20 Ιανουαρίου 2021

Νίκες και για τις 4 Ρεθυμνιώτικες ομάδες στα πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΚ

Την ευκαιρία να αναρριχηθεί στην 3η θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος Παίδων εκμεταλλεύτηκε το Ρέθυμνο BC, το οποίο επιβλήθηκε του ΟΦΗ με 36-47 στο Ηράκλειο. Σε συνδυασμό με την ήττα Κύδων είναι αυτό που απολαμβάνει μία θέση στην προνομιούχο τριάδα που δίνει την συμμετοχή στην επόμενη φάση. Για να διατηρηθεί σε αυτήν θα πρέπει να ανταποκριθεί στα 3 τελευταία ματς του πρωταθλήματος. Στα υπόλοιπα παιχνίδια, οι Ρεθυμνιώτικες ομάδες είχαν θετικό απολογισμό, καθώς όλες τους κατάφεραν να κερδίσουν. Οι νεανίδες του ΟΚΑ Αρκάδι επιβλήθηκαν εύκολα με 78-33 του ΟΑ Χανίων, «καπαρώνοντας» την 1η θέση της σχετικής βαθμολογίας. Επίσης, οι κορασίδες του ίδιου συλλόγου επικράτησαν με 30-22 του ΟΦΗ στο «Μελίνα Μερκούρη» για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος κορασίδων. Τέλος, θετικό αποτέλεσμα είχαν και οι παίδες της Ακαδημίας Ρεθύμνου, οι οποίοι κέρδισαν τον ΟΦΗ 2 με 53-47 στο κλειστό του Ρεθύμνου.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ – Α’ Κατηγορία
Το χρέος του έκανε το παιδικό τμήμα του Ρέθυμνο BC, το οποίο επιβλήθηκε του ΟΦΗ με 36-47 στο Ηράκλειο, μπαίνοντας για τα καλά στην προνομιούχο τριάδα του πρωταθλήματος. Το ματς ήταν ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 1ο δεκάλεπτο με 17-10, ενώ τα παιδιά του Γιάννη Γκιουλέα ανέκαμψαν, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με το ισόπαλο 24-24. Το καλύτερο δεκάλεπτο των Ρεθυμνιωτών ήταν το 3ο, στο οποίο πήραν την διαφορά με 7 πόντους (28-35), την οποία και διατήρησαν μέχρι το τέλος. Πλέον, μετά την ήττα του Κύδων από τον Εργοτέλη ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας, η οποία «οδηγεί» στην επόμενη φάση. Όμως, για να παραμείνει εκεί θα πρέπει να κερδίσει και στα 3 τελευταία παιχνίδια.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-10, 24-24 (ημιχρ.), 28-35, 36-47 τελικό.
ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Γκιουλέας – Μακρής): Τζουτζούλης, Καλαϊτζάκης 18, Τζαγκαράκης 3, Λαγουδάκης 5 (1), Παττακός, Κόρο, Μακρυδάκης 11 (1), Ασπραδάκης, Παραγιουδάκης, Βουρβαχάκης 6 (1), Λιβανός, Καζηνέρης 4.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ – Β’ Κατηγορία
Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι, οι παίδες της Ακαδημίας Ρεθύμνου κατάφεραν να κερδίσουν τον ΟΦΗ2 με 53-47 στο «Μελίνα Μερκούρη». Το ματς ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Μάλιστα, στο 1ο δεκάλεπτο η Ρεθυμνιώτικη ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13-16 αλλά με μία ντεπίθεση στην 2η περίοδο κατάφερε να το γυρίσει και να πάει στο ημίχρονο με το 29-21 υπέρ της. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν αλλά η Ακαδημία Ρεθύμνου κράτησε την διαφορά, η οποία της έδωσε τη νίκη με 53-47. Αυτό το αποτέλεσμα την κράτησε στην 5η θέση της βαθμολογίας, ενώ απομένει 1 αγωνιστική για το φινάλε του πρωταθλήματος.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 29-21 (ημιχρ.), 36-31, 53-47 τελικό.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Μιχαλάκης): Μαρκαντώνης 2, Μπουλής 14, Βασιλάκης, Κατικάς 12, Παυλάκης 2, Ματθαιουλάκης 3, Ασουμανάκης 11, Φιλλιπόπουλος 2, Δαπόντης 2, Ζαχαράκης, Σφακιανάκης 5, Παπαδάκης.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ
Τη νίκη που της δίνει την 1η θέση στο πρωτάθλημα πανηγύρισαν τα κορίτσια του Κώστα Πλευράκη για την 6η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος νεανίδων. Το ΟΚΑ Αρκάδι επιβλήθηκε άνετα με 78-33 του ΟΑ Χανίων στο «Μελίνα Μερκούρη». Οι Ρεθυμνιώτισσες είχαν εύκολο έργο απέναντι στην Χανιώτικη ομάδα, αφού από το 1ο ημίχρονο δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στις αντιπάλους τους, κατακτώντας την 5η νίκη τους σε 6 παιχνίδια.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-08, 47-10 (ημιχρ.), 59-24, 78-33 τελικό.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Πλευράκης): Μπότση 10, Τζουγκράκη 2, Αγαθαγγέλου 7, Καούκη 14, Μπάκα 6, Μιχελιδάκη, Λίτσι 15(3), Λελεδάκη 4, Ταχιράϊ 4, Περάκη 16.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
Οι κορασίδες του ΟΚΑ Αρκάδι δυσκολεύτηκαν αλλά πήραν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στον ΟΦΗ με 30-22 στο Ρέθυμνο. Στο 1ο ημίχρονο οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 07-10 αλλά οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο τέλος με 15-12. Το 3ο δεκάλεπτο άνηκε στο ΟΚΑ Αρκάδι, το οποίο πήρε διαφορά 8 πόντων (22-14), το οποίο δεν έχασε ποτέ. Με αυτή τη νίκη διατηρήθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας, ενώ απομένει μία αγωνιστική πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 07-10, 15-12 (ημιχρ.), 22-14, 30-22 τελικό.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Πλευράκης): Παλιεράκη, Βόσσου, Μούκα 7 (1), Τσιμπισκάκη 6, Καλοκύρη, Αντωνάκη, Ρήγα 2, Μπουρνέλη, Μωραΐτη, Νάζου 4, Σταγάκη, Παναρετάκη 11 (1).