Βελτιωμένο αλλά “μπλόκαρε” στο φινάλε

Το Ρέθυμνο Cretan Kings έπαιξε στα ίσια την ΑΕΚ παρά τις σοβαρές απουσίες (Χριστοδούλου, Ντούραμ), χάνοντας στο φινάλε με 57-66.
Μακριά από τις νίκες έμεινε για 3ο σερί ματς η Ρεθυμνιώτικη ομάδα, εμφανίζοντας όμως ένα διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια. Αν και είχε απέναντι της μία πολύ ποιοτικότερη ομάδα, δε φοβήθηκε και για 35 λεπτά ήλεγχε απόλυτα τον ρυθμό, έχοντας μάλιστα και το προβάδισμα (44-41).  Όμως ένα μπλακ – άουτ στο φινάλε από τα συνεχόμενα τρίποντα του Λαρεντζάκη, είχε ως αποτέλεσμα ένα σερί 12-0 (51-63 στο 36′) που ουσιαστικά έκρινε και τον νικητή του αγώνα.
Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπαρτ με 17 πόντους, ενώ οι Γκάιτον (12π.) και Μπρέισι – Ντέιβις (10π.) συμπλήρωσαν την τριάδα των «διψήφιων».
Στο ημίχρονο του αγώνα η ΚΑΕ Ρέθυμνο Cretan Kings βράβευσε τον πρώην αρχηγό της για τη διετή προσφορά του, Χάρη Γιαννόπουλο, με τον Διευθύνοντα Σύμβουλο, Μανώλη Κεφαλογιάννη να του παραδίδει την αναμνηστική πλακέτα.

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Εξαιρετικά μπήκε στην αναμέτρηση η Ρεθυμνιώτικη ομάδα, η οποία κατάφερε να κρατήσει στους 2 πόντους την ΑΕΚ στο πρώτο 5λεπτο, παίρνοντας προβάδισμα με 7-2. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 7-0 πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά (7-9 στο 6’), με τους Ραζή και Κλάντον να απαντούν άμεσα για το 15-11 (8’). Ο Καλογιαννίδης έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Κλάντον έγραψε το 17-13, ενώ ο Ρατάν Μέις διαμόρφωσε το 17-15 του α’ δεκαλέπτου.

2ο Δεκάλεπτο
Έπειτα από την ισοφάριση (17-17), οι Ρεθυμνιώτες αντέδρασαν άμεσα, με τους Γκάιτον, Κλάντον και Μπρέισι – Ντέιβις διατηρώντας μία διαφορά 3-5 πόντων (23-19, 28-23 στο 15’). Όμως, κάποιες λάθος επιλογές στην επίθεση και η αστοχία είχαν σαν αποτέλεσμα η ΑΕΚ να πάρει προβάδισμα με 28-30 (18’). Ο Μπαρτ βρήκε στόχο έπειτα από 3 λεπτά χωρίς σκορ για την ομάδα του (30-30), ενώ ο ίδιος ήταν εκείνος που την έβαλε εκ νέου σε ρόλο οδηγού για το 31-30 του ημιχρόνου.

3ο  Δεκάλεπτο
Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με μία βολή για τους γηπεδούχους, καθώς ο Ματσιούλις είχε δεχθεί τεχνική ποινή μετά τη λήξη του α’ μέρους (32-30). Το παιχνίδι είχε εξελιχθεί σε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εκατέρωθεν και το Ρέθυμνο Cretan Kings να κρατάει σταθερά το προβάδισμα σε όλο το δεκάλεπτο, χάρη στην πολύ καλή αμυντική λειτουργία (36-32, 44-41 στο 28’). Όμως, η ΑΕΚ αντέδρασε και με σερί 8-2 πέρασε μπροστά με 46-49 με τρίποντο του Ρατάν Μέις.

4ο Δεκάλεπτο
Εξαιρετικά αμφίρροπο ήταν το ματς στο ξεκίνημα και της 4ης περιόδου, με το σκορ να παραμένει ισόπαλο στο 32’ (51-51), με τρίποντο του Γκάιτον, ενώ ο Ραζής είχε αποχωρήσει με 5 φάουλ και ο Μπαρτ είχε χρεωθεί το 4ο. Από κει και μετά η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί 12-0 με συνεχόμενα τρίποντα του Λαρεντζάκη. Το Ρέθυμνο Cretan Kings δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό και παρά τη μείωση σε 55-63 στο 36’, αποδείχθηκε άστοχη στη συνέχεια γνωρίζοντας την ήττα με 57-66.
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π., Μπήτης, Καλδίρης
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 31-30, 46-49, 57-66.
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Σταύρος Μυκονιάτης): Γλυνιαδάκης 4, Μπαρτ 17 (2), Ραζής 4, Ντάνιελς, Μπρέισι-Ντέιβις 10 (1), Σιγκούνας, Καλογιαννίδης 2, Κλάντον 8 (13 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κουρέπης, Γκάιτον 12 (2), Καλαϊτζάκης, Οικονομόπουλος.
ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Ξανθόπουλος, Καββαδάς 2, Γιαννόπουλος 5 (1), Ματσιούλις 2, Γκρίφιν 2, Λαρεντζάκης 15 (3), Τσαλμπούρης 2, Χάντερ 10, Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 8 (7 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 7 (2/2 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο), Ρατάν-Μέις 13 (4/13 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ).