Όμιλος με 11 ομάδες για τους Κρήτες, «πέφτουν» 4

Χωρίς εκπλήξεις και μεταβολές καταρτίστηκε ο 8ος όμιλος, όπου περιλαμβάνονται οι 6 Κρητικές ομάδες.

Μαζί με τις 6 ομάδες του νησιού θα βρίσκονται οι 5 ομάδες της Αθήνας, με τον 8ο όμιλο να αποτελείται από 11 ομάδες, τον πρωταθλητή να δίνει αγώνα μπαράζ για την άνοδο στην Football League και στα τοπικά πρωταθλήματα να υποβιβάζονται 4 ομάδες. Οι 6 ομάδες της Κρήτης, Ερμής Ζωνιανών, ΑΕ Μυλοποτάμου (Ρέθυμνο), ΠΟΑ, Ηρόδοτος (Ηράκλειο), Παλαιόχωρα (Χανιά) και ΟΦ Ιεράπετρας (Λασίθι), θα τοποθετηθούν στον ίδιο όμιλο με 5 ομάδες της Αθήνας τους, Άγιο Ιερόθεο, ΑΕ Κηφισιάς, Αιγάλεω, Φωστήρα και Ηλυσιακό.

Το αναμενόμενο λοιπόν προέκυψε στον σημερινό καταρτισμό των ομίλων της Γ’ Εθνικής που πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της ΕΠΟ. Η Ομοσπονδία χώρισε σε 8 ομίλους τις 97 ομάδες που θα συμμετάσχουν στο φετινό πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα η Γ’ Εθνική 2017-18 θα αποτελείται από 3 ομίλους των 11 ομάδων, 2 των 12 ομάδων, άλλους 2 των 13 ομάδων και ένα όμιλος των 14 ομάδων. Σε όλους τους ομίλους στην Γ’ Εθνικής της επόμενης περιόδου, θα παραμείνουν οι ομάδες που θα καταλάβουν μέχρι και την 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αναλυτικά, η σχετική ανακοίνωση της ΕΠΟ για τον καταρτισμό των ομίλων και οι 8 όμιλοι της νέας Γ’ Εθνικής είναι οι εξής:

Η Επιτροπή Διοργανώσεων της Ελληνικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας προχώρησε στη συγκρότηση των οκτώ ομίλων του πρωταθλήματος Γ’ Εθνικής Κατηγορίας περιόδου 2017-2018. Η κλήρωση για τον καταρτισμό του αγωνιστικού προγράμματος θα διενεργηθεί τη Δευτέρα 18/9/23017 και ώρα 12:00 στα γραφεία της ΕΠΟ στο Πάρκο Γουδή.

1ος όμιλος (12 ομάδες)

ΕΠΣ    Σωματείο

Έβρου Διδυμοτείχου Α.Ε.

Θράκης            Δόξα Προσκυνητών Α.Π.Σ.

Θράκης            Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου Α.Π.Σ.

Ξάνθης Ορφέας Puma Ξάνθης Α.Ο.

Ξάνθης Άρης Αβάτου Α.Μ.Σ.

Καβάλας          Νέστος Χρυσούπολης Α.Σ.

Καβάλας          Καβάλα Α.Ο.

Καβάλας          Αετός Ορφανού Α.Σ.

Δράμας            Μ. Αλέξανδρος Ξηροποτάμου Γ.Σ.

Σερρών            Απόλλων Παραλιμνίου Π.Σ.

Σερρών            Μ. Αλέξανδρος Καρπερής Μ.Σ.

Σερρών            Ελπίς Σκουτάρεως Α.Σ.

 

2ος όμιλος (14 ομάδες)

ΕΠΣ    Σωματείο

Μακεδονίας     Μακεδονικός Α.Σ.

Μακεδονίας     Καμπανιακος Μ.Φ.Α.Ο.

Μακεδονίας     Λαγκαδά Α.Π.Ε.

Μακεδονίας     Καρδίας Α.Ο.

Μακεδονίας     Αγροτικός Αστήρ Ευόσμου ΠΜΑΣ

Χαλκιδικής      Ο Άρης Παλαιοχωρίου Α.Σ.

Πέλλας            Αλμωπός Αριδαίας Α.Π.Ο.

Πέλλας            Εδεσσαϊκός Α.Σ.

Ημαθίας          Νάουσα Φ.Α.Σ.

Ημαθίας          Φίλιππος Αλεξάνδρειας Α.Σ.

Ημαθίας          Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων Ημαθίας Α.Ο.

Κιλκίς  Κιλκισιακός Α.Ο.

Πιερίας            Πιερικός Σ.Φ.Κ.

Πιερίας            Ποσειδών Ν. Πόρων Α.Ε.

 

3ος όμιλος (13 ομάδες)

ΕΠΣ    Σωματείο

Κέρκυρας        Λευκίμμης Α.Ε.

Θεσπρωτίας    Θεσπρωτός Α.Σ.

Θεσπρωτίας    Αστέρας Παραποτάμου Α.Γ.Σ.

Πρέβεζας-Λευκάδας   Εθνικός Φιλιππιάδας Α.Π.Σ.

Πρέβεζας-Λευκάδας   Τηλυκράτης 2014 Α.Ο.Ν.

Πρέβεζας-Λευκάδας   Πανλευκάδιος Α.Σ.Κ.

Άρτας  Σκουφάς Κομποτίου

Ηπείρου          Δόξα Κρανούλας Α.Ε.

Αιτωλοακαρνανίας      Μπούκας-Αμφιλοχίας Παναμβρακικός Γ.Π.Σ.

Κοζάνης          Μακεδονικός Φούφα Π.Σ.

Κοζάνης          Καραγιαννίων Α.Ε.Π.

Καστοριάς       Καστοριάς Α.Γ.Σ.

Φλώρινας        Ο Ερμής Αμυνταίου Γ.Σ.

 

4ος όμιλος (13 ομάδες)

ΕΠΣ    Σωματείο

Λάρισας          Αχιλλεύς Φαρσάλων  Α.Ο.Φ.

Τρικάλων        Διγενής Νεοχωρίου  Α.Ο.

Καρδίτσας       Σελλάνων  Α.Ο.

Θεσσαλίας      Ρήγας Φεραίος  Α.Σ.

Θεσσαλίας      Ολυμπιακός Βόλου 1937 Α.Σ.

Θεσσαλίας      Η Νίκη Βόλου  Γ.Σ.

Θεσσαλίας      Αλμυρός  Γ.Σ.

Θεσσαλίας      Βόλος  Ν.Π.Σ.

Ευρυτανίας      Το Βελούχι  Α.Π.Ο.Κ.

Φθιώτιδας       Οπούντιος Μαρτίνου  Α.Σ.

Φωκίδας          Αστέρας Ιτέας  Α.Σ.

Βοιωτίας          Η Θήβα Α.Ο.

Βοιωτίας          Αμβρυσσέας  Α.Π.Ο.

 

5ος όμιλος (12 ομάδες)

ΕΠΣ    Σωματείο

Λακωνίας        Ο Αστήρ Βλαχιώτη  Α.Σ.

Κεφαλληνίας/Ιθάκης   Παλληξουριακός  Α.Ο.

Ζακύνθου        Ζακυνθιακός  Α.Ο.Π.

Μεσσηνίας      Πύλου Α.Ο.Κ. Τσικλητήρας

Μεσσηνίας      Η Καλαμάτα

Ηλείας Αστέρας Αμαλιάδας-Πανόπουλου

Ηλείας Παμβουπρασιακός Α.Ο. Βάρδας

Ηλείας Πανηλειακός Α.Ο. Πύργου

Αχαΐας Αχαϊκή Α.Ε.

Αχαΐας Διαγόρας Βραχνέϊκων  Α.Ο.

Αρκαδίας         Παναρκαδικός Α.Ο.

Αρκαδίας         Λεωνιδίου  Α.Σ.

 

6ος όμιλος (11 ομάδες)

ΕΠΣ    Σωματείο

Πειραιώς         Ιωνικός Α.Ο.

Πειραιώς         Εθνικός Πειραιώς Ο.Φ.Π.Φ.

Πειραιώς         Προοδευτική Νεολαία

Πειραιώς         Κερατσίνι  Α.Π.Ο.

Κορινθίας        Λουτράκι Π.Α.Ο.

Κορινθίας        Ζευγολατιού Α.Ο.

Κορινθίας        Πέλοψ Κιάτου 1926  Γ.Π.Σ.

Δωδεκανήσου             Ρόδος Α.Σ.

Δωδεκανήσου Ιάλυσος Γ.Α.Σ.

Δωδεκανήσου Διαγόρας  Γ.Σ.

Δυτικής Αττικής          Ένωση Α.Ο. Πανασπροπυργιακού-Δόξας Ασπροπύργου

 

7ος όμιλος (11 ομάδες)

ΕΠΣ    Σωματείο

Αργολίδας       Παναργειακός  Α.Π.Ο.

Αργολίδας       Ερμιονίδας  Α.Ε.

Αργολίδας       Ερμής Κιβερίου  Α.Ο.

Κυκλάδων       Πανθηραϊκός Α.Ο.

Ανατολικής Αττικής    Τρίγλια Ραφήνας Α.Ο.

Ανατολικής Αττικής    Θύελλα Διασταύρωσης Ραφήνας ΑΠΟ

Ανατολικής Αττικής    Αήττητος Σπάτων  Α.Ο.

Λέσβου           Αιολικός  Α.Ε.Π.Σ.

Λέσβου           Διαγόρας Αγ. Παρασκευής  Α.Ο.

Εύβοιας           Χαλκίς Α.Ο.

Εύβοιας           Ταμυναϊκός  Φ.Σ.Α.

 

8ος όμιλος (11 ομάδες)

ΕΠΣ    Σωματείο

Αθηνών           Ηλυσιακός

Αθηνών           ΑΕ Κηφισιάς

Αθηνών           Άγιος Ιερόθεος

Αθηνών           Φωστήρας

Αθηνών           Αιγάλεω

Ηρακλείου      ΠΟ Ατσαλένιου

Ηρακλείου      Ηρόδοτος

Ρεθύμνου        Ερμής Ζωνιανών

Ρεθύμνου        ΑΕ Μυλοποτάμου

Λασιθίου         ΟΦ Ιεράπετρας

Χανίων            Παλαιόχωρα

Κάντε το σχόλιο σας

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Plugin by:aAM