1 Φεβρουαρίου 2023

Πήρε το τοπικό ντέρμπι και παρέμεινε στην κορυφή της ΕΚΑΣΚ

Το Ρέθυμνο Cretan Kings ήταν ο νικητής στο Ρεθυμνιώτικο ντέρμπι, επικρατώντας της Ακαδημίας με 63-53. Οι νικητές έκαναν το 7 στα 7 χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης και παρέμεναν στην κορυφή της ΕΚΑΣΚ.

Στο πρώτο 10λεπτο η Ακαδημία είχε το προβάδισμα (9-11) και ήταν μέσα στο παιχνίδι, με το ημίχρονο να βρίσκει μπροστά τους γηπεδούχους με 27-19. στην 3η περίοδο το «σκηνικό» παρέμεινε το ίδιο με το Ρέθυμνο Cretan Kings να έχει προβάδισμα +13, στην τελευταία περίοδο του ματς η Ακαδημία κατάφερε να μειώσει στους 8 πόντους λίγο πριν το φινάλε, αλλά μέχρι εκεί, καθώς οι «ασπρόμαυροι» έφτασαν στην τελική επικράτηση με  63-53.

Ρέθυμνο Cretan Kings – Ακαδημία Ρεθύμνου 63-53
(9-11, 27-19, 44-31, 63-53)

Ρέθυμνο Cretan Kings (ΜητρόπουλοςΝταλιάνης): Ρέκκας 10 (1), Τσαχάκης, Κούμουλος 11 (1), Μαραυγάκης 3, Κωνσταντινίδης 2, Στέβοβιτς 18 (4), Ηλιάδης 6 (2), Τσιάτσιος 2, Ζουμπουλάκης 3, Φωτάκης 6, Μπιτζέκου 2, Κριτσωτάκης.
Ακαδημία Ρεθύμνου (Καίσαρης – Κατσουλάκης): Καψαλάκης Ε. 2, Ξυνός 2, Πριναράκης 2, Καψαλάκης Δ. 1, Τερζάκης 13 (1), Καρακεσισογλου, Δουλγεράκης 9 (1), Μπιρλιράκης, Σειραγάκης 19 (2), Γιάννης 5, Σαμιώτης.