23 Απριλίου 2024

Μάγκες Ρεθυμνιώτες μέσα στην Λήμνο

Μία άκρως σημαντική και «μάγκικη» νίκη πανηγύρισε το Ρέθυμνο Cretan Kings, επικρατώντας με 80-77 του Ηφαίστου στη Λήμνο, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Betshop Basket League.

Με αυτήν την 3η διαδοχική νίκη (σε διάστημα μίας εβδομάδας) και σε συνδυασμό με την ήττα της Κύμης, η ομάδα μας κρατάει την τύχη της παραμονής στα χέρια της, αφού πλέον βρίσκεται πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η αποστολή στη Λήμνο φάνταζε εξαιρετικά δύσκολη, αλλά η κρισιμότητα της κατάστασης και η σπουδαιότητα του θετικού αποτελέσματος είχαν αναγάγει το παιχνίδι σε «τελικό». Οι παίκτες του Ρεθύμνου με περίσσιο θράσος και πάθος δεν άφησαν κανένα περιθώριο στον αντίπαλο να πιστέψει πως θα έχει ένα εύκολο απόγευμα. Από το 1ο ως και το τελευταίο λεπτό εκτέλεσαν άψογα το πλάνο, όντες απόλυτα συγκεντρωμένοι στον στόχο τους.

Το εκπληκτικό ξεκίνημα με τους 14 πόντους του Χίκι (4/4 τρίποντα) και το 18-24, προμήνυε τη συνέχεια. Ακόμα και στο «άγονο» 4λεπτο στη 2η περίοδο (με το σκορ στο 22-32 στο 12’ και τους Κλάντον και Μπάντερ να κάθονται στον πάγκο με 3 φάουλ αμφότεροι), η ομάδα μας δεν άφησε τον Ήφαιστο να προσπεράσει και να πάρει ψυχολογία ενόψει της συνέχειας (29-32), με το 37-40 του ημιχρόνου να αποδεικνύει πως δε θα «λύγιζαν» εύκολα. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπορεί να πήραν το προβάδισμα (53-52) αλλά δεν κράτησε για πολύ. Αρχικά ο Μπαρτ (53-57) και στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου ο Μπάντερ έδωσαν το στίγμα τους (58-65 στο 32’). Ακόμα και όταν είδαν να πλησιάζει ο Ήφαιστος δις (66-68 και 75-77), ο «μπόμπερ» Μπάντερ δήλωσε για 5η φορά «παρών» (5/7τριπ.), βάζοντας το νικητήριο καλάθι με τρίποντο (75-80) και δίνοντας συνέχεια στο νικηφόρο σερί.
Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Άντονι Χίκι με 20 πόντους (4/8τριπ., 5ασ., 5ριμπ.), με τον Τράβις Μπάντερ να σημειώνει 17 κρίσιμους πόντους (5/7τριπ.) και τον Ντάνιελς να ολοκληρώνει την τριάδα των «διψήφιων».

Το επόμενο εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στο Περιστέρι (Σάββατο 20/4 – 16.45) είναι εκείνο που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την παραμονή της ομάδας μας, αφού με νίκη θα αυξήσει κατακόρυφα τις πιθανότητες.

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Χίκι και Ντάνιελς ξεκίνησαν φουριόζοι την αναμέτρηση (2-6 στο 2’). Ο Ήφαιστος αντεπιτέθηκε (14-11 στο 5’), τρέχοντας σερί 12-5. Όμως, στη συνέχεια ο εξαιρετικός Χίκι μετέτρεψε το 18-16 (7’) σε 18-24, με σερί 8-0 και 4/4 τρίποντα (14π.) από τον πλέι μέικερ της ομάδας μας. Τελικά ο Ουίγκινς με δικό του καλάθι διαμόρφωσε το 20-24 της α’ περιόδου.
2ο Δεκάλεπτο
Με κεκτημένη ταχύτητα μπήκε η ομάδα μας στη β’ περίοδο, με τους Μπάντερ και Σιγκούνα να ευστοχούν σε τρίποντα για το μεγαλύτερο προβάδισμα (22-32 στο 12’). Ο Μπάντερ υποχρεώθηκε στο 3ο του φάουλ, όπως και ο Κλάντον χάρη σε δύο τεχνικές ποινές, με αποτέλεσμα να καθίσουν στον πάγκο ως το τέλος του ημιχρόνου. Σε αυτό το διάστημα, οι παίκτες μας έμειναν άποντοι για 4 λεπτά, με τον Ήφαιστο να πλησιάζει στους 3 πόντους (29-32 στο 16’). Ο Χριστοδούλου «έσπασε» το ρόδι, με τους Μπαρτ και Ντάνιελς να απαντούν για το 31-38 (18’). Τελικά, ο Φρεϊμάνις με τρίποντο στην «εκπνοή» διαμόρφωσε το 37-40 του ημιχρόνου.
3ο Δεκάλεπτο
Στην επανάληψη, οι Ντάνιελς και Μπαρτ διατήρησαν το προβάδισμα για την ομάδα μας (40-44 στο 22’). Μάλιστα, οι Τζόουνς και Χίκι έγραψαν το 43-49 στο 24’, αλλά οι γηπεδούχοι με σερί 6-0 ισοφάρισαν έπειτα από πολλή ώρα (49-49 στο 26’). Στο 28ο λεπτό πέρασαν μπροστά στο σκορ (53-52), αλλά έπειτα ο Μπαρτ με το πρώτο του τρίποντο έκανε το 53-57, ολοκληρώνοντας την περίοδο στο 56-59.
4ο Δεκάλεπτο
Αν και ο Μπρέιζελτον μείωσε προσωρινά (58-59), ο «καυτός» Μπάντερ με δύο σερί τρίποντα έδωσε τεράστια «ανάσα» στην ομάδα μας (58-65 στο 32’).  Ο Σιγκούνας με νέο τρίποντο έκανε το 61-68 (33’), για να ακολουθήσει σερί 5-0 από τον Ήφαιστο (66-68 στο 36’). Και πάλι ο Μπαρτ είχε τη λύση (66-72), με τον Χαριτόπουλο να μειώνει εκ νέου (68-72 στο 37’) και το ματς να εξελίσσεται σε ντέρμπι. Όμως, ήταν η ώρα του «μπόμπερ» Μπάντερ να πάρει το «όπλο» του και μαζί με τον Χίκι να αυξήσουν τη διαφορά στους 9 πόντους (68-77 στο 38’), δίνοντας προβάδισμα νίκης. Και πάλι οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις και με ένα εύστοχο τρίποντο και φάουλ εκτός φάσης, μείωσαν σε 75-77 στο 39’. Σε εκείνο το σημείο ο άνθρωπος που έβαλε όλα τα κρίσιμα σουτ, εμφανίστηκε και πάλι, με τον Μπάντερ να σημειώνει το τρίποντο της νίκης (75-80 στα 49’’ πριν το φινάλε).  Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 77-80, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π., Ψαριανός, Καλδίρης.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-24, 37-40, 56-59, 77-80.
ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 13 (3), ¨Εβανς 13 (9 ριμπάουντ), Γουίγκινς 6, Μπρέιζελτον 12 (1), Φρεϊμάνις 9 (2), Μανωλόπουλος, Μούρτος 5 (1), Σταμάτης 5 (1), Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος 11 (1), Σμιθ 3.
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 2, Μπαρτ 14 (2), Κλάντον 4 (8 ριμπάουντ), Χίκι 19 (4 τριπ., 5ασ.), Ντάνιελς 11 (1), Σιγκούνας 6 (2), Καλογιαννίδης, Ραζής, Μπάντερ 17 (5), Τζόουνς 7, Οικονομόπουλος.