Με καλή αμυντική λειτουργία, πήρε ένα ακόμη σπουδαίο βαθμό στον Βόλο

Ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Επισκοπή αποσπώντας λευκή ισοπαλία (0-0) στο γήπεδο Νεάπολης με αντίπαλο τη Νίκη Βόλου σε παιχνίδι για την 9η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Football League.

Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα εμφανίστηκε ιδιαίτερα διαβασμένη και έχοντας πολύ καλά τρεξίματα, έκλεισε σχεδόν όλους τους χώρους προς την εστία του Δήμιζα, κατακτώντας ένα ακόμη πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια της για ένα όσο το δυνατόν καλύτερο πλασάρισμα στον βαθμολογικό πίνακα. Μάλιστα, ειδικότερα στην επανάληψη και στο τελευταίο 20λεπτό θα μπορούσε αν ήταν λίγο πιο προσεκτική να πάρει ακόμη και το τρίποντο, αφού σπατάλησε 3-4 καλές ευκαιρίες.

Φάσεις και γκολ

19’ ατομική ενέργεια του Ροχάνο, ο οποίος τροφοδοτεί τον Μέτσε, το σουτ του οποίου μέσα από την περιοχή έφυγε ψηλά άουτ.

33’ σουτ του Παναγιωτίδη η μπάλα θα φύγει άουτ.

37’ σουτ του Τζοβάρα, η μπάλα θα φύγει λίγο άουτ.

42’ η Νίκη έχει κερδίσει φάουλ με τον Λούκας Γκαρσία να στρώνει στον Αλιατίδη το σουτ του οποίου θα φύγει ελάχιστα άουτ.

52’ σέντρα του Μπόσιο, σουτ του Μέτσε, η μπάλα θα κοντράρει σε κεφάλι αμυνόμενου και θα καταλήξει κόρνερ.

54’ όμορφη ενέργεια και σέντρα του Σουμπασάκη, ο Καλουτσικίδης τελευταία στιγμή θα διώξει σε κόρνερ.

59’ φάουλ του Γιαννούτσου, κεφαλιά του Παναγιωτίδη η μπάλα θα φύγει άουτ.

63’ σέντρα του Μέτσε, ο Δήμιζας προλαβαίνει τον Κρουθ και μπλοκάρει την μπάλα.

65’ με το «μυτάκι» τσιμπάει ο Τσιριγώτης, αλλά θα μπλοκάρει ο Περιστερίδης.

71’ δυνατό σουτ του Παναγιωτίδη ο Περιστερίδης θα μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

74’ σέντρα-σουτ του Λίμα, ο Περιστερίδης με υπερένταση θα διώξει σε κόρνερ.

89’ ατομική ενέργεια και σουτ του Γκονζάλες, ο Δήμιζας θα διώξει δύσκολα σε κόρνερ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βουρνέλης, Φαργιός (Μακεδονίας), Μάνος (Λάρισας) – 4ος Διαιτητής: Δραγούσης (Κιλκίς).
ΚΟΚΚΙΝΗ: 90’ Μπιτσάκος (2η κίτρινη).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στάικος Βεργέτης): Περιστερίδης, Τσιμπούκας, Αλιατίδης, Καλουτσικίδης (84’ Τσιώλης), Πολίμος (76’ Γκονζάλες), Μπόσιο (61’ Μπιτσάκος), Λούκας Γκαρσία (61’ Σαλαμούρας), Μέτσε, Κρουθ, Τζοβάρας, Ροχάνο.
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Γιάσμινκο Βέλιτς): Δήμιζας, Ανδρικόπουλος, Λάμτσε, Ανδρέου, Παναγιωτίδης, Γιανούτσος, Πολυχρόνης, Σουμπασάκης, Λίμα, Νάνι, Τσιριγώτης (86’ Βαρουξάκης).