“Λύγισε” στην παράταση από τον Προμηθέα

Μία μοναδική ευκαιρία για μία πολύ σημαντική νίκη έχασε το Ρέθυμνο Cretan Kings, το οποίο ηττήθηκε με 86-81 στην παράταση (76-76 κ.δ.) από τον Προμηθέα στην Πάτρα, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Betshop Basket League.
Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα απέδωσε εξαιρετικά στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης στο κλειστό «Δημήτρης Τόφαλος», φτάνοντας μία «ανάσα» από ένα μεγάλο «διπλό». Μάλιστα, οι «κεραμιδί» πήραν προβάδισμα μέχρι και με 10 πόντους (40-50 στο 22’), αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ανατροπή. Το ματς εξελίχθηκε σε «θρίλερ» στο φινάλε, αφού το 74-69 έγινε 76-76 χάρη στον Ελάιζα Τζόνσον, ο οποίος σημείωσε 3/4 βολές, αλλά έχασε την τελευταία και πιο κρίσιμη που θα έδινε τη νίκη στην ομάδα του. Στην παράταση η αστοχία τόσο από τη γραμμή των βολών, όσο και από τα 6.75μ. στοίχισαν την 15η ήττα.
Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Τζόνσον με 16 πόντους (7ριμπ.), ενώ επίσης «διψήφιοι» ήταν οι Κλάντον (νταμπλ – νταμπλ με 14π. – 11ριμπ.), Χίκι (12π.) και Ντάνιελς (10π.).

Το ερχόμενο Σάββατο (16/3 – 15.45) θα διεξαχθεί ο «τελικός» κόντρα στον Πανιώνιο στο «Μελίνα Μερκούρη», για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Δυναμικά μπήκε στο παιχνίδι το Ρέθυμνο Cretan Kings, όπου με πρωταγωνιστή τον Κλάντον (6π.) πήρε προβάδισμα με 7-8 (4’). Όμως, η συνέχεια δεν ήταν ίδια, με τον Προμηθέα να σημειώνει σερί 7-0 (14-8). Εκείνος που «έσπασε το ρόδι» ήταν ο Χριστοδούλου με το 2ο καλάθι του (14-10 στο 5’). Μάλιστα, παρά το ότι η Ρεθυμνιώτικη ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 19-12 (6’), βρήκε λύσεις επιθετικά και με τρίποντο του Μπαρτ στο φινάλε του δεκαλέπτου ολοκλήρωσε το σερί 7-2 για το 21-19.
2ο Δεκάλεπτο
Εξαιρετικά αμφίρροπο ήταν το ματς στη β’ περίοδο, με τον Ντάνιελς να βάζει μπροστά την ομάδα του με 22-23 (12’) και 25-27. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και σκοράροντας κυρίως από τη γραμμή των βολών για το 30-27 (15’). Μάλιστα οι Ρεθυμνιώτεςς κατάφεραν να απαντήσουν ξανά όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 38-34, με τον Κουρέπη να γίνεται πρωταγωνιστής και με δύο σερί τρίποντα ισοφάρισε σε 40-40, το οποίο ήταν το σκορ του ημιχρόνου.
3ο Δεκάλεπτο
Εκπληκτικό ήταν το ξεκίνημα των φιλοξενούμενων στην επανάληψη, με τους Τζόνσον, Κλάντον, Ραζή και Χριστοδούλου να πετυχαίνουν σερί 10-0 στο 23’ για τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς (40-50). Αν και πίεσε ο Προμηθέας οι «κεραμιδί» έβρισκαν τις λύσεις, διατηρώντας το υψηλό προβάδισμα έως και το 50-58 στο 27’. Όμως, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή με 62-60 (28)΄ με σερί 12-2. Ο Ντάσνιελς σκόραρε (62-63), αλλά ο Σαλούστρος με τρίποντο διαμόρφωσε το 65-63 της γ’ περιόδου.
4ο Δεκάλεπτο
Το ματς είχε πάρει τη μορφή ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εκατέρωθεν για το 68-67 στο 32’. Ο Προμηθέας με μικρό σερί προηγήθηκε με 72-67 και 74-69 (35’), αλλά αρχικά ο Χίκι και στη συνέχεια ο Τζόνσον με 2/2 βολές ισοφάρισαν σε 75-75 (29’’ πριν το φινάλε). Ο τελευταίος είχε την ευκαιρία να τελειώσει την υπόθεση νίκη, αφού οδηγήθηκε στις βολές και ενώ το σκορ ήταν 76-75. Τελικά με 1/2 εύστοχες οδήγησε το ματς στην παράταση (76-76).
Παράταση
Αν και ο Τζόνσον έδωσε προβάδισμα με 76-78, οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 5-0 (81-78 στο 42’), ενώ ο ίδιος παίκτης μείωσε σε 81-80. Όμως, έπειτα η αστοχία από τη γραμμή των βολών και από το τρίποντο είχαν σαν αποτέλεσμα να μην μπορέσει η Ρεθυμνιώτικη ομάδα να πάρει τη νίκη, χάνοντας με 86-81.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 40-40, 65-63, 76-76 κ.δ., 86-81 παρ.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Σαλούστρος 17 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κατσίβελης 7, Γερομιχαλός 1, Λίποβι 9 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 τάπες), Παρκς 12 (5/5 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Κασελάκης 17 (8 ριμπάουντ), Γκίκας 10 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Μέιερ 3 (1), Ελις 10, Μαντζούκας.
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βαγγέλης Ζιάγκος): Χριστοδούλου 6, Μπαρτ 7 (1), Κλάντον 14 (7/8 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Ραζής 2, Ντάνιελς 10, Τζόνσον 16 (7 ριμπάουντ), Καλογιαννίδης, Χίκι 12, Κουρέπης 6(2), Τζόουνς 8.