Τίμησαν τους ήρωες του ολοκαυτώματος του Αρκαδίου

Για ακόμη μία χρονιά κυριάρχησε ο Αρκάδιος Δρόμος (22.400μ.), όπου στην αφετηρία από την Ιερά Μονή Αρκαδίου βρέθηκαν εκατοντάδες δρομείς, με νικητές τον Χρήστο Καζάνη – Χατζάκη (1.23:26) στους Άνδρες και τη Μαριέλα Τσίπα (1.43:17) στις Γυναίκες, φτάνοντας πρώτοι στον τερματισμό στο γήπεδο της Σοχώρας Ρεθύμνου. Πρώτος Ρεθυμνιώτης τερμάτισε ο Σπύρος Σηφακάκης, ενώ στο πρώτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Μαρία Πολιουδάκη. Παράλληλα, η συμμετοχή και στον δρόμο των 6 χιλιομέτρων ήταν μεγάλη, με τον Σταύρο Ζαγκανά (20’18’’) να τερματίζει στην 1η θέση στους Άνδρες και τη Μίνα Τακμάκη (27’32’’) στις Γυναίκες. Στο δυναμικό βάδισμα πρώτη όλων ήταν η Πόπη Βροντάκη.

Για να ενημερώνεστε πάντα πρώτοι…. ακολουθήστε το Rethymnosports.gr στο Instagram LIKE στο Facebook και στο YouTube

Παράλληλα, παραδοσιακά διεξήχθη το Κρητικό Βόλι με νικητή τον Γιάννη Βασιλόπουλο στους Άνδρες και τον Βασίλειο Μαγγανά στους Βετεράνους. Επίσης, οι δρόμοι της πόλης του Ρεθύμνου πλημμύρισαν από παιδιά, καθώς μαθητές και μαθήτριες σχολείων έλαβαν μέρος στον αγώνα δρόμου των 1.000 μέτρων, ενώ το αθλητικό καλεντάρι εμπλουτίστηκε με τους αγώνες δρόμου και σφαιροβολίας για τα ΑμεΑ. Φυσικά, η αθλητική δράση ξεκίνησε το Σάββατο στο στάδιο Γάλλου, όπου εκατοντάδες αθλητές και αθλήτριες από πολλούς συλλόγους ολόκληρης της Κρήτης αγωνίστηκαν στους αγώνες στίβου, όπως δρόμους ταχύτητας και αντοχής και άλμα εις μήκος.