16 Απριλίου 2024

Με άμυνα το Ρέθυμνο Aegean 85-67 τον Πανελευσινιακό

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση το Ρέθυμνο Aegean επέστρεψε στις επιτυχίες, κερδίζοντας με 85-67 τον Πανελευσινιακό, φτάνοντας τις 10 νίκες στην Basket League.
Με «όπλο» της, την άμυνα η Ρεθυμνιώτικη ομάδα ήταν από την αρχή το απόλυτο αφεντικό του ματς, «χτίζοντας» διαφορά ασφαλείας από το α’ ημίχρονο, μην επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να έχουν ελπίδες για ανατροπή στην επανάληψη. Σε εξαιρετική ημέρα βρέθηκαν οι Κάουνσιλ (16π, 7 ας.), Σάφτενααρ (12π., 11 ρ.), Φαγιέ (13π., 6 ρ., 4 τ.), αλλά και τον Σίμπσον (15 π.), οδηγώντας το Ρέθυμνο Aegean στην άνετη νίκη.
Η καλή μέρα φάνηκε από την αρχή (6-0 στο 3’30’’), με την διαφορά να ανεβαίνει σε διψήφιο αριθμό πόντων στο 8’ (16-6 με καλάθι του Φαγιέ). Οι φιλοξενούμενοι απλά μείωσαν σε 23-14 στο 13’30’’, αλλά με εντυπωσιακά καρφώματα οι Σίμπσον, Φαγιέ την έστειλαν στους 15 (35-20), για να ολοκληρωθεί το α’ ημίχρονο με 43-22. Το μοτίβο ανάλογο και στην γ’ περίοδο, με το Ρέθυμνο Aegean να εκτοξεύει την διαφορά στους 27 πόντους (53-26), που ήταν και η μέγιστη τιμή της στο 23’. Εκεί ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι, με την άμυνα του Ρέθυμνο Aegean να χαλαρώνει και τον Μίτροβιτς να «πυροβολά» ακατάπαυστα έξω από τα 6.75, με τον Πανελευσινιακό να μειώνει μέχρι τους 14 πόντους (64-50) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και 71-57 στο 36’. Σε εκείνο το σημείο, το Ρέθυμνο Aegean προσάρμοσε και πάλι την άμυνα του και με δύο τρίποντα από τους Καλαμπόκη, Σάφτενααρ η διαφορά ανέβηκε στους 21 (83-62).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ψαριανός, Μπήτης, Ξενικάκης.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-8, 43-22 (ημιχρ.), 64-47, 85-67 (τελικό).
ΡΕΘΥΜΝΟ AEGEAN (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 15, Σχίζας 5 (1), Κουμπούρας 11, Σάφτενααρ 12 (1), Κάουνσιλ 16, Άλεν 2, Καλαμπόκης 9 (1), Φαγιέ 13 (1), Χείλαρης, Κράβιτς, Δουλγεράκης 2.
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Κουστένης): Μίτροβιτς 19 (4), Βασιλόπουλος 7 (1), Λόμπι 3, Αθανασούλας, Μάρκοβιτς 11 (1), Δορκοφίκης 5 (1), Τζόνσον 7 (1), Οφουέγκμπου 7, Αβραμίδης, Σίμπσον 8.