6 Δεκεμβρίου 2022

Ο απολογισμός και οι βαθμολογίες των Ρεθυμνιώτικων ομάδων στην ΕΚΑΣΚ

Θετικός ήταν ο “έλεγχος” των Ρεθυμνιώτικων ομάδων στα πρωταθλήματα υποδομής της ΕΚΑΣΚ, καθώς μέτρησαν 4 νίκες και μόλις 2 ήττες σε τρεις ηλικιακές κατηγορίες.

Το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε πραγματοποιήθηκε η 2η αγωνιστική στα πρωταθλήματα των τμημάτων υποδομής, με την συμμετοχή 6 Ρεθυμνιώτικων ομάδων. Αρχικά, το Ρέθυμνο BC κυριάρχησε σε Εφηβικό και Παιδικό, φτάνοντας στο απόλυτο με 3 νίκες. Οι Έφηβοι επικράτησαν με 68-44 του Ακρωτηρίου, εκτός έδρας, οι Παίδες (Α’) επιβλήθηκαν με 62-53 στην Ιεράπετρα της τοπικής ομάδας. Επίσης, οι παίκτες του Γιάννη Γκιουλέα (Παίδες Β’) κέρδισαν στο “νήμα” τον Ηρόδοτο3 με σκορ 46-45. Παράλληλα, νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Αρκαδίου από τον Ανδρογέα, τον οποίο κέρδισαν με 25-75. Τις μοναδικές ήττες κατέγραψε η Ακαδημία Ρεθύμνου, η οποία ηττήθηκε στο Εφηβικό από τον Εργοτέλη (125-26) και από τον Κύδων2 (33-66) για το πρωτάθλημα Παίδων Β’ κατηγορίας.

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ – Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Ακρωτήρι – Ρέθυμνο BC 44-68

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 07-14, 16-31 (ημιχρ.), 35-45, 44-68 τελικό.

ΑΚΡΩΤΗΡΙ (Α. Αζάς): Νεονάκης , Πετράκης, Νικολιουδάκης, Μαρινάκης 22, Καλούμενος, Τζαγκαράκης 2, Παπουτσάκης, Φυντριλάκης 2, Μπαμπουρνάκης, Κατιέ, Καμπούτζ, Κωσταριδάκης 18(2).

ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Ν. Μακρής): Μαυράκης , Σ. Καλαϊτζάκης 7(1), Ζαμπετάκης , Μπιρλιράκης 2, Χριστουλάκης 2, Λιοδάκης 26(1), Λιβανός , Καζηνέρης , Τζαγκαράκης 2, Κ. Καλαϊτζάκης 10, Μακρυδάκη3, Ζερβουδάκης 12.

 

Εργοτέλης – Ακαδημία Ρεθύμνου 125-26

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης Γ.): Μαρής 14, Φουκάκης, Μαχαιριανάκης 37 (5), Νησωτάκης 8, Κόκκας 3, Καραβιώτης 9 (1), Χασάπης 11, Καβαλαράκης 26 (1), Σκανδαλάκης 8, Μαρκογιαννάκης 9.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Χρυσουλάκης): Μανουσάκης 3 (1), Βασιλάκης 4, Παττακός, Ζαχαράκης, Λυρώνης, Κατικάς 9(1), Μπούλης 8(2), Παπαδάκης, Παυλάκης 2.

 

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (2η)

Ακρωτήρι – Ρέθυμνο BC 44-68

Εργοτέλης – Ακαδημία Ρεθύμνου 125-26

Ηράκλειο 2 – Πλατανιάς 20-0 α.α.

ΟΦΗ – Κύδων 67-36.

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 2 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ         Β.        ΑΓ.      Ν-Η     ΠΟΝΤΟΙ

  1. Εργοτέλης 4 2          2-0       233-45
  2. Ρέθυμνο BC 4          2          2-0       135-77
  3. ΟΦΗ 4 2          2-0       131-79
  4. Ηράκλειο2 3 2          1-1       63-64
  5. Ακρωτήρι 3 2          1-1       98-115
  6. Κύδων 2 2          0-2       69-134
  7. Ακαδημία Ρεθύμνου 2 2          0-2       73-179
  8. Πλατανιάς 1 2          0-2       19-128

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ (3η – 10/10)

Ρέθυμνο BC – Εργοτέλης

Ακαδημία Ρεθύμνου – Ηράκλειο 2

Πλατανιάς – ΟΦΗ

Κύδων – Ακρωτήρι.

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ – Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Ιεράπετρα – Ρέθυμνο BC 53-62

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 33-38 (ημιχρ.), 42-52, 53-62 τελικό.

ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ (Στρατάκης): Πάγκαλος, Μαλλιωτάκης 11, Κοντοπόδης Γ., Κοντογιαννάκης 2, Μούτσα 23(1), Ντεμίρης 4, Χατζάκης 9, Σαμπροβαλλάκης 2, Δελημπαλταδάκης, Αρώνης Δ., Χριστοδουλάκης 2.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Γκιουλέας): Μοσχάκης, Κορροχάρης 11(2), Τσαγκαράκης Σ. 4, Σκουντής, Μλαντένοβιτς, Ακουμιανάκης 6, Λαγουδάκης 13, Μανταδάκης 2, Κερυνάκης 2, Τσαγκαράκης Δ. 18(1), Ζαμπετάκης 6, Βοσκάκης.

 

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (2η)

Ιεράπετρα – Ρέθυμνο BC 53-62

Ηράκλειο – ΑΟΑΝ 86-47

ΟΦΗ – Κύδων 69-58

Εργοτέλης – Σητειακός 80-37

Ακρωτήρι – Ηρόδοτος 74-45.

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 2 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ         Β.        ΑΓ.      Ν-Η     ΠΟΝΤΟΙ

  1. ΟΦΗ 4 2          2-0       142-75
  2. Εργοτέλης 4 2          2-0       142-86
  3. Ρέθυμνο BC 4          2          2-0       115-96
  4. Ηράκλειο 3 2          1-1       144-113
  5. Ακρωτήρι 3 2          1-1       117-98
  6. Κύδων 3 2          1-1       124-127
  7. ΑΟΑΝ 3 2          1-1       105-122
  8. Ιεράπετρα 2 2          0-2       89-120
  9. Ηρόδοτος 2 2          0-2       94-136
  10. Σητειακός 2 2          0-2       54-153

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ (3η – 11/10)

Ρέθυμνο BC – Ηράκλειο

ΑΟΑΝ – ΟΦΗ

Κύδων – Εργοτέλης

Σητειακός – Ηρόδοτος

Ακρωτήρι – Ιεράπετρα.

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ – Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Ρέθυμνο BC2 – Ηρόδοτος3 46-45

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-19, 16-24 (ημιχρ.), 30-36, 46-45 τελικό.

ΡΕΘΥΜΝΟ BC 2 (Πολοπετράκης – Νταλιάνης): Καλαϊτζάκης 10, Σπ. Φραγκιαδάκης, Αν. Φραγκιαδάκης, Μαυρουδής 8, Σέβι 9, Γρηγοράκης 3, Κουλουλιάς, Ηλιάκης, Δουσμάνης 6, Μπιρλιράκης, Σφακιανάκης 10.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ 3 (Γιαλούση): Πανταλός, Μακρυγιαννάκης, Εμ. Μπαζούκης 2, Ελ. Μπαζούκης 4, Κουρκουλός, Καρλής 6, Περβολαράκης 8, Βαρακλάς 10, Χατζηνικολάου, Δαπουλάκης 9(1), Δοξαστάκης, Ανδρουλιδάκης 6.

 

Κύδων2 – Ακαδημία Ρεθύμνου 66-33

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-10, 38-17 (ημιχρ.) 53-27, 66-36 τελικό.
ΚΥΔΩΝ (Ι. Ηλιάκης): Μπαλαντίνος 4, Οικονομίδης 11, Τζουβελέκας 20 (1), Γεωργακάκης 2, Λιόντος 3 (1), Παπαδόπουλος, Κτιστάκης 6, Καφτάνης 12 92), Φαραντάκης, Καραγκούνης, Φαρμάκης 2, Πολυχρονάκης 2.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Ηλ. Μιχαλάκης): Μαρκουδάκης 2, Δουβρης 4, Αθανίτης 8, Ανταλής, Μανιατάκης, Δαπόντης 9 (1), Βαλμας, Βολοστσουκ 6, Τσαπάκης 3, Λουβιτάκης 4.

 

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (2η)

Κύδων2 – Ακαδημία Ρεθύμνου 66-33

Ρέθυμνο BC2 – Ηρόδοτος3 46-45

Πεδιάδα2 – ΟΦΗ 2 36-44

Ανδρογέας – Φιλαθλητικός 20-0 α.α.

Ρεπό: Πλατανιάς.

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 2 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ         Β.        ΑΓ.      Ν-Η     ΠΟΝΤΟΙ

  1. Ανδρογέας 4 2          2-0       81-20
  2. Ηρόδοτος3 3 2          1-1       98-65
  3. Ρέθυμνο BC 3          2          1-1       101-106
  4. Ακαδημία Ρεθύμνου 3 2          1-1       94-121
  5. ΟΦΗ2 3 2          1-1       66-97
  6. Πεδιάδα2 2 2          0-2       55-97
  7. Κύδων2 1 1          1-0       66-33
  8. Φιλαθλητικός 0
  9. Πλατανιάς 0

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ (3η – 11/10)

Ηρόδοτος 3 – Κύδων 2

ΟΦΗ 2 – Ρέθυμνο BC 2

Φιλαθλητικός – Πεδιάδα 2

Πλατανιάς – Ανδρογέας

Ρεπό: Ακαδημία Ρεθύμνου.

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Ανδρογέας – ΟΚΑ Αρκάδι 25-75

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 0-20, 11-36 (ημιχρ.), 17-47, 25-75 τελικό.

ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Κ. Πλευράκης):Μούκα 22, Παναρετάκη 21(1), Ρήγα 15(4), Σταγάκη 7, Ταταράκη 2, Τσιμπούκα 2, Παναγιωτάκη 4, Ανυφαντάκη, Καλοκύρη, Δημήτρη, Ουρανού, Φραγκιελάκη.

 

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (2η)

ΟΦΗ – Ηρόδοτος 47-23

Πλατανιάς – Ιεράπετρα αναβλ.

Εργοτέλης – ΟΑ Χανίων 67-43

Ανδρογέας – ΟΚΑ Αρκάδι 25-75

Ρεπό: ΑΟΑΝ.

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 2 αγώνες)

ΟΜΑΔΑ         Β.        ΑΓ.      Ν-Η     ΠΟΝΤΟΙ

  1. ΟΦΗ 4 2          2-0       118-36
  2. Εργοτέλης 4 2          2-0       113-71
  3. ΟΑ Χανίων 3 2          1-1       142-84
  4. ΟΚΑ Αρκάδι 3 2          1-1       113-71
  5. Ανδρογέας 3 2          1-1       75-109
  6. ΑΟΑΝ 1 1          0-1       34-50
  7. Ηρόδοτος 1 1          0-1       23-47
  8. Ιεράπετρα 1 1          0-1       13-71
  9. Πλατανιάς 1 1          0-1       17-99

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ (3η – 10/10)

Ηρόδοτος – Πλατανιάς

Ιεράπετρα – Εργοτέλης

ΟΑ Χανίων – Ανδρογέας

ΟΚΑ Αρκάδι – ΑΟΑΝ

Ρεπό: ΟΦΗ.

Απαντήστε

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *