18 Απριλίου 2024

Ήττα στο τέλος από τον Ιωνικό

Την ήττα με 82-85 γνώρισε το Ρέθυμνο Cretan Kings από τον Ιωνικό Νικαίας, στο 4ο κατά σειρά φιλικό παιχνίδι.
Στο κλειστό «Πλάτων» η Ρεθυμνιώτικη ομάδα αντιμετώπισε τον «νεοφώτιστο» Ιωνικό σε ακόμα ένα πολύ δυνατό «τεστ» μακριά από το Ρέθυμνο. Ο κόουτς Βαγγέλης Ζιάγκος είδε τους παίκτες του να αποδίδουν εξαιρετικά στο α’ ημίχρονο και ιδιαίτερα στη γ’ περίοδο, όπου με επιμέρους 16-27 πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 37-45. Στην επανάληψη, όμως, «πλήρωσαν» την αστοχία τους στο ξεκίνημα, όπου ο Ιωνικός με «όπλο» τα εύστοχα σουτ έξω από τα 6.75μ. κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 70-59 (30’). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα αντεπιτέθηκε, «χτυπώντας» κυρίως κάτω από το καλάθι και με σερί 12-4 μείωσε σε 74-71 στο 36’ και σε 83-82 στα 23’’. Το τελευταίο τρίποντο ανέλαβε ο εξαιρετικός Μαραγκάκης, ο οποίος αστόχησε, χάνοντας την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση.
Πρώτος σκόρερ ήταν οι Χότον και Ουίλιαμς, οι οποίοι πέτυχαν από 16 πόντους, με τους Φράνκαμπ (13π.) και Μαραγκάκη (9π.) να ακολουθούν. Με αυτό το παιχνίδι ολοκληρώθηκε η 4η εβδομάδα της προετοιμασίας, με τις προπονήσεις να συνεχίζονται την προσεχή Δευτέρα στο «Μελίνα Μερκούρη».
Τα δεκάλεπτα: 21-16, 37-45, 70-59, 85-82.
Ρέθυμνο Cretan Kings (Βαγγέλης Ζιάγκος): Χριστοδούλου, Φράνκαμπ 13(3), Γαρέζος 1, Γκάρετ 3(1), Γκόρντον 5, Χάρις 7(1), Χότον 16, Καμπερίδης 2, Κουρέπης 4, Λαναράς 2, Μαραγκάκης 9(2), Ραζής 4, Ουίλιαμς 16(2).