26 Ιανουαρίου 2021

«Ερυθρόλευκο» το Ρεθυμνιώτικο ντέρμπι στο πρωτάθλημα Παγκορασίδων

Λίγες μέρες πριν τα Χριστούγεννα οι Ρεθυμνιώτικες ομάδες είχαν πλήρη αγωνιστική δράση με το Ρεθυμνιώτικο ντέρμπι ανάμεσα στον Νέο ΟΠΕΡ 2 και το ΟΚΑ Αρκάδι να ξεχωρίζει και να «βάφεται» ερυθρόλευκο (0-3) για το πρωτάθλημα παγκορασίδων του Β’ Ομίλου. Αντίθετα οι κορασίδες του ίδιου συλλόγου δεν τα κατάφεραν και ηττήθηκαν με 2-3 σετ από το Ακρωτήρι μετά από ένα συγκλονιστικό ματς. Οι παίδες του Παύλου Χαραλαμπίδη πραγματοποίησαν την 2η νίκη τους στο πρωτάθλημα, αφού επικράτησαν με 3-0 σετ της Άθλεσης στο «Μελίνα Μερκούρη». Όμως, οι παμπαίδες στο εξ αναβολής παιχνίδι της 2η αγωνιστικής δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη, καθώς ηττήθηκαν με 0-3 σετ από την Άθλεση στο Ρέθυμνο. Τέλος, οι παγκορασίδες του Νέου ΟΠΕΡ 1 έκαναν την 2η σερί νίκη τους, με θύμα τους την Άθλεση (3-0).

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ – Α’ Όμιλος
ΟΚΑ Αρκάδι – Ακρωτήρι 2-3
Οι κορασίδες του ΟΚΑ Αρκάδι αντιμετώπιζαν το Ακρωτήρι στο «Μελίνα Μερκούρη» με το ματς να χαρακτηρίζεται ως ντέρμπι λόγω της βαθμολογικής ισοβαθμίας των δύο ομάδων. Όντως, η αναμέτρηση ήταν συγκλονιστική αφού χρειάστηκε να παιχτούν 5 σετ για να βγει νικητής. Το Ακρωτήρι προηγήθηκε 0-2 σετ αλλά υπολόγισαν χωρίς τον ξενοδόχο, με τα κορίτσια της Δόξας Δακανάλη να ισοφαρίζουν σε 2-2 σετ και να στέλνουν το ματς στο τάϊ-μπρέηκ. Όμως και εκεί το ματς ήταν ντέρμπι με τις φιλοξενούμενες να χαμογελούν στο τέλος κερδίζοντας το σετ και το ματς με 18-20 (2-3 σετ).
ΤΑ ΣΕΤ: 15-25, 16-25, 25-18, 26-24, 18-20.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Δακανάλη): Καραμούζη, Κιαγιά, Βερβερίδη, Παυλάκη, Χαιρέτη, Αβντίου, Λίτινα, Χωνιανάκη, Αράπη, Πάγκαλου, Φώτη, Γρηγοράκη.

ΟΚΑ Αρκάδι – Άθλεση 3-0
Για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος παίδων, το ΟΚΑ Αρκάδι βρέθηκε αντιμέτωπο με την Άθλεση με στόχο την 2η νίκη του. Το συγκρότημα του Παύλου Χαραλαμπίδη τα κατάφερε και επιβλήθηκε με το «καθαρό» 3-0 σετ της Ηρακλειώτικης ομάδας στο «Μελίνα Μερκούρη». Παρά το 3-0 η νίκη ήρθε δύσκολα αφού οι διαφορές στο σκορ μεταξύ των δύο ομάδων ήταν ελάχιστες.
ΤΑ ΣΕΤ: 26-24, 26-24, 25-22.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Χαραλαμπίδης): Χαλκιαδάκης, Νικάκης, Ζύλα, Λεντζάκης, Χαντζής, Λύκος, Τζανιδάκης, Λαρέντζος, Τσαπάκης, Λίτινας, Λυτροκάλης λίμπερο.

ΟΚΑ Αρκάδι – Άθλεση 0-3
Για το εξ αναβολής παιχνίδι της 2η αγωνιστικής του πρωταθλήματος παμπαίδων, το ΟΚΑ Αρκάδι γνώρισε την ήττα με 0-3 σετ από την Άθλεση στο «Μελίνα Μερκούρη». Με αυτόν τον τρόπο δεν κατάφερε να πραγματοποιήσει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ η επόμενη αγωνιστική αναμένεται με το καινούριο έτος.
ΤΑ ΣΕΤ: 20-25, 16-25, 19-25.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Χαραλαμπίδης): Ληξουριώτης, Αράπη, Βαβουράκης, Νικάκης, Ζύλα, Ζαφειριάδης, Τσουδερός, Κωστόπουλος, Μυγιάκης, Λετζάκης.

Νέος ΟΠΕΡ 2 – ΟΚΑ Αρκάδι 0-3
Ερυθρόλευκο «βάφτηκε» το Ρεθυμνιώτικο ντέρμπι μεταξύ του Νέου ΟΠΕΡ 2 και του ΟΚΑ Αρκάδι για το πρωτάθλημα παγκορασίδων του Β’ Ομίλου. Η τυπικά φιλοξενούμενη ομάδα δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 0-3 σετ της ομάδας της Δήμητρας Αλεξανδράκη. Τα κορίτσια του Μανόλη Αντωνάκη έδειξαν από το 1ο σετ τις διαθέσεις τους κερδίζοντας με 06-25. Στη συνέχεια οι «κίτρινες» αντιστάθηκαν περισσότερο αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν κάτι καλύτερο.
ΤΑ ΣΕΤ: 06-25, 16-25, 13-25.
ΝΕΟΣ ΟΠΕΡ 2 (Αλεξανδράκη): Φραττεδάκη, Μενιουδάκη, Ντουμάνα, Μανουσέλη, Κουταλά, Δροσάκη, Αποστολάκη, Κοβάτσι, Βαμβακά.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Αντωνάκης): Μπενάκη, Σπαντιδάκη, Νικολουδάκη, Παπαδάκη, Πλαΐτη, Αντουράκη, Ζουμπουλάκη, Λίτινα, Παπαδάκη, Αγγουριδάκη.

Νέος ΟΠΕΡ 1 – Άθλεση 1 3-0
Για τον Γ’ Όμιλο του πρωταθλήματος Παγκορασίδων, ο Νέος ΟΠΕΡ 1 διπλασίασε τις νίκες του με την Άθλεση να φεύγει ηττημένη με 3-0 σετ από το «Μελίνα Μερκούρη». Το ματς ήταν ντέρμπι, με τις φιλοξενούμενες να προβάλουν σθεναρή αντίσταση χωρίς όμως να αποφεύγουν τελικά την ήττα.
ΤΑ ΣΕΤ: 26-24, 25-21, 25-20.
ΝΕΟΣ ΟΠΕΡ (Φεντότοβα): Αποστολάκη, Πίσσα, Τσακαλάκη, Ποθητού, Χαλίκη, Τζουγανάκη, Παλιεράκη, Περκέτσι, Παντελάκη.

Νέος ΟΠΕΡ1 – Άθλεση1 3-0