ΠΑΟΚ – Άβαντες Χαλκίδας ο τελικός για τον τίτλο του Πρωταθλητή!

Με τη διεξαγωγή της 11ης και τελευταίας αγωνιστικής, ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής ποδοσφαίρου Γυναικών.

Την πρωτιά στο Νότιο όμιλο κατέκτησε η ομάδα Άβαντες Χαλκίδας μετά την νίκη της επί του Ατρόμητου Αθηνών με 6-2, με την Αγία Παρασκευή που είχε ρεπό να κατακτά την 2η θέση του ομίλου. Ο Αστέρας Ρεθύμνου πήρε τη νίκη άνευ αγώνα καθώς Καρυάτιδες Σπάρτης έχουν αποχωρίσει από το πρωτάθλημα.
Σύμφωνα με την προκήρυξη της ΕΠΟ, που κάνει λόγο για υποβιβασμό τεσσάρων ομάδων, δύο από κάθε όμιλο, υποβιβάζονται ο Ατρόμητος Αθηνών και οι Καρυάτιδες Σπάρτης από τον νότιο.

Στο Βορρά, ο ΠΑΟΚ αήττητος κατέκτησε την πρώτη θέση, ενώ σε τριπλή ισοβάθμια στους 22β., η ΑΕΛ πήρε την δεύτερη θέση, μετά την νίκη του Άρη στο ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής επί του Αγροτικού Αστέρα Ευόσμου με 2-1. Στην Β’ εθνική την νέα σεζόν θα αγωνίζονται ο Αγροτικός Αστέρας Αγ. Βαρβάρας  και η Βασίλισσα Θράκης  που κατάλαβαν τις δυο τελευταίες θέσεις του ομίλου.

ΠΑΟΚ και Άβαντες Χαλκίδας είναι το ζευγάρι που θα διεκδικήσει τον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδας στον μεγάλο τελικό στο Βόλο, την Κυριακής 13 Ιουνίου. Οι δεύτεροι των δύο ομίλων, Αγία Παρασκευή και Άρης θα παίξουν μεταξύ τους για την τρίτη θέση στην Ελλάδα.

Για να ενημερώνεστε πάντα πρώτοι…. ακολουθήστε το Rethymnosports.gr στο Instagram κάντε LIKE στο Facebook και εγγραφή στο YouTube