(Χ)ωρίς νικητή το ντέρμπι της Σοχώρας

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι Αστέρας Ρεθύμνου και Εργοτέλης προσέφεραν όμορφες στιγμές με τις δύο ομάδες να φεύγουν ευχαριστημένες από την δίκαιη ισοπαλία (2-2) στην αναμέτρηση για την έκτη αγωνιστική στον 7ο όμιλο της Γ’ Εθνικής ποδοσφαίρου γυναικών.
Οι φιλοξενούμενες ήταν αυτές που μπήκαν πιο «ορεξάτες» στα πρώτα λεπτά θέλοντας να αιφνιδιάσουν χωρίς όμως να τα καταφέρνουν ιδιαίτερα. Οι Ρεθυμνιώτισσες ανέβασαν στροφές στη συνέχεια και είχαν μια σχετική υπεροχή αλλά χωρίς κάποια σπουδαία ευκαιρία μέχρι το 43’ όπου μετά από πάσα της Ψυλλάκη η Δαφέρμου αφού προχώρησε λίγο με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 που ήταν και αποτέλεσμα πρώτου μέρους. Στην επανάληψη η πίεση των «κιτρινόμαυρων» έφερε αποτέλεσμα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου όταν μετά από ένα παραλίγο αυτογκόλ στο 52’ σε διώξιμο της Μαγγανά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ οι γηπεδούχες δεν κατάφεραν να διώξουν τον κίνδυνο με την μπάλα να κοντράρει και την Ηλιάδη με κεφαλιά να ισοφαρίζει σε 1-1 παρά την προσπάθεια της Μπεμπή να μπλοκάρει. Η αντίδραση του Αστέρα ήταν άμεση καθώς στο 54’ από γρήγορη αντεπίθεση και όμορφη μπαλιά της Ειρήνης Δρακάκη στην πλάτη της άμυνας του Εργοτέλη η Ζωή Δρακάκη μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε ψύχραιμα για το 2-1. Οι φιλοξενούμενες όμως δεν το έβαλαν κάτω και στο 68’ μετά από μακρυνό σουτ της Ηλιάδη και ασταθή απόκρουση της Μπεμπή η Δρακογιαννάκη πήρε το «ριμπάουντ» και σκόραρε για το 2-2. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε με τις δύο ομάδες να προσέχουν πιο πολύ την αμυντική τους λειτουργία με την ομάδα του Ηρακλείου πάντως να χάνει σημαντική ευκαιρία στο 86’ να κάνει την ανατροπή όμως το πλασέ της Βελεγράκη από κοντά έδιωξε τελευταία στιγμή η Μπεμπή ενώ η Ψυχαράκη στη συνέχεια της φάσης δεν βρήκε στόχο με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται στο ισόπαλο 2-2.

Αστέρας Ρεθύμνου (Π. Αντωνιάδης): Μπεμπή, Ε. Δρακάκη, Δαφέρμου (82’ λ.τ. Πολιουδάκη), Γιαννακάκη, Ψυλλάκη, Κελαϊδή, Ζ. Δρακάκη, Μαγγανά, Μιχελάκη (74’ Μιχελουδάκη), Σιώη, Μητροπούλου.
Εργοτέλης (Ι. Δούκα): Τσικνάκη, Μπορμπουδάκη, Βελεγράκη, Φουκάκη (58’ Φραγκάκη), Δρακογιαννάκη, Ψυχαράκη, Τζανάκη, Ηλιάδη, Κατζιρτάκη (46’ Λαζανάκη), Χουμά, Χαριτάκη.