18 Απριλίου 2024

2η θέση το Ρέθυμνο στο 33ο Κύπελλο «Η Μάχη της Κρήτης»

Την ήττα με 1-3 γνώρισε η Μικτή ομάδα του Ρεθύμνου στον μεγάλο τελικό του 33ου Παγκρήτιου Κυπέλλου «Η Μάχη της Κρήτης», από την αντίστοιχη του Ηρακλείου. Η φετινή διοργάνωση έγινε το Σαββατοκύριακο στο Τυμπάκι και διοργάνωσε η ΕΠΣ Ηρακλείου. Ο Μεγάλος τελικός διεξήχθη κάτω από αφόρητη ζέστη (12.00), κάτι που ανάγκασε τους διοργανωτές να αποφασίσουν, ο τελικός να γίνει σε δυο ημίχρονα των 40’ λεπτών.
Η ομάδα της ΕΠΣ Ρεθύμνου όπως και στον ημιτελικό μπήκε δυνατά στο παιχνίδι δημιουργώντας τις πρώτες καλές ευκαιρίες της αναμέτρησης και πήρε προβάδισμα στο 27’, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ. Λίγο πριν την συμπλήρωση του ημιώρου οι Ηρακλειώτες ισοφάρισαν. Στην επανάληψη η Ρεθυμνιώτικη ομάδα και πάλι δημιούργησε καλές φάσεις για γκολ χωρίς όμως να τις ολοκληρώσει. Κάτι που έκανε η Μικτή Ηρακλείου φτάνοντας στην τελική επικράτηση.
Στον μικρό τελικό τα Χανιά επικράτησαν με 4-0 του Λασιθίου και κατέκτησαν την 3η θέση στην διοργάνωση.

Το παιχνίδι
1’ Καλό σουτ του Π. Παπιομύτογλου, ο Σηφάκης πετάχτηκε στο «Γ» της εστίας του και έδιωξε σε κόρνερ.
3’ Σουτ του Λεονάρντο σε κόρνερ και πάλι ο τερματοφύλακας του Ηρακλείου.
22’ Ο Κούσμινας «κλέβει» την μπάλα και βγαίνει τετ α τετ, αλλά με τάκλιν αυτοθυσίας ο Ζερβάκης προλαβαίνει και απομακρύνει σε κόρνερ.
24’ Ατομική ενέργεια του Λεονάρντο, θα βρει με σέντρα τον Κούσμινα στην μικρή περιοχή αλλά το πλασέ τους θα απομακρύνει ο Σηφάκης σε κόρνερ.
27’ Εξαιρετική μπαλιά του Κωστάκη στην πλάτη της άμυνας του Ηρακλείου, θα βρει το Λεονάρντο και αυτός με πλασέ θα κάνει 1-0 για την Μικτή Ρεθύμνου
29’ Μπαλιά στον κενό χώρο από πλευράς Ηρακλείου «κοιμήθηκε η άμυνα του Ρεθύμνου και ο Νοικοκυράκης με προβολή θα προλάβει τον τερματοφύλακα Μ. Παπιομύτογλου και θα ισοφαρίσει σε 1-1.
30’ Ατομική προσπάθεια του Λεονάρντο, πάσα στον Πρινιανάκη το πλασέ του ψηλά αουτ.
35’ Σουτ από τον Ψαρρά θα σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι και αουτ.
40’ Καλό σουτ από τον Κούσμινα λίγο άουτ.
52’ Σέντρα Καλαϊτζάκη, κοντρολ και σουτ Χαιντίνι 1-2.
58’ Εκτέλεση φάουλ από τον Π. Παπιομυτογλου θα βρει τον Κωστάκη στην μικρή περιοχή αλλά η κεφαλιά του θα καταλήξει άουτ.
65’ Πάσα του Π. Παπιομύτογλου στο Λεονάρντο θα σουτάρει αλλά προλάβει ο Σηφάκης να απομακρύνει με τα πόδια.
80+’ Σέντρα του Χατζάκη με προβολή ο Κεφαλογιάννης θα διαμορφώσει το τελικό  1-3 για το Ηράκλειο.
Ρέθυμνο (Γ. Λυρώνης–Ι. Μπακόπουλος): Παπιομύτογλου Μ. (77’ Διαμαντάκης), Σφακιανάκης Γαϊτάνης (Βερνάδος 63’), Ποθουλάκης, Τσακάλι, Σωπασής (Ψυχαράκης 58’), Πρινιανάκης (Τσόλας 69’), Κωστάκης  (Κότσιος 71’), Κούσμινας(Στεφανάκης 51’), , Παπιομύτογλου Π. (Θεοδωράκης 77’), Λεονάρντο.
Ηράκλειο (Δ. Τριαβιζαδάκης): Σηφάκης (Αντωνάκης 77’), Δολαψάκης, Μακρυγιαννάκης (Στεφανάκης 25’), Χαϊντίνι, Αλεξάκης, Αρχοντάκης (Ψαρράς 17’), Χιώτης (Παπαδάκης 46’), Καλαϊτζάκης, Νοικοκυράκης, Κουρίνος, Ζερβάκης.