Παρά… βολή στα ημιτελικά το Ρέθυμνο Cretan Kings

Ένα ακόμη παιχνίδι στην Πυλαία ήταν ντέρμπι ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και το Ρέθυμνο Cretan Kings, με το ροζ φύλλο αγώνα να πηγαίνει ξανά στους γηπεδούχους, οι οποίοι επικράτησαν στις λεπτομέρειες με 73-67, παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι Ρεθυμνιώτες ήταν εξαιρετικoί στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς αλλά οι βολές έκριναν το ματς. Με 1/4 στο τελευταίο λεπτό και ενώ το σκορ ήταν στο 69-66, δεν κατάφεραν να γυρίσουν “τούμπα” το ματς και να πάρουν τη νίκη-πρόκριση. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του, με τους “κεραμιδί¨ να έχουν το προβάδισμα σε αρκετές περιπτώσεις (23-26, 35-36, 47-50) αλλά στην 4η περίοδο ο ΠΑΟΚ με “μπροστάρηδες” τους Βασιλειάδη και Μάρκοβιτς πήραν τα “ηνία” του ματς. Αυτό κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, καθώς (σύμφωνα με τα παραπάνω) αν ήταν πιο εύστοχο το Ρέθυμνο στις βολές θα μιλούσαμε για μία εντελώς διαφορετική εξέλιξη.

Εξαιρετικός ήταν ο Χάροου με 15 πόντους, ο Γιαννόπουλος με 14 πόντους, ο Σχίζας με 10 πόντους και κομβική απόδοση αμυντικά, ενώ οι δύο Ολλανδοί, Σάφτενααρ και Κλουφ σημείωσαν από 9 πόντους.

Διαιτητές: Φούφης, Παπαπέτρου, Πουρσανίδης.
Τα Δεκάλεπτα: 15-13, 30-30 (ημιχρ.), 50-51, 73-67 (τελικό).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 7, Λιάπης, Βασιλειάδης 17 (2), Κακαρούδης 11 (1), Τσόχλας 7 (1), Δέδας, Μαργαρίτης, Κώττας, Καμάρας, Ντούβνιακ 5 (1), Μάρκοβιτς 19, Μπάλαμπαν 7.
Ρέθυμνο Cretan Kings (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 9 (1), Σχίζας 10 (1), Ρέλφορντ 4, Σάφτενααρ 9 (1), Γιαννόπουλος 14 (2), Χάροου 15, Κουκ, Καμπερίδης 2, Κορόλεφ 4, Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.