5χ5 για ΑΕΜ, Ρεθυμνιακό, νίκη για Κάλυβο

Δείτε την Κυριακή στις 16.00 LIVE   (Εδώ) το παιχνίδι Αμπελακιακός – Επισκοπή, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής, από το Δημοτικό γήπεδο Σαλαμίνας.

Νικηφόρα συνέχισαν οι δύο πρωτοπόροι ΑΕ Μυλοποτάμου και Ρεθυμνιακός, φτάνοντας το 5χ5 στα παιχνίδια που άνοιξαν την αυλαία της 4ης αγωνιστικής στην Α’ ΕΠΣΡ, με την Κάλυβο στο άλλο ματς, να κερδίζει το μυλοποταμίτικο ντέρμπι της Αλφάς.

Πατώντας «γκάζι» στο πρώτο 20λεπτό της επανάληψης, η ΑΕ Μυλοποτάμου πέρασε εύκολα από το Σπήλι, επικρατώντας με 5-1 της τοπικής ομάδας, με τον Δελήμπαση να πετυχαίνει δύο γκολ. Ο αρχηγός άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη στο α’ μέρος, για να ακολουθήσουν τρία γκολ μέχρι το 67’ όπου διαμορφώθηκε το 0-4. Οι νικητές είχαν και τρία δοκάρια με τους Βιτώρο (32’), Λέσι (64’) και Τζάρι (88’). Σαφώς πιο δύσκολα ήρθε το 5χ5 για τον Ρεθυμνιακό, έχοντας την υπογραφή του Αλέκου Βλαστού, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Ποσειδώνας στάθηκε εξαιρετικά στον αγωνιστικό χώρο της Σοχώρας, χάνοντας τεράστια ευκαιρία με τον Ι.Σ. Σηφακάκη στο 67’ να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι με εκτέλεση πέναλτι, το οποίο αμφισβητήθηκε πολύ έντονα από τους γηπεδούχους, θεωρώντας πως η μπάλα βρήκε το κεφάλι και όχι το χέρι του Ταμάμη. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γασπαράκη στο 88’.

Επιστροφή στις νίκες για την Κάλυβο μετά από δύο αγωνιστικές, κερδίζοντας το μυλοποταμίτικο ντέρμπι με 4-1 τον ΠΑΟ Αλφάς. Ο Γιώργος Χαριτάκης πέτυχε δύο γκολ, ο Μ. Σπανουδάκης ένα ακόμη, αλλά την γκολάρα σημείωσε ο Ηλίας Χνάρης στο 90’ με απίστευτη λόμπα σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου. Οι νικητές είχαν και 4 δοκάρια, δύο με τον Μ. Σπανουδάκη και από ένα με τους Κατσαμά και Α. Σπανουδάκη.