28 Σεπτεμβρίου 2021

Πρωταθλητής Ελλάδας ο Χιώτης του ΠΑΣ «Άτλας»

Τα καλύτερα για το ΠΑΣ «Άτλας» έγιναν στο φινάλε, στην 2η ημέρα του Πανελληνίου πρωταθλήματος Παίδων – Κορασίδων που έγινε το Σαββατοκύριακο.

Πρωταθλητής Ελλάδας στον αγώνα αντοχής αναδείχτηκε ο Ιωάννης Χιώτης με 1:57.23’ , κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο μετά από καταπληκτική εμφάνιση, μετά το τίτλο του πρωταθλητής Ελλάδος στο σκρατς που κατέκτησε τον περασμένο Αύγουστο.
Πίσω από τον Ρεθυμνιώτη ποδηλάτη βρέθηκε ο Ι. Μαντάς του Κρόνου Νίκαιας και ο Σ. Θεοχάρης του Κορωπίου.
Στην 27η θεση τερμάτισε ο Νίκος Γεωργουλάκης με 1:57.35’ και στην 29η θέση με 1:57.45’ ο Γιάννης Ρυακιωτάκης.

Στο αγώνα αντοχής των Κορασίδων, η Αθηνά Τζουλάκη κατέλαβε την 16η θεση με χρόνο 1:40.38’.
Νικήτρια τους αγώνα ήταν η Χ. Κυριαζάκου της ΑΕΚ Τρίπολης με 1:40.31’, στην 2η θεση η Β. Κόκκαλη του ΠΓΣ Λάρισας με 1:40.32’ και 3η τερμάτισε η Μ. Καρδαμάκη του Τάλως Χανίων με 1:40.32.

Για να ενημερώνεστε πάντα πρώτοι…. ακολουθήστε το Rethymnosports.gr στο Instagram κάντε LIKE στο Facebook και εγγραφή στο YouTube

Την πρώτη ημέρα των αγώνων, ο Ιωάννης Χιώτης ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου με (16:17’), στην ατομική χρονομέτρηση στην κατηγορία των παίδων του Πανελληνίου πρωταθλήματος. Στο αγώνα της ατομικής χρονομέτρησης συμμετείχαν 2 ακόμα Ρεθυμνιώτες, ο Νίκος Γεωργουλάκης τερμάτισε στην 17η θέση με 17:17’ και ο Γιάννης Ρυακιωτάκης στην 27η με 17:44’.

Την πρώτη θέση κατέκτησε ο Πέτρος Παναγάκος στην κατηγορία, στην επίπεδη διαδρομή της Αταλάντης, ολοκληρώνοντας τα 12,2 χιλιόμετρα με επίδοση 15:35’, μισό λεπτό ταχύτερος από τον δεύτερο Δημήτρης Σιδέρης του ΠΣ Τρικάλων (16:08’).

Μια ανάσα από το βάθρο (4η) έφτασε η Αθηνά Τζουλάκη (19:04) στην ατομική χρονομέτρηση κορασίδων, του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος.
Τον τίτλο στην ατομική χρονομέτρηση κορασίδων κατέκτησε η Κωνσταντίνα Φαρφαρά της ΑΕΚ Τρίπολης στην διαδρομή 12,2 χιλιομέτρων στους δρόμους της Αταλάντης και με χρόνο 18:23’. Στην δεύτερη θέση η Βασιλική Κόκκαλη του ΠΓΣ Λάρισας με επίδοση 18:42’ και στην τρίτη η Άρτεμις Γιακουμέλου του ΠΟ Πατρών με χρόνο 18:58’.