17 Απριλίου 2024

Ανταγωνιστικό το Αρκάδι παρά τις ελλείψεις

Παρά τις ελλείψεις και την διαφορά δυναμικότητας το Αρκάδι «πάλεψε» στα ίσα με το Σπόρτιγκ, χάνοντας τελικά με 50-68 για την 19η αγωνιστική της Α2 γυναικών.
Εξαιρετικά σημαντική αποδείχθηκε η απουσία της Ευγενίας Ζουμπεράκη, με τις ψηλές του Σπόρτιγκ να δίνουν ουσιαστικά τεράστιο πλεονέκτημα στην ομάδα τους, ανανεώνοντας πολλές επιθέσεις. Όμως, οι «ερυθρόλευκες» αντιστάθηκαν όσο μπορούσαν αν και μόλις στο 13ο λεπτό αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ο κόουτς Κώστας Πλευράκης, με τις αποφάσεις του διαιτητή να κρίνονται υπερβολικές.
Από κει και πέρα στο 1ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες μπήκαν νωθρά με τις φιλοξενούμενες να παίρνουν «κεφάλι» στο σκορ με 7-20. Όμως, στην συνέχεια το Αρκάδι αντεπιτέθηκε και με επιμέρους 23-13 μείωσε έως και τους 3 πόντους την διαφορά (30-33) στο 23’. Από κει και πέρα όμως οι Ρεθυμνιώτικες αποδείχτηκαν ιδιαίτερα άστοχες, με το Σπόρτιγκ να το εκμεταλλεύεται και να «καθαρίζει» ουσιαστικά το παιχνίδι στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου με το σκορ στο 34-51.
Τα δεκάλεπτα: 07-20, 25-33, 34-47, 50-68.
ΟΚΑ Αρκάδι (Κώστας Πλευράκης): Μ. Κουλούρη 11(2), Ρήγα, Μούκα 7, Φραγγελάκη 2, Σ. Κουλούρη 15(2), Μιχελιδάκη, Καζά 13, Ταταράκη, Παναγιωτάκη, Καλοκύρη, Φοβάκη 2, Παναρετάκη.
Σπόρτιγκ (Νανάκος): Α. Δανδουλάκη 4, Εμμανουηλίδου, Δανούση 7, Μπρέλλου, Βαφειάδη 28(3), Κριμιτζά 3, Μουζάκη 7, Χαλίκια, Οικονομίδου 8(2), Ιωαννίδου, Σερεπά, Μ. Δανδουλάκη 11.