6 Δεκεμβρίου 2022

Βραβεύτηκαν οι κορυφαίοι Ρεθυμνιώτες από την Περιφέρεια Κρήτης για το 2014-15

Τους αθλητές και αθλήτριες Κρητικής καταγωγής που πέτυχαν Πανελλήνια ή Διεθνή Διάκριση κατά την αθλητική περίοδο 2014-2015 τίμησε η Περιφέρεια Κρήτης ανάμεσα τους και αρκετοί Ρεθυμνιώτες με σημαντικές διακρίσεις την χρονιά 2014-15. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στην κατάμεστη από κόσμο αίθουσα του ξενοδοχείου Ατλαντίς στο Ηράκλειο. Η εκδήλωση οργανώθηκε από την Διεύθυνση Κοινωνικής Μέριμνας της Περιφέρειας Κρήτης και την απονομή των βραβείων στους διακριθέντες αθλητές και αθλήτριες έκανε ο Περιφερειάρχης Σταύρος Αρναουτάκης ο οποίος τόνισε ότι η Περιφέρεια Κρήτης στηρίζει και επενδύει συνεχώς σε αθλητικές υποδομές και γεγονότα με στόχο την μεγαλύτερη προσέλκυση νέων και την ενασχόληση τους με τον αθλητισμό.
Στην εκδήλωση, που σκοπό είχε να «καλλιεργήσει» την αθλητική συνείδηση κυρίως στους νέους, να προβάλει το «ευ αγωνίζεσθαι», να συμβάλει στην καταπολέμηση της βίας, να αναδείξει τις αξίες και αρχές που διέπουν τον αθλητισμό, απονομές βραβείων στους διακριθέντες αθλητές έκαναν παράλληλα με τον Περιφερειάρχη, παριστάμενοι βουλευτές, Αντιπεριφερειάρχες, ο Πρόεδρος του Περιφερειακού Συμβουλίου, εκπρόσωποι της Αυτοδιοίκησης, αθλητικών φορέων κ.α..

Αναλυτικά οι Ρεθυμνιώτες Αθλητές και Αθλήτριες που βραβεύθηκαν.
Ομαδικά Αθλήματα
Ομάδα Μπάσκετ ΟΚΑ Αρκάδι
Χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μπάσκετ Νεανίδων 2014-2015

Άτομα με αναπηρία
Νταμπασάς Μ. του Α.Σ. ΑΜΕΑ «Ο ΙΚΑΡΟΣ»
Ασημένιο μετάλλιο στην Τ20 U/18 100μ και Τ20 U/18 Σφαίρα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου

Νταμπασίαχ Γ. του Α.Σ. ΑΜΕΑ «Ο ΙΚΑΡΟΣ»
Ασημένιο μετάλλιο στην F 20 Δίσκος και F 20 Ακόντιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου

Ριτσάτος Γ. του Α.Σ. ΑΜΕΑ «Ο ΙΚΑΡΟΣ»
Χρυσό μετάλλιο στην Τ13 U/20 100μ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου.

Σηφακάκης Μ. του Α.Σ. ΑΜΕΑ «Ο ΙΚΑΡΟΣ»
Χρυσό μετάλλιο στην Τ20 U/18 100μ. και στην Τ20 U/18 Ακόντιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου.

Σταματάκη Ζ. του Α.Σ. ΑΜΕΑ «Ο ΙΚΑΡΟΣ»
Χάλκινο μετάλλιο στην F20 U/20 Ακόντιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου.

Στρατιδάκης Μ. του Α.Σ. ΑΜΕΑ «Ο ΙΚΑΡΟΣ»
Ασημένιο μετάλλιο στην F44 Ακόντιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου.

Βουρβαχάκης Σ. του Α.Σ. ΑΜΕΑ «Ο ΙΚΑΡΟΣ»
Χρυσό μετάλλιο στην Τ20 U/20 100μ. και Τ20 U/20 200μ. στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου.

Δαμανάκης Σ. του Α.Σ. ΑΜΕΑ «Ο ΙΚΑΡΟΣ»
Ασημένιο μετάλλιο στην Σφαίρα (F33) και στο Ακόντιο (F33) στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου.

Άρση Βαρών
Μπούλι Κ., του ΟΚΑ Αρκάδι
Χάλκινο μετάλλιο στο Αρασέ με 94 κιλά, 6η θέση στο Ζετέ με 111 κιλά και 4η θέση στο Σύνολο με 205 κιλά, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών στην Κατηγορία 69κ.

Παναγιωτάκη Ε. του ΟΚΑ Αρκάδι
Χάλκινο μετάλλιο στο Αρασέ με 40 κιλά, Ασημένιο μετάλλιο στο Ζετέ με 57 κιλά και Ασημένιο μετάλλιο στο Σύνολο με 97 κιλά, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων στην Κατηγορία 58κ.
Χρυσό μετάλλιο στο Αρασέ με 40 κιλά, Χρυσό μετάλλιο στο Ζετέ με 57 κιλά, και Χρυσό μετάλλιο στο Σύνολο με 97 κιλά, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων στην Κατηγορία 58κ.

Ενόργανη
Προβιάς Γ. του ΟΚΑ Αρκάδι
Ασημένιο μετάλλιο στο Σύνθετο Ατομικό, Χρυσό μετάλλιο στο Έδαφος.
Ασημένιο μετάλλιο στο Μονόζυγο, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ενόργανης Γυμναστικής Εφήβων 2015.

Σκοποβολή
Νεονάκης Ν. του ΣΚΟ Ρεθύμνου
Χρυσό μετάλλιο στο Πιστόλι Ταχύτητας Εφήβων, Χρυσό μετάλλιο στο Πιστόλι 25μ. Εφήβων.
Χάλκινο μετάλλιο στο Πιστόλι Κεντρικής Πυροδότησης Ανδρών.
Χρυσό μετάλλιο στο Πιστόλι Στάνταρτ Εφήβων, στους Πανελλήνιους Αγώνες 2015.

Γουσου Κουνγκ Φου
Πετρουλάκη Ι. του Α.Σ. Παραδοσιακών Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου
Χρυσό μετάλλιο στο Taolu στην Β΄ Κατηγορία Taolu Νεανίδων.

Μουδάτσος Δ. του Α.Σ. Παραδοσιακών Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου
Ασημένιο μετάλλιο στα Κοντά Όπλα στην Β΄ Κατηγορία Κοντά όπλα Ανδρών.

Πολιουδάκης Μ. του Α.Σ. Παραδοσιακών Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου
Χάλκινο μετάλλιο στο Taolu στην Γ΄ Κατηγορία Taolu.
Χάλκινο μετάλλιο στο Semi Contact στην Γ΄ Κατηγορία στα 47 κιλά.

Πολυχρονάκη Ε. του Α.Σ. Παραδοσιακών Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου
Χάλκινο μετάλλιο στο Taolu στην Γ΄ Κατηγορία Taolu Γυναικών.

Φιλιππάκης Σ. του Α.Σ. Παραδοσιακών Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου
Χάλκινο μετάλλιο στα Κοντά Όπλα στην Β΄ Κατηγορία Κοντά όπλα Εφήβων.

Παναγιουλάκη Δ. του Α.Σ. Παραδοσιακών Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου
Χάλκινο μετάλλιο στο Taolu στην Β΄ Κατηγορία Taolu Γυναικών.

Ullah H. του Α.Σ. Παραδοσιακών Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου
Χάλκινο μετάλλιο στο Taolu στην Β΄ Κατηγορία Taolu Ανδρών.
Ασημένιο μετάλλιο στο Semi Contact στην Γ΄ Κατηγορία στα 70 κιλά.

Σκούλικας Μ. του Α.Σ. Παραδοσιακών Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου
Χρυσό μετάλλιο στο Semi Contact στην Γ΄ Κατηγορία στα 70 κιλά.

Γιαλούρης Μ. του Α.Σ. Παραδοσιακών Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου
Ασημένιο μετάλλιο στο Semi Contact στην Γ΄ Κατηγορία στα 47 κιλά.

Φραγκιαδάκης Γ. του Α.Σ. Παραδοσιακών Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου
Ασημένιο μετάλλιο στο Semi Contact στην Γ΄ Κατηγορία στα 70 κιλά.

Μανωλάκη Χ. του Α.Σ. Παραδοσιακών Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου
Χάλκινο μετάλλιο στο Semi Contact στην Γ΄ Κατηγορία στα 60 κιλά.

Σταυρουλάκης Μ. του Α.Σ. Παραδοσιακών Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου
Χάλκινο μετάλλιο στο Semi Contact στην Γ΄ Κατηγορία στα 70 κιλά.

Γυπαράκη Ρ. του Α.Σ. Παραδοσιακών Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου
Ασημένιο μετάλλιο στο Taolu στην Β΄ Κατηγορία Taolu Νεανίδων.
Ασημένιο μετάλλιο στα Κοντά Όπλα στην Β΄ Κατηγορία Κοντά όπλα Νεανίδων.

Παγκράτιο Άθλημα
Ποθουλάκη Ν. του ΑΣ. Πολεμικών Τεχνών Ρεθύμνου.
Χάλκινο στο Παγκράτιο Νεανίδες 16-17 Ετών, Σειρά Κιλών 63, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Μπερβανάκη Ο. του ΑΣ. Πολεμικών Τεχνών Ρεθύμνου.
Χρυσό στο Παγκράτιο Νεανίδες 16-17 Ετών, Σειρά Κιλών 68, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Αλεβιζάκη Ε. του ΑΣ. Πολεμικών Τεχνών Ρεθύμνου.
Χάλκινο στο Παγκράτιο Γυναικών 20+ Ετών, Σειρά Κιλών 83, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Κωστογιάννης Ε. του ΑΣ. Πολεμικών Τεχνών Ρεθύμνου.
Χρυσό στο Παγκράτιο Ανδρών 20+ Ετών, Σειρά Κιλών 71, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Δημητρόπουλος Δ. του ΑΣ. Πολεμικών Τεχνών Ρεθύμνου.
Χρυσό στο Παγκράτιο Ανδρών 20+ Ετών, Σειρά Κιλών 78, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 2015.

Βόλακας Μ. του ΑΣ. Πολεμικών Τεχνών Ρεθύμνου.
Χρυσό στο Παγκράτιο Ανδρών 20+ Ετών, Σειρά Κιλών 105, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 2015.

Πετούση Ε. του Συλλόγου Καβρός
Χρυσό στα Παλαίσματα Νεανίδες 16-17 Ετών.
Χρυσό μετάλλιο στο Παγκράτιο Νεανίδες 16-17 Ετών, Σειρά Κιλών 48, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 2015.

Κονσολάκη Γ. του Συλλόγου Καβρός
Χρυσό στα Παλαίσματα Νεανίδες 16-17 Ετών.
Χρυσό μετάλλιο στα Παλαίσματα Μεμειγμένης Ηλικίας 16-17 Ετών.
Χάλκινο στο Παγκράτιο Νεανίδες 16-17 Ετών, Σειρά Κιλών 63, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 2015.

Τσανακαλιώτης Π. του Συλλόγου Καβρός
Χάλκινο στα Παλαίσματα Εφήβων 16-17 Ετών.
Χρυσό μετάλλιο στα Παλαίσματα Μεμειγμένης Ηλικίας 16-17 Ετών, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 2015.

Μανιάς Ι. του Συλλόγου Καβρός
Χάλκινο στα Παλαίσματα Εφήβων 16-17 Ετών στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 2015.
Ασημένιο μετάλλιο στα Παλαίσματα Ανδρών Ηλικίας 20+ Ετών, στο 6ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παγκράτιου Αθλήματος 2014 στην Κωνσταντινούπολη.

Κονσολάκης Β. του Συλλόγου Καβρός
Ασημένιο στα Παλαίσματα Ανδρών 20+ Ετών στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 2015

Παλαμάρης Κ. του Συλλόγου Καβρός
Ασημένιο στα Παλαίσματα Ανδρών 20+ Ετών στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 2015.
Ασημένιο μετάλλιο Παλαίσματα Μεμειγμένης Ηλικίας 18-19 Ετών.
Ασημένιο μετάλλιο Παλαίσματα Ανδρών 20+ Ετών, Χάλκινο μετάλλιο στο Παγκράτιο Αγένειοι 18-19 Ετών 72 Κιλά, στο 6ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παγκράτιου Αθλήματος 2014 στην Κωνσταντινούπολη.

Γεωργακάκη Κ., Χάλκινο μετάλλιο στο Παγκράτιο Νεανίδες 16-17 Ετών, Σειρά Κιλών 68, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 2015.

Ευστρατίου Χ. του Συλλόγου Πολυδάμας Ρεθύμνου.
Χρυσό μετάλλιο στο Παγκράτιο Νεανίδων 16-17 Ετών σειρά, Κιλών 58 στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 2015 και στο Ζιου Ζιτσου Πρωταθλήτρια Ευρώπης στο Πανευρωπαϊκό 2015.

Απαντήστε

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *