18 Απριλίου 2024

Το “πάλεψε” κόντρα στο Μαρκόπουλο

Για ακόμη μία φορά αν και ο ΟΠΕΡ προσπάθησε για τη νίκη δεν τα κατάφερε, χάνοντας με 1-3 σετ από το Μαρκόπουλο στο “Μελίνα Μερκούρη”, για την 14η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α2 κατηγορίας.
Οι Ρεθυμνιώτες έχασαν σχετικά εύκολα στο 1ο σετ με 15-25, ενώ στην συνέχεια έγινε “μάχη”. Με πρωταγωνιστή τον Μονιάκη (13-8) και “λυτρωτή” τον Συνολάκη, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 με 25-23. Έπειτα το Μαρκόπυλο μπήκε δυναμικά στο 3ο σετ, πιέζοντας από το σερβίς, κάνοντας γρήγορα το 3-12 και το 8-19. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήραν “κεφάλι” στα σετ με 1-2 (13-25). Στο 4ο σετ αν και το Μαρκόπουλο προηγήθηκε με 10-13, ο Γαλανάκης ισοφάρισε σε 14-14, με το σετ να πηγαίνει πόντο-πόντο έως το 18-18. Από κει και έπειτα, οι γηπεδούχοι “κόλλησαν” επιθετικά, με τους φιλοξενούμενους να πραγματοποιούν σερί 7-1, παίρνοντας το σετ (19-25) και το παιχνίδι με 1-3.
ΤΑ ΣΕΤ: 15-25, 25-23, 13-25, 19-25.
ΟΠΕ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κώστας Σπιταδάκης): Μονιάκης, Παπαδάκης, Παπαδάκις, Ζότο, Γαλανάκης, Αραμπόπουλος, Σπανός -λ / Συνολάκης, Καψαλάκης, Τσιμπούκου.
ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ (Π. Ηλιόπουλος): Μεθενίτης, Αλεβιζάκης, Δ. Παπασιδέρης, Γ. Παπασιδέρης, Μουστάκας, Λιάσκος, Πλεμμένος / Δαρεμάς.