19 Απρίλιος 2021

«Ποδαρικό» με ανατροπή το Ρέθυμνο futsal

Σε μια δυνατή αναμέτρηση το Σάββατο στο κλειστό Μελίνα Μερκούρη η Ρεθυμνιώτικη ομάδα, αν και βρέθηκε να χάνει στο πρώτο μέρος, με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη ανέτρεψε το σκορ και πήρε σπουδαία νίκη με 5-3 επί του Αίαντα Παλλήνης για την 11η αγωνιστική της Futsal League. Με την νίκη αυτή το Ρέθυμνο futsal πλησίασε κι άλλο στην δεύτερη προνομιούχο θέση της βαθμολογίας.
Κορυφαίοι της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους που είχαν και πέντε δοκάρια ήταν οι Καράλης και Μερκούρι που πέτυχαν δύο γκολ ο πρώτος και χατ τρικ ο δεύτερος ενώ είχαν και από δύο δοκάρια ο καθένας με τον Κυριακόπουλο να έχει άλλο ένα. Η ομάδα του Αντώνη Πλατή μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε στο 6’ με τον Καράλη όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα μέσα σε λιγότερο από 3 λεπτά πέτυχαν ισάριθμα τέρματα κάνοντας την ανατροπή με γκολ του Κοκοτσάκη στο 9’ και του Βενέτη (10’, 11’) με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 1-3 για την Αθηναϊκή ομάδα. Στο δεύτερο μέρος οι Ρεθυμνιώτες ανέβασαν στροφές και πετυχαίνοντας δύο τέρματα στο 27’ με πέναλτι του Καράλη και στο 32’ με γκολ του Μερκούρι για την ισοφάριση. Στο 37’ ο Μερκούρι σκόραρε εκ νέου για το προβάδισμα ενώ στη συνέχεια ο Αίαντας κέρδισε 10μετρο χτύπημα αλλά ο τερματοφύλακας τους Θεοδώρου που ανέλαβε την εκτέλεση αστόχησε. Στην ίδια φάση 2’50’’ περίπου πριν το τέλος αποβλήθηκε με δίλεπτη ο Βενέτος με τον Μερκούρι να σφραγίζει την νίκη περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος για το τελικό 5-3.

Ρέθυμνο Futsal (Αντώνης Πλατής): Δουζίνας, Κυριακόπουλος, Μερκούρι, Νικολακάκης, Καράλης, (Καλογεράκης, Δαγαράκης, Τρουλλινός, Ξυδάκης, Γκιοργκίεβ, Μαγεράκης, Σταυριδάκης).
Αίας Παλλήνης (Σταύρος Ράπτης): Θεοδώρου, Πρατάρης, Βενέτος, Κοκοτσάκης, Σταυροχρήστος, (Παπακώστας, Τρουλιτσάκης, Σκαραμαγκάς).