20 Απριλίου 2024

Ο απολογισμός των «Ρεθυμνιωτών» στα πρωταθλήματα της ΕΣΠΕΚ

Στο πρωτάθλημα Νεανίδων ο ΟΚΑ Αρκάδι δεν είχε πρόβλημα να κάμψει την αντίσταση της ΓΕΗ την Κυριακή, επικρατώντας στο «Μελίνα Μερκούρη» με 3-1 και πλέον η μάχη του τίτλου θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική την Κυριακή (19.30) και πάλι στο Ρέθυμνο, με αντίπαλο την αήττητη Άθλεση. Το 2χ2 έκαναν και οι κορασίδες του ΟΚΑ Αρκάδι κερδίζοντας σχετικά εύκολα στα Χανιά τον Παγχανιακό, ενώ την πρώτη της νίκη στο αντίστοιχο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα του Νέου ΟΠΕΡ κερδίζοντας εύκολα με 3-0 τον Άνεμο Χανίων, σε παιχνίδι που έγινε στο Ρέθυμνο. Το περασμένο Σαββατοκύριακο είχαμε πρεμιέρα και στο πρωτάθλημα Παίδων, με τον ΟΚΑ Αρκάδι να εκτίει το προγραμματισμένο ρεπό του.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ
Την 4η νίκη του σε 5 παιχνίδια πανηγύρισε την Κυριακή το Αρκάδι σε επίπεδο Νεανίδων επικρατώντας με 3-1 της ΓΕΗ στο «Μελίνα Μερκούρη». Μπορεί η ομάδα του Αποστόλη Πιστίκη να μπήκε πιο δυνατά και να κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-20, αλλά έπαιξε καθοριστικό ρόλο το δεύτερο σετ, όπου η ομάδα του Μανόλη Αντωνάκη κέρδισε στα σημεία (25-23). Στο γ’ σετ το Αρκάδι έκανε περίπατο (25-11), αλλά μεγάλη μάχη έγινε στο τέταρτο σετ, με το Αρκάδι να επικρατεί με 27-25, κατακτώντας τη νίκη με 3-1 σετ. Πλέον τα πάντα κινούνται για την Ρεθυμνιώτικη ομάδα γύρω από τον «τελικό» με την Άθλεση την Κυριακή (19.30) στο «Μελίνα Μερκούρη», για την κατάκτηση του πρωταθλήματος Νεανίδων της ΕΣΠΕΚ, με το Αρκάδι να θέλει νίκη με 3-0 σετ για να κατακτήσει σίγουρα τον τίτλο.
ΤΑ ΣΕΤ: 20-25, 25-23, 25-11, 27-25
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Μανόλης Αντωνάκης): Ντεμάϊ, Κλαψινού , Πάπα, Πετρακάκη, Βουλουμπασάκη, Βερβερίδου, Κιαγιά, Παυλάκη (λ), Καραμούζη
ΓΕΗ (Αποστόλης Πιστίκης): Πόποβιτς, Φουσιντασβίλι, Ανδρουλάκη, Σφακιανάκη, Κανάκη, Χατζηδάκη, Σιδεράκου, Ανδρουλάκη, Μάλιου, Καλτσίδα, Μπεσαλάκη (λ)

Νέος ΟΠΕ Ρεθύμνου – Άνεμος Χανίων 3-0
Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα ο Νέος ΟΠΕΡ πήρε την παρθενική νίκη του (3-0 σετ) στο πρωτάθλημα των Κορασίδων, απέναντι στον Άνεμο Χανίων. Η ομάδα της Ιρίνα Φεντότοβα μπήκε δυνατά από την αρχή στο παιχνίδι και κατέκτησε σχετικά εύκολα τα δύο πρώτα σετ. Αυτό το προβάδισμα έδωσε την ευκαιρία στην έμπειρη προπονήτρια να χρησιμοποιήσει όλα τα κορίτσια που είχε στην διάθεση της, με το Νέο ΟΠΕΡ να κατακτάει και το τρίτο σετ με 25-22 και τη νίκη.
ΤΑ ΣΕΤ: 25-11, 25-13, 25-22
ΝΕΟΣ ΟΠΕ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Ιρίνα Φεντότοβα): Δελή, Βαρδαξή, Παντελάκη Ζ., Ποθητού, Αποστολάκη, Παντελάκη Ε., Καρουζάκη, Βογιατζή, Γυπαράκη, Φυνδριλή, Μασαλή, Πίσσα
ΑΝΕΜΟΣ ΧΑΝΙΩΝ (Β. Σπανός): Δρακουλάκη, Προβιδάκη, Τσιχλάκη, Μαρινάκη, Μπριλλάκη, Γιονούζι, Χαριτάκη, Αγγελάκη.

Παγχανιακός – ΟΚΑ Αρκάδι 1-3
Αν και έχασε το πρώτο σετ η ομάδα κορασίδων του ΟΚΑ Αρκάδι ντούμπλαρε τις νίκες της στο φετινό πρωτάθλημα. Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα επιβλήθηκε με 3-1 στα Χανιά του Παγχανιακού, σε αγώνα που έγινε το περασμένο Σάββατο και μαζί με ΣΦΠ Χανίων και Κύδωνα έχουν ο απόλυτο (2χ2) και οδηγούν την κούρσα της βαθμολογίας.
ΤΑ ΣΕΤ: 25-23, 18-25, 19-25, 15-25
ΠΑΓΧΑΝΙΑΚΟΣ (Μουτσάκη): Σκουνάκη, Πιπεράκη, Βερυκάκη, Σαβιολάκη, Καραχάλιου, Ανωμεριανάκη, Σεργάκη (λ), Καλογρίδη, Γκρομίδη, Δημητριάδη, Καβράκη.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Δόξα Δακανάλη): Κιαγιά, Πάγκαλου, Χαιρέτη, Καραμούζη, Παυλάκη, Βερβερίδη, Πλαΐτη, Αράπη, Γωνιανάκη