1 Φεβρουαρίου 2023

Επιστροφή με μεικτή αγωνιστική στο Εργασιακό πρωτάθλημα μπάσκετ

Η περίοδος των γιορτών τελείωσε και η δράση επέστρεψε για τα καλά στο Εργασιακό πρωτάθλημα μπάσκετ Ρεθύμνου. Διεξάχθηκε η τέταρτη αγωνιστική τόσο της Α1 όσο και της Α2 κατηγορίας, με τους αγώνες να ξεκινούν την Παρασκευή και να τελειώνουν τη Δευτέρα. Εκρεμμεί η εξ αναβολής αναμέτρηση ανάμεσα στο Πανεπιστήμιο και τους Φοιτητές που θα γίνει την Τετάρτη (18/1) στις 20:30.

Η αρχή εγινε το βράδυ της Παρασκευής, όπου το Πολυμήχανο πήρε μια πολύ δύσκολη νίκη κόντρα στο Κ.Ρ.ΕΠΑΛ με 55-50. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ξηράς με 16 πόντους και από τους “Καθηγητές”, Παλουτσάκης και Παπαδουλάκης είχαν από 13.

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε και το επόμενο παιχνίδι, όπου τα ΤΕΕ επικράτησαν με 56-50 του ThinkVilla. Ο καλύτερος παίκτης για τα ΤΕΕ ήταν ο Μαθιουδάκης με 13 πόντους, ενώ οι 15 πόντοι του Σαββοργινάκη δεν αρκούσαν στο ThinkVilla.

Το Σάββατο, η Λέσχη Τραπεζικών ξεμούδιασε κόντρα στα BARS διαλύοντας τα με 63-21. Ο Ρωμανιουδάκης ήταν καταπληκτικός για τις Τράπεζες με 33 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ από τα BARS διασώθηκε μόνο ο Δημάκης με 11.

Το Olympic/Delarte δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα κόντρα στον Δικηγορικό Σύλλογο φτάνοντας στη νίκη με 59-43. Κορυφαίος του αγώνα και των νικητών ήταν ο Κατσαβίδης με 28 πόντους και από τους Δικηγόρους πρώτος σκόρερ ήταν ο Δαφέρμος με 13.

Στο πρώτο ματς της Α1, το HaagenDazs παρόλο το κακό του ξεκίνημα, κατάφερε να κερδίσει τους Χορευτές με 39-31. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Φοβάκης από τα Haagen με 14 πόντους. Από την άλλη, οι Χορευτές δεν είχαν κάποιον “διψήφιο”, με τον Καπαρό να ξεχωρίζει με 8.

Η Κυριακή ξεκίνησε με τη νίκη της Πρωτοβάθμιας κόντρα στο L’etoilDuSud με 58-36. Ο Ζερβουδάκης από τους “Δασκάλους” πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση με 20 πόντους, ενώ οι 14 πόντοι του Καθαράκη δεν αρκούσαν στο L’etoile.

Θετικό απότέλεσμα τεράστιας σημασίας πήρε το Arkadi κόντρα στο Best Car με 66-59. Η επανεμφάνιση του Καλλιτσουνάκη ήταν κομβική, καθώς ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του με 21 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παπαδάκης με 27.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο BrentPetway τη νίκη του KladosTours απέναντι στο Zgas.gr με 75-48. Ο Αμερικανός σταρ πέτυχε 24 πόντους με 5/6 τρίποντα και 3 καρφώματα, όντας μακράν ο καλύτερος του αγώνα. Για την ομάδα του Ζουμπουλάκη, ο Τσαπάκης ήταν πρώτος σκόρερ με 12 πόντους.

Στο πρώτο ντέρμπι της αγωνιστικής, το Σπήλι πήρε μια άτυπη εκδίκηση από τους Κούμους, για τον χαμένο περσινό τελικό, κερδίζοντας με 76-71. Ο Οικονομίδης με 24 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ για το Σπήλι, ενώ από τους Κούμους ο Λιονάκης πέτυχε 27.

Το δεύτερο ντέρμπι ήταν και το πιο συναρπαστικό, καθώς κρίθηκε στην παράταση με τους Ελεύθερους Επαγγελματίες να επικρατούν με 83-81 της Photoέκφρασης. Το σκορ της κανονικής διάρκειας ήταν 69-69. Ο Σαράντης ήταν καταλυτικός για τους Ελεύθερους με τους 27 πόντους που πέτυχε, ενώ από τη “Photo” εξίσου καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Χριστινάκης με 25 πόντους και 5 τρίποντα.

Στο πρώτο ματς της Δευτέρας, η ΕΛ.ΑΣ. σχεδόν δεν ίδρωσε για να κερδίσει τους Γιατρούς με 47-28. Ο Μακαρδόνας ήταν αυτός που ξεχώρισε από τους “Αστυνομικούς” με 12 πόντους, με τον Τζανάκη να σκοράρει 18 για τους Γιατρούς.

Η αυλαία για την Α2 έπεσε με το παιχνίδι ανάμεσα στον Οιωνό/Φροντιστήριο Φωτεινάκης και τη Ραψωδία, που βρήκε νικητές τους πρώτους με 50-44. Ο Χριστουλάκης ήταν ο καλύτερος του Οιωνού και του αγώνα πετυχαίνοντας 25 πόντους με 4 τρίποντα. Από τη Ραψωδία ξεχώρισε ο Romaneko με 15.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Α1

ΧΟΡΕΥΤΕΣ – HAAGEN DAZS 31-39
Διαιτητές: Θεοδωράκης Σ., Καθαράκης Β.
Δεκάλεπτα: 13-08, 06-03, 05-16, 07-12.

ΧΟΡΕΥΤΕΣ (Λελεδάκης Ε., Καπαρός Ε.): Καπαρός Ε. 8(1), Κρανας Α. 7, Κιοσσές Ε. , Καζάνης Γ., Λαγουδάκης Ν. 7(1), Χρυσικός Δ. 6, Σειραγάκης Β. 1, Παπαδογιάννης Ν. 2, Μέξης Ι., Μακεδάκης Β.
HAAGEN DAZS (Γκογκίτσας Χ.,  Χατζηδάκης Μ.): Θερμιώτης Ι. 7, Χατζηδάκης Μ. 8(1), Φοβάκης Ι. 14(2), Μπονατάκης Γ. 2, Πλεμμένος Θ. 3(1), Κουγιουμτζής Γ. 9(1).

BEST CAR BC – ARKADI BC 59-66
Διαιτητές: Καθαράκης Β., Βλάσσης Κ.
Δεκάλεπτα: 14-23, 13-11, 12-14, 20-18

BEST CAR BC(Χριστουλάκης Χ.): Κοντουδάκης Ε. 8, Παπαδάκης Α. 27(3), Χατζηδάκης Ν. 19(1), Κανταρτζής Κ., Κλάδος Κ. 3, Ακρίδας Χ. 2,Καληδωνάκης Ν.
ARKADI BC (Αλεξανδράκης Π.):Λιοδάκης Ν. 2, Καρατζέτζος Κ. 4, Χριστοφορίδης Α. 2,  Θωμαδάκης Η. 7(1), Βουρβαχάκης Α. 11(2),  Βασιλάτος Ι. 9(1), Βαρανάκης Ε. 6, Αγγελάκης Ι. 4, Καλλιτσουνάκης 21(1).

 

KLADOS TOURS – ZGAS.GR 75-48
Διαιτητές: Καθαράκης Β., Μαλαμάς Μ.
Δεκάλεπτα: 25-13, 24-9, 20-16, 6-10

KLADOS TOURS (Κλάδος Π.):Petway B. 24(5), Περδίκης Β., Κλάδος Π. 2, Πετρίδης Ι. , Καραδάκης Ν. 11, Καραβάνης Ν. 18(2), Ιερωνυμάκης Κ. 8, Ορφανουδάκης Γ. 6, Γαβράς Ι. 6(1).
ZGAS GR( Ανδρονικίδης Α.):Τσαπάκης Ν. 12(3), Ζαφειράκης Σ. , Οικονομάκης Κ. , Ζουμπουλάκης Ν. 10(2), Ρουλιος Κ. , Μιχαλάκης Μ. , Μποτονάκης Σ. 11, Πεδιαδίτης Δ. 9(1), Ρούλιος Α. 6, Περιστεράκης Ι.

 

ΣΠΗΛΙ BC – KOΥΜΟΙ BC 76-71
Διαιτητές: Χριστινάκης Β., Μπουζουνιεράκης Κ.
Δεκάλεπτα: 18-16, 18-14, 20-20, 20-21

KOUMOI BC (Καίσαρης Θ. – Μίχας Κ.): Μίχας Κ. 16, Πολυδωρόπουλος Κ., Κυδωνάκης Σ., Τσιχλής Ε. 5(1), Μαμαλάκης Σ. 2, Σαπουντζής Γ., Λεβάκης Μ. 9(3), Καίσαρης Θ., Μαμαλάκης Ν. 14, Λιονάκης Μ. 27 (1), Καψάλης Σ.
ΣΠΗΛΙ ΒC (Παπαδογιαννάκης Π.): Κατσαντώνης Ι. 12, Οικονομίδης Γ. 24(3),  Συντυχάκης Μ. 12, Παπαδογιαννάκης Γ. 12(3), Χρυσουλάκης Α. 16(2), Παπαδάκης Γ., Παπαδάκης Χ., Κανακάκης Δ.

 

PHOTO ΕΚΦΡΑΣΗ – ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ 81-83 πρτ. (69-69 κ.δ.)
Διαιτητές: Μπουζουνιεράκης Κ, Βλάσσης Κ.
Δεκάλεπτα: 13-11, 22-20, 15-24, 19-14, 12-14

PHOTOΕΚΦΡΑΣΗ( Κιουρτσιδάκης Ν.):Χριστινάκης Β. 25(5), Κιουρτσιδάκης Ν. , Τσαχάκης Ι., Βασιλάκης Ε. 19(4), Μαραγκουδάκης Β. 7, Νύκταρης Κ. 12(2), Δολιανίτης Δ. , Παρασύρης Κ. , Κιαγιαδάκης Χ. , Σταυρουλάκης Α. 8(2), Νταλιάνης Α. 10.
ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ( Αραμπαζόγλου Α.): Αραμπαζόγλου Α. 2, Μοσχάκης Κ. 5, Ανεζάκης Ε. 14(2), Γιαννούλης Δ., Συριανόγλου Γ. 13(3), Αλυγιζάκης Ε. 5(1), Παπαδάκης Θ. 5(1), Σαραντης Μ. 26(2), Σαββοργινάκης Β. 7(1), Δρουδάκης Γ. 6.


Τετάρτη 18 Ιανουαρίου 2023
20:30 (A1) ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ – ΦΟΙΤΗΤΕΣ

Βαθμολογία Α1:

Ομάδα Βαθμολογία Π Επίθεση Άμυνα Διαφορά
1 KLADOS TOURS 8 4 282 210 72
2 ΕΛ. ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ 8 4 250 229 21
3 HAAGEN DAZS 7 4 205 196 8
4 KOUMOI BC 6 4 274 247 27
5 PHOTOΕΚΦΡΑΣΗ 6 4 264 259 5
6 ARKADI B.C 6 4 233 230 3
7 ΣΠΗΛΙ BC 6 4 256 255 1
8 ΧΟΡΕΥΤΕΣ 5 4 199 214 -15
9 ZGAS.GR 5 4 219 237 -18
10 BEST CAR BC 5 4 197 231 -34
11 ΦΟΙΤΗΤΕΣ* 4 3 158 175 -17
12 ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ* 3 3 127 181 -54

*Παιχνίδι λιγότερο

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Α2

ΚΡΕΠΑΛ – ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟ/PHARMAFRESH 50-55
Διαιτητές: Θεοδωράκης Σ., Πετρόπουλος Γ.
Δεκάλεπτα: 05-07, 14-10, 14-14, 17-19.

Κ.Ρ.ΕΠΑΛ (Καραμήτρος Κ.): Καραμήτρος Κ. 4, Μάνεσης Π. 6(2), Ανδρεαδάκης Σ. 2, Παλουτσάκης 13, Σταυρουλάκης Γ., Κολοκαθης Π. 10, Παπαδουλάκης 13, Uglava G. 2,  Αδραμης Ν. 2.
ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟ/PHARMAFRESH (Παπαδοσηφάκης Σ., Απανωμεριτάκης Χ.): Μπενάκης Γ. 5, Σηφογιωργάκης Σ. 3, Παλαφούτης Σ. 6(2), Λιάκος Δ. 8, Χηνιαδης Φ. 4, Reher B. , Βροντάκης Γ. 11(3), Φουσταλιεράκης Γ., Παπαδοσηφάκης Σ., Ξηρας Μ. 16, Σταυρουλάκης Γ. 2.

THINK VILLA – ΤΕΕ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 50-56
Διαιτητές: Πετρόπουλος Γ., Βλάσσης Κ.
Δεκάλεπτα: 13-11, 08-13, 22-14, 07-18.

THINK VILLA (Παπαδάκης Μ., Σαββοργιανάκης Μ.): Σαββοργιανάκης Μ. 15(3), Καμαρείτης Σ., Πολιουδάκης Σ. 2, Λαμπόβας Δ.3(1),  Πηγουνάκης Φ. 5, Καλογεράκης Ι. 13, Παραδεισανός Σ. 1, Κουνδουράκης Λ. 4, Παραδεισανός Μ. 7(1).
ΤΕΕ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Καλογεράκης Γ., Σπιτάς Β.): Μαθιουδάκης Σ. 13, Καλογεράκης Γ. 9(2), Παπαδόπουλος Χ. 8(1), Χουστουλάκης Ε. 5, Λαζαράκης Η. 9, Σπιτάς Β. 12.

BARS ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΛΕΣΧΗ ΤΡΑΠΕΖΙΚΩΝ ΥΠΑΛΛ. Ν. ΡΕΘΥΜΝΟΥ  21-63
Διαιτητές: Βλάσσης Κ., Μαλαμας Μ.
Δεκάλεπτα: 0-14, 10-21, 04-11, 07-17.

BARS ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κεραμιανάκης Δ.): Περιπριράκης Ι., Δημάκης Ι. 11(1), Ταταράκης Α., Βασιλείου Ρ. 1, Χόμπης Ε., Ματζουνέας Ε. 2, Σπαντιδάκης Μ. 3(1), Δοξαστάκης Ε. 4(1), Βασιλιάδης Ι.
ΛΕΣΧΗ ΤΡΑΠΕΖΙΚΩΝ ΥΠΑΛΛ. Ν. ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Πριναράκης Φ., Μπαγιαρτάκης Γ.): Σωμαθιανός Ε. 5, Σγούρος Δ. 2, Μαρίνος Ι. 4, Ηλιάκης Ε. 4, Μπαγιαρτάκης Γ., Ρωμανιουδάκης Χ. 33(4), Μουλίτσας Δ. 7(1), Προκοπάκης Α. 6, Οικονομάκης 2.


OLYMPIC/DELARTE – ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ 59-43
Διαιτητές: Θεοδωράκης Σ., Βλάσσης Κ.
Δεκάλεπτα: 14-09, 19-14, 12-13, 14-07.

OLYMPIC/DELARTE (Φοβάκης Ι., Αποστολάκης Ν.): Βασιλόπουλος Π. 4, Αρσενίδης Γ. 16, Κατσαβίδης Α. 28, Παρασύρης Κ., Βασιλάκης Α. 2, Σαρτζετάκης Σ. 4, Κατσαντώνης Γ. 2, Παυλάκης Ι. 3 (1), Πατέρας Ν., Τσακουμη Μ.
ΔΣΡ “Χάρης Καλαϊτζάκης” (Μίχας Κ.): Αργυρόπουλος Α. 7, Τζανουδάκης Σ., Μαραγκουδάκης Κ., Καλαϊτζάκης Α. 2, Σακελλαρίδης Δ. 4, Παναγιωτάκης Μ. 12(1),  Παπαδάκης Ι. Ι.5, Προκοπάκης Η., Παπαδάκης Ι. Ε., Γεωργαλής Φ, Δαφέρμος Ε. 13.

 

L ETOILE DU SUD – ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ 36 – 58
Διαιτητές: Θεοδωράκης, Μάλαμας.
Δεκάλεπτα: 11-16, 11-21, 09-14, 05-07.

L ETOILE DU SUD (Παπιομύτογλου): Καθαράκης Β. 14(1), Παπιομύτογλου Ζ. , Καλοείδας Α. 3, Παπαδάκης Ν. 4, Γαλλιός Ζ. 6(1), Παυλιδάκης Γ. 2, Μαυράκης Κ. 7.
ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ (Δαμιανός): Λιάκος Ν. 2, ‘Ωτας Δ. 10, Κάβουρας Γ. 2, Παλτατσίδης Σ. , Τσίντζα Ε. 3(1), Λεβεντάκης Δ. 4, Ζεβρουδάκης Π. 20, Ξανθάκης Ε. 4, Ξενιτόπουλος Σ. , Κωνσταντακόπουλος Σ. 11(1), Φίτσιος Δ. 2, Τσιμπούρης Κ.


ΓΙΑΤΡΟΙ – ΕΛ.ΑΣ. 28-47
Διαιτητές: Βλάσσης, Θεοδωράκης
Δεκάλεπτα: 07-16, 02-13, 06-14, 13-04.

ΓΙΑΤΡΟΙ (Ζαχαράκης): Γιακουμάκης Ι. 2, Γιακουμάκης Ε. , Σφακιανάκης Ε. , Πεντέκης Α. , Σιβαρόπουλος Α. , Μαρίνος Ι. , Βαρούχας Ε. 2, Τζανάκης Ι. 18(1), Σταυρουλάκης Α. , Καθαράκης Φ. , Σαμωνάκης Μ. 6.
ΕΛ.ΑΣ (Δαμανάκης): Δαφνομίλης Ι. , Δαμανάκης Κ. 3(1), Κοτσίλης Α. 7, Καριπίδης Α. 2, Κυριακάκης Κ. 5, Βαρδάκης Λ. 2, Πατακός Ε. 7(1), Γαβαλάς Σ. , Μαλλιαρός Ν. , Σμπιράκης Γ. 7(1), Μακαρδόνας Δ. 12, Βελονάκης Η. 2.

ΡΑΨΩΔΙΑ – ΟΙΩΝΟΣ/ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΦΩΤΕΙΝΑΚΗΣ 44-50
Διαιτητές: Θεοδωράκης, Βλάσσης
Δεκάλεπτα: 09-21, 10-06, 11-14, 14-09.

ΡΑΨΩΔΙΑ (Ανταλής Α.): Χόμπης Γ. 8, Κριτσωταλάκης Μ. , Ζουμπεράκης Ν. 5, Romaneko V. 15(3), Νιωτάκης Α. 1, Ασβεστάκης Κ. , Χόμπης Β. 1, Μιχελής Π. , Χειμωνάκης Ν. 2, Bortnychuk I. 6, Καπετανάκης Ι. 6(2)
ΟΙΩΝΟΣ/ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΦΩΤΕΙΝΑΚΗΣ (Αντουράκης): Γαλερός Σ. 1, Δουζινάς Γ. 8, Δημητριάδης Α. 1, Σταυρουλάκης Ν. 4, Καλαϊτζάκης Μ. 6(2), Χριστουλάκης Χ. 25(4), Δούβρος Ν. 2, Σταυρουλάκης Π. , Σκούφογλου Γ. 1, Χριστοδούλου Π. , Σταματάκης Α.


Βαθμολογία Α2:

Ομάδα Βαθμολογία Π Επίθεση Άμυνα Διαφορά
1 ΤΡΑΠΕΖΕΣ 8 4 238 114 124
2 ΟΙΩΝΟΣ 8 4 186 113 73
3 ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟ 8 4 231 163 68
4 ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ 8 4 194 150 44
5 ΕΛ.ΑΣ 7 4 196 140 56
6 OLYMPIC 6 4 193 175 18
7 ΤΕΕ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 6 4 187 196 -9
8 ΡΑΨΩΔΙΑ 6 4 188 204 -16
9 ΔΙΚΗΓΟΡOI 6 4 183 203 -20
10 THINK VILLA 5 4 178 199 -21
11 Κ.Ρ.ΕΠΑΛ 4 4 172 221 -49
12 ΓΙΑΤΡΟΙ 4 4 156 232 -76
13 BARS ΡΕΘΥΜΝΟΥ 4 4 107 234 -127
14 L’ETOILE DU SUD* 3 4 114 179 -65

*Μηδενισμός

Μάνος Σταματάκης

Απαντήστε

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *