Κυπελλούχος Ρεθύμνου 2018 ο Ερμής Ζωνιανών

Για δεύτερη φορά στην ιστορία του ο Ερμής Ζωνιανών είναι Κυπελλούχος Ρεθύμνου 2018, κερδίζοντας με 1-0 στον 47ο τελικό Ρεθύμνου την Επισκοπή, ο οποίος ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο ΔΑΚ Γάλλου.

Το χρυσό γκολ που έσπασε το σερί της Επισκοπής μετά από δύο κατακτήσεις, πέτυχε ο Δημήτρης Ραπτάκης στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Επισκοπή έψαξε το γκολ της ισοφάρισης έχοντας δύο μεγάλες χαμένες ευκαιρίες, η πρώτη τριπλή με τους Γκιόκα, Σουμπασάκη, Φράγκο στο 29’ και στο 78’ με τον Γκιόκα. Ο πολύ δυνατός άνεμος που έπνεε στο ΔΑΚ Γάλλου δεν επέτρεψε να παιχθεί ποδόσφαιρο ποιότητας, με την πιο έμπειρη ομάδα να κατακτάει το Κύπελλο Ρεθύμνου.

Λεπτό προς λεπτό

17.02 ξεκίνησε ο Τελικός

17.12 Συμπληρώθηκαν 10 λεπτά παιχνιδιού χωρίς κάτι αξιόλογο στον τελικό, με κύριο χαρακτηριστικό τον δυνατό άνεμο που πνέει στο ΔΑΚ Γάλλου.

13′ πρώτη κίτρινη κάρτα στον τελικό στον Σκούφο.

15′ πρώτο σουτ στον τελικό, απο τον Πλουσή, άουτ.

22′ κόρνερ του Σουμπασάκη, άστοχη έξοδο Γιαννόπουλου, κεφαλιά του Λουμπάκη, η μπάλα θα φύγει άουτ.

26′ ΓΚΟΛΛΛΛ κόρνερ του Σκουτέλη, λάθος στην άμυνα της Επισκοπής και ο Ραπτάκης με κοντινό πλασέ ανοίγει το σκορ για τον Ερμή Ζωνιανών, 0-1.

29′ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΚΟΠΗΣ. ο Γκιόκας μέσα στην περιοχή θα σουτάρει η μπάλα θα πάρει περίεργη τροχιά θα στρωθεί στον Σουμπασάκη, αλλά θα τον κοντράρει με τα πόδια ο Γιαννόπουλος και στη συνέχεια το σουτ του Φράγκου θα φύγει άουτ.

42′ Η Επισκοπή ζήτησε πέναλτι σε πτώση του Φράγκου από μαρκάρισμα του Χατζηβασίλη, παίζεται είπε ο Βοσκάκης

18.03 Ξεκίνησε το β’ ημίχρονο

47′ σωτήριο τάκλιν του Λουμπάκη στα πόδια του Ακαζού που ήταν έτοιμος να σουτάρει μέσα απο την μικρή περιοχή

61′ φάουλ του Σκουτέλη κεφαλιά του Χατζηβασίλη, η μπάλα θα φύγει ελάχιστα άουτ.

62′ φάουλ του Πλουσή, αιφνιδιάζεται ο Νικηφόρος, αλλά ενστικτώδως θα διώξει σε κόρνερ προ του Ραπτάκη.

67′ εξαιρετική μπαλιά Ματαραγκάσι θα βγάλει τετ α τετ τον Γκιόκα, αλλά τελευταία στιγμή θα προλάβει και με τάκλιν αυτοθυσίας θα διώξει ο Ρουμπάκης

73′ απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Σκουτέλη, ο Νικηφόρος θα διώξει δύσκολα σε κόρνερ.

78′ κόρνερ Πλουσή, ο Χατζηβασίλης μέσα στην περιοχή, το σουτ του θα φύγει άουτ.

81′ όμορφη ενέργεια Νάκα και “κόψιμο” της μπάλας, πλασέ του Γκιόκα θα διώξει όμορφα ο Γιαννόπουλος.

82′ σέντρα του Γκιόκα, ο Ματαραγκάσι “κλωτσάει” αέρα και χάνεται η ευκαιρία.

83′ Κίτρινη κάρτα στον προπονητή τερματοφυλάκων του Ερμή Ζωνιανών, Πέτρο Κυριακάκη απο τον διαιτητή Βοσκάκη

90′ παραμένει το 0-1 για τον Ερμή Ζωνιανών. Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βοσκάκης, Κοκμοτός, Καλυβιανάκης – Επιπρόσθετοι: Ρ. Σταυρουλάκης, Δασκαλομαρκάκης – 4ος Διαιτητής: Ι. Φραγκιαδάκης.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Γιώργος Βλαστός): Νικηφόρος, Λαζαρίδης (68′ Νάκας), Αντωνόπουλος, Λουμπάκης, Γεωργούλης, Χαλκιαδάκης, Σουμπασάκης, Σκούφος (78′ Φοβάκης), Γκιόκας, Φράγκος (68′ Σπανουδάκης), Ματαραγκάσι.

Στον πάγκο κάθονται οι: Νάκας, Σπανουδάκης, Τριχάκης, Μανιαδάκης, Φοβάκης, Ξυνομηλάκης.

ΕΡΜΗΣ ΖΩΝΙΑΝΩΝ (Δημήτρης Βολονάκης): Γιαννόπουλος, Ρουμπάκης, Χατζηβασίλης, Ραπτάκης, Πρωτογεράκης, Σκουτέλης (93’ Γεμιστός), Σταθόγλου, Γιακουμάκης, Ακαζού (68′ Λεματιέρ), Πλουσής (89′ Νηστικάκης), Ηλιόπουλος (86′ Κοτζαδάκης).

Στον πάγκο κάθονται οι: Γεμιστός, Λεματιέρ, Κοτζαδάκης, Ανδρεαδάκης, Νηστικάκης.