Στην κορυφή της Κρήτης το Αρκάδι

Πρωταθλητής Κρήτης αναδείχθηκε ο ΟΚΑ Αρκάδι, κερδίζοντας με 46-35 τον Ηρόδοτο στον μεγάλο τελικό του φάιναλ φορ που διεξήχθη στο «Μελίνα Μερκούρη».
Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι τα κορίτσια του Κώστα Πλευράκη καταθέτοντας και την ψυχή τους στο κλειστό του Ρεθύμνου και με την βοήθεια του κόσμου κατάφεραν για ακόμα μία φορά να ανέβουν στην κορυφή της Κρήτης. Ζουμπεράκη και Κουλούρη «οδηγούσαν» την ομάδα τους στο πρώτο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο +7 (12-5). Στην συνέχεια και στο ξεκίνημα της β’ περιόδου η Κουλούρη με σουτ από τα 8 μέτρα ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (17-5). Οι αντίπαλες τους δεν κατάφεραν να αντιδράσουν, με το ημίχρονο να βρίσκει τις «ερυθρόλευκες» μπροστά με 21-12.
Στην επανάληψη, ο Ηρόδοτος μείωσε σε 21-17 αλλά μέχρι εκεί. Κουλούρη και Ζουμπεράκη σκόραραν επιθετικά και με ασφυκτική άμυνα διατηρήθηκαν σε απόσταση ασφαλείας (31-25). Στο δ’ δεκάλεπτο τα κορίτσια του Καρλάφτη πίεσαν, μείσωσαν ξανά σε 31-28 αλλά και πάλι η «σεληνιασμένη» Ζουμπεράκη ανέβασε την διαφορά στο +8 (38-30 στο 34’). Από κει και πέρα, οι «ερυθρόλευκες» διαχειρίστηκαν σωστά το ματς, φτάνοντας στη νίκη με 46-35.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-05, 21-12 (ημιχρ.), 31-25, 46-35 τελικό.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μακρής, Καρανικόλα.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Κώστας Πλευράκης): Σταγάκη, Ρήγα, Μούκα 4, Ζουμπεράκη 22, Κουλούρη 14(3), Μιχελιδάκη 4, Καλοκύρη, Χαμογεωργάκη, Παναγιωτάκη, Μαρκοπούλου 2, Φραγγελάκη, Παναρετάκη.
ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Καρλάφτης): Μαλλιαράκη, Μίχλου, Σωπικού 3(1), Γιαλαμά 4, Καλαϊτζάκη 2, Μαυράκη, Γαλανάκη 10(2), Χριστοφοράκη, Συμεωνίδη, Βαρελτζή 6, Σακουλάκη 2, Λογοθέτη 8.