Δύο νίκες και δύο ήττες στα πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΚ

Δύο νίκες και δύο ήττες ήταν ο απολογισμός των Ρεθυμνιώτικων ομάδων στα πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΚ. Συγκεκριμένα, τα τμήματα του Ρέθυμνο BC είχαν εύκολο διήμερο, με τους Έφηβους να περνούν σαν σίφουνες από την Αλικαρνασσό, κερδίζοντας τον Ηρόδοτο με 39-73, ενώ οι Παίδες επιβλήθηκαν με 56-71 της Πεδιάδας στην Χερσόνησο. Αντίθετα, οι Παίδες της Ακαδημίας Ρεθύμνου είχαν δύσκολο έργο απέναντι στο αήττητο Ακρωτήρι και ηττήθηκαν με 42-76 στο «Μελίνα Μερκούρη». Την ίδια τύχη είχαν και οι Κορασίδες του ΟΚΑ Αρκάδι, οι οποίες στο ντέρμπι με τον Εργοτέλη γνώρισαν την 4η ήττα τους με 47-22 στο κλειστό του Λίντο για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κορασίδων.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ
Το Ρέθυμνο BC είχε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στον Ηρόδοτο, αφού επιβλήθηκε άνετα με 39-73 στην Αλικαρνασσό, για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΚΑΣΚ. Από το 1ο δεκάλεπτο η Ρεθυμνιώτικη ομάδα επέβαλε τον ρυθμό της (8-17) με το ημίχρονο να κλείνει με διψήφια διαφορά (20-30). Στην επανάληψη οι Ρεθυμνιώτες πήραν φόρα και με το επιμέρους 9-25 στο 3ο δεκάλεπτο δεν άφησαν περιθώρια στον αντίπαλο να ελπίζουν για κάτι καλύτερο. Το τελικό 39-73 ήρθε απολύτως φυσιολογικά, με το Ρέθυμνο BC να προσθέτει ακόμα μία νίκη στο ενεργητικό του και να «πιάνει» τον Κύδων στην 2η θέση με 16 βαθμούς.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 08-17, 20-30 (ημιχρ.), 29-55, 39-73 (τελικό).
ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Καρλάφτης): Σμαραγδάκης 11(3), Μπιτσακάκης Σ., Μπιτσακάκης Μ. 2, Λάμπρου 2, Φραγκιαδουλάκης, Καφούσης 13(4), Βολιτάκης, Αλετράς 6, Βογιατζόγλου 5.
ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Μακρής – Πολοπετράκης): Πατάτας 11(1), Ζερβουδάκης 6, Λιοδάκης 12, Λιανέρης 2, Χριστουλάκης 6, Σαρτζετάκης 4, Τζαγκαράκης 4, Παναρετάκης 20, Καλαϊτζάκης Κ. 2, Κατσαούνης 1, Ζαμπετάκης, Καλαϊτζάκης Σ 5(1).

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ – Α’ Κατηγορία

Οι Παίδες του Ρέθυμνο BC δεν δυσκολεύτηκαν κόντρα στην Πεδιάδα στο κλειστό της Χερσονήσου, πραγματοποιώντας την 9η νίκη τους (55-71) για την 13 αγωνιστική του πρωταθλήματος Παίδων της ΕΚΑΣΚ. Το συγκρότημα των Γκιουλέα και Μακρή από το 1ο ημίχρονο είχε καταφέρει να μπει για τα καλά σε θέση «οδηγού», με τους 19 πόντους διαφορά (21-40) να προοιωνίζουν ένα εύκολο απόγευμα. Μάλιστα, στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά αυξήθηκε φτάνοντας στους 25 πόντους (34-59), «κόβοντας» κάθε ελπίδα για τους γηπεδούχους. Στην τελευταία περίοδο οι προπονητές της ομάδας είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν όλους τους παίκτες τους, με αποτέλεσμα η διαφορά να κρατηθεί σε φυσιολογικά επίπεδα (55-71).
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 07-17, 21-40 (ημιχρ.), 34-59, 55-71 (τελικό).
ΠΕΔΙΑΔΑ (Περυσινάκης): Μαρίνος, Ρασιδάκης 8, Ανυφαντάκης, Στέβοβιτς 9, Σκουτέλης 2, Αμαργιανιτάκης 4, Μαθιανάκης, Παπαδοκωνσταντής, Τσαγκαράκης, Αναγνωστάκης 2, Βολιτάκης 29, Τζανάκης 2.
ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Γκιουλέας – Μακρής): Τζουτζούλης, Καλαϊτζάκης 31, Τζαγκαράκης 14, Λαγουδάκης 2, Παττακός 2, Παραγιουδάκης, Μακρυδάκης 11, Ασπραδάκης, Μλαντένοβιτς 1, Βουρβαχάκης 8, Λιβανός 2, Σκουντής.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ – Β’ Κατηγορία
Η Ακαδημία Ρεθύμνου είχε το πιο δύσκολο έργο από τις υπόλοιπες Ρεθυμνιώτικες ομάδες αφού είχαν να αντιμετωπίσουν το αήττητο για 9 αγώνες Ακρωτήρι. Η έκπληξη δεν έγινε, με τους Παίδες να χάνουν με 42-76 στο κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη». Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα προσπάθησε στο 1ο δεκάλεπτο να κρατήσει επαφή με το σκορ (9-16) αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί (16-40 ημίχρ.), παίρνοντας την 10η σερί νίκη τους.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 09-16, 16-40 (ημιχρ.), 31-60, 42-76 (τελικό).

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
Οι Κορασίδες του ΟΚΑ Αρκάδι είχαν την ευκαιρία απέναντι στον Εργοτέλη, στο ενδεχόμενο νίκης, να το τον ξεπεράσουν στην Βαθμολογία και να «αναρριχηθούν» στην 2η θέση. Όμως, δεν τα κατάφεραν και ηττήθηκαν με 47-22 στο κλειστό του Λίντοι για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κορασίδων. Τα κορίτσια του Κώστα Πλευράκη έχασαν την επαφή με το σκορ από το 1ο δεκάλεπτο, με την διαφορά να πηγαίνει σε διψήφιο αριθμό (16-04). Η ήττα ήρθε φυσιολογικά με τον Εργοτέλη να αποκτά πλεονέκτημα έναντι της Ρεθυμνιώτικης ομάδας.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-04, 25-11 (ημιχρ.), 37-16, 47-22 (τελικό).
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Χατζηδάκης): Σεμερτζάκη 13(3), Ρωμανού, Βάβαλη, Γαρεφαλάκη, Χριστοφοράκη 12(1), Γιαννουλάκη Σοφ., Κριμιλή 20(3), Παπαδοπούλου, Γιαννουλάκη Σαβ., Μαρτιμιανάκη 2, Θωμά, Μυρωνάκη.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Πλευράκης): Παλιεράκη, Βόσσου, Μούκα 2, Τσιμπισκάκη, Καλοκύρη, Παναγιωτάκη, Ρήγα 3(1), Μπουρνέλη 3, Μωραΐτη 6, Νάζου, Σταγάκη 3(1), Παναρετάκη 5.

Πλατανιάς – ΟΑ Χανίων 39-37
ΟΑΧ 2000 – Ηρόδοτος 15-87
Εργοτέλης – ΟΚΑ Αρκάδι 47-22
ΑΟΑΝ – ΟΦΗ 42-46

1. Ηρόδοτος 20 10-0 522-257