Άλμα παραμονής με Σηφακάκη στο 94’ για Ρεθυμνιακό!

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πανηγύρισε ο Ρεθυμνιακός στην τελευταία φάση του αγώνα με τον Πόρο επικρατώντας με 1-0 στο γήπεδο της Σοχώρας. Μία στροφή πριν από το φινάλε του α’ γύρου της κανονικής διάρκειας ο Ρεθυμνιακός πήρε το μέγιστο από ένα παιχνίδι με τον ουραγό της βαθμολογίας, ο οποίος ήρθε με τον Μανώλη Σουτζή για πρώτη φορά στην τεχνική ηγεσία του. Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Νίκου Καραδάκη αποσπάστηκε 8 ολόκληρους βαθμούς από την τελευταία θέση και τον Πόρο, βλέποντας με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια.

Οι Ηρακλειώτες εμφανίστηκαν ιδιαίτερα διαβασμένοι εγκλωβίζοντας όλα τα επιθετικά ατού του Ρεθυμνιακού, κλείνοντας του το παιχνίδι από τα πλάγια και σε συνδυασμό με την απουσία του Δελήμπαση για προσωπικούς λόγους, τα «δελφίνια» έχασαν αρκετή από την δύναμη τους στον άξονα. Μοιραία το παιχνίδι πήγε πολύ στις προσωπικές μονομαχίες, με τους φιλοξενούμενους να στέκονται καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο βάσει του πλάνου τους, αφού γινόταν και επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις.

Όμως ο Ρεθυμνιακός είχε καρδιά και έβγαλε πάθος κυνηγώντας με προσοχή το γκολ στα τελευταία λεπτά όπου το παιχνίδι έγινε ροντέο. Λυτρωτής για τους γηπεδούχους ο Σήφης Σηφακάκης στο 94’ ο οποίος με προβολή μετά τη σέντρα του Μερτίρι, νίκησε τον Παπαδόπουλο, χαρίζοντας μια τεράστια νίκη στην ομάδα του.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγ. (Εδώ)

H Βαθμολογία της Γ’ Εθνικής (Εδώ)

Φάσεις και γκολ
10’ καλή εκτέλεση φάουλ του Μερτίρι, η μπάλα θα φύγει λίγο άουτ.

18’ σουτ του Σένκα μέσα από την περιοχή, θα διώξει ο Δημητριάδης.

32’ κόρνερ του Καψαλάκη, η κεφαλιά του Σταύρε θα φύγει λίγο άουτ.

45’+1’ γύρισμα του Σένκα, σουτ του Γιόρνταν θα διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Δημητριάδης.

45’+2’ σουτ του Γιόρνταν η μπάλα θα βρει στο δοκάρι του Ρεθυμνιακού και εν συνεχεία την κεφαλιά του Τριανταφυλλίδη θα απομακρύνει ο Δημητριάδης.

46’ ο Μερτίρι με κάθετη θα βγάλει τετ α τετ τον Σταύρε, αλλά έγκαιρα θα βγει ο Παπαδόπουλος και θα διώξει κερδίζοντας και το φάουλ.

61΄όμορφη ενέργεια του Σουμά και σουτ θα διώξει ο Παπαδόπουλος.

64’ αντεπίθεση του Πόρου, ο Γιόρνταν θα βρεθεί σε θέση βολής, αλλά ο Δημητριάδης θα σώσει ξανά το σουτ του και το νέο σουτ του Σένκα, θα φύγει ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι.

79’ σουτ του Γιόρνταν μέσα από την περιοχή θα διώξει ο Δημητριάδης.

86’ σουτ του Μεταξάκη από τα όρια της μεγάλης περιοχής

94’ συρτή διαγώνια σέντρα του Μερτίρι, στην πορεία της θα πεταχτεί ο Ι.Σ. Σηφακάκης και με προβολή θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου για το 1-0.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γεωργόπουλος, Μαυρεδάκης, Μαρκετάκης.
ΤΟ ΓΚΟΛ: 90’+4’ (Σ) Ι.Σ. Σηφακάκης
ΑΣΙΣΤ: 90’+4’ Μερτίρι.
ΔΟΚΑΡΙ: 45’+2’ Γιόρνταν.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 33’ Δροσάκης, 38’ Μπούσδρας, 73’ Μερτίρι, 88’ Δημητριάδης – 37’ Σένκα, 62’ Τριανταφυλλίδης, 73’ Λουμπάκης, 76’ Μαυροειδής.

ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ (Νίκος Καραδάκης): Δημητριάδης, Λαζαρίδης (83’ λ.τ. Μαρουλάκης), Μανιδάκης, Μπούσδρας, Ταμάμης, Δροσάκης, Σουμά (62’ Αντεμάι), Καψαλάκης (77’ Κοντορινάκης), Σταύρε (80’ Ι.Σ. Σηφακάκης), Μερτίρι, Αντιασβίλι.
ΠΟΡΟΣ (Μανώλης Σουτζής): Παπαδόπουλος, Σκουλάς, Μαυροειδής, Λουμπάκης, Δαμιανάκης, Τριανταφυλλίδης, Τορομανίδης (82’ Μαγάκης), Χρηστάκης, Μαραθιανός (74’ Μεταξάκης), Γιόρνταν, Σένκα (86’ Μεμοτσέλα).