφάδα και ταυτόχρονα ηττηθεί η ΝΕΠ από τον Εθνικό.