Ανοικτοί λογαριασμοί για Επισκοπή και Ε.Α.Π.

Στα μάτια κοίταξε την Επισκοπή η Ε.Α.Π. στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό, αποσπώντας ισοπαλία 2-2 στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» και δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον επαναληπτικό του Ατσιποπούλου (όποτε οριστεί από την ΕΠΣΡ).

Η ομάδα του Φίλιππου Μουρτζανού στάθηκε εξαιρετικά στον αγωνιστικό χώρο του «Θ. Βαρδινογιάννης», βάζοντας δύσκολα στην Επισκοπή, λίγες ημέρες πριν από τον τελικό της τελευταίας στην Ιεράπετρα. έστω και αν αγωνίστηκε

Οι καιρικές συνθήκες ήταν ιδιαίτερα δύσκολες με τη συνεχή βροχόπτωση να δυσχεραίνει τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών, με την Επισκοπή να αγωνίζεται με διάφορες αλλαγές στη σύνθεση της (δεν αγωνίστηκαν Νικηφόρος, Κατσικοκέρης, Σαββίδης, Πήλιος, Σουμπασάκης). Στα θετικά για την Επισκοπή η επιστροφή στα γκολ του Άγγελου Γκιόκα, ενώ λογαριασμό άνοιξε το νέο μεταγραφικό απόκτημά, Καταλίν Τίρα. Η ΕΑΠ στάθηκε αξιοπρεπώς στον αγωνιστικό χώρο και ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 19’ με τον Περκέτσι. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και για δεύτερο τέρμα, αλλά στο 9’ ο Ζώτο σημάδεψε το κάθετο δοκάρι του Γκαβρίλοβιτς.

Στην επανάληψη, η Επισκοπή πίεσε και κατόρθωσε σε ένα 5λεπτό να γυρίσει τούμπα το παιχνίδι, Αρχικά στο 63’ ισοφάρισε με κοντινό πλασέ του Τίρα, που κέρδισε το ριμπάουντ από την απόκρουση του Φιορέντζη στην εκτέλεσε φάουλ του Σωπασή. Στο 68’ ο Νάκας σέντραρε και ο Γκιόκας με πλασέ πέτυχε το 2-1, με τον Φιορέντζη στο 85’ να κάνει διπλή απόκρουση στα διαδοχικά σουτ των Ρούσση, Ματαραγκάσι. Τελικά, η Ε.Α.Π. κατόρθωσε στο 88’ να ισοφαρίσει σε 2-2 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σταυράκη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βοσκάκης, Ι. Φραγκιαδάκης, Λιοδάκης.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Μάρκος Στεφανίδης): Γκαβρίλοβιτς, Νάκας, Γεωργούλης (54’ Σερβιλάκης), Σέχου, Ρούσσης, Μανωλακάκης (54’ Λαζαρίδης), Τίρα. Σωπασής, Γκιόκας, Ρικαρντίνιο (46’ Κούρτι), Γιόρνταν (46’ Ματαραγκάσι).

ΕΑΠ (Φίλιππος Μουρτζανός): Φιορέντζης, Σαμιώτης, Περκέτσι, Ζότο, Κούσμινας, Μαυρής, Τζαγκαράκης, Κωστόπουλος, Λαδιανός, Κωστόπουλος Α., Πολύχρονος (55’ λ.τ. Σταυράκης).