Τα ίδια συμπτώματα…

Την 3η ήττα του γνώρισε το Ρέθυμνο Cretan Kings, χάνοντας με 74-56 από τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο.
Παρά το πολύ καλό ξεκίνημα της Ρεθυμνιώτικης ομάδας (18-23 στο 10’), η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με την αστοχία (11/29διπ., 6/24τριπ., 16/28β.) και τα λάθη να στοιχίζουν. Μετά τα μισά της γ’ περιόδου (48-44) οι γηπεδούχοι μεγάλωσαν τη διαφορά (61-45 στο 30’), η οποία αποδείχθηκε μη αναστρέψιμη.
Για ακόμα μία φορά πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Κόνερ Φράνκαμπ, σημειώνοντας 23 πόντους (5/6διπ., 4/7τριπ., 1/2β.). Αύριο θα επιστρέψουν άπαντες στις προπονήσεις, καθώς την Τρίτη στις 16.30 θα φιλοξενήσουν τον Ηρακλή, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Ο Ηρακλής μπήκε πιο επιθετικά στο παιχνίδι και με σερί 5-0 άνοιξε λογαριασμό στο παιχνίδι. Ο Φράνκαμπ ήταν εκείνος που ανέλαβε να οδηγήσει επιθετικά την ομάδα του (8-5 στο 3’). Οι γηπεδούχοι κρατούσαν το προβάδισμα (15-10 στο 7’), αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 18-19 (8’) και με συνολικό σερί 13-3 ολοκλήρωσαν την α’ περίοδο προηγούμενοι με 18-23.
Να σημειώσουμε ότι στο 7ο λεπτό, ο Ντάριους Γκάρετ του Ηρακλή χτύπησε εκτός φάσης στο κεφάλι τον Μιχάλη Καμπερίδη, με τους διαιτητές να καταλογίζουν απλό αντιαθλητικό φάουλ.
2ο Δεκάλεπτο
Στη 2η περίοδο τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν θετικά για το Ρέθυμνο Cretan Kings, με τον Ηρακλή να μονοπωλεί το ενδιαφέρον επιθετικά, σε αντίθεση με την «ανομβρία» των Ρεθυμνιωτών στα 6 πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους 9 πόντους (32-23 στο 15’) με σερί 14-0. Ο Φράνκαμπ «έσπασε το ρόδι» με τρίποντο, αλλά τα λάθη και η αστοχία έφεραν τον Ηρακλή μπροστά για πρώτη φορά με διψήφιο αριθμό (38-28 στο 17’). Οι 13 πόντοι διαφορά ήταν και η μεγαλύτερη στο α’ ημίχρονο (43-30 στο 19’), με τον Γκάρετ να διαμορφώνει το 43-33.
3ο Δεκάλεπτο
Στην επανάληψη, ο Φράνκαμπ συνέχισε την απόλυτη ευστοχία του (6/6 σουτ) και σε συνδυασμό με το τρίποντο του Χριστοδούλου μείωσαν σε 43-39 στο 22’. Ο Λι συνδέθηκε για πρώτη φορά με το αντίπαλο καλάθι (48-44 στο 26’), αλλά η συνέχεια ήταν απογοητευτική. Ο Ηρακλής «έχτισε» σερί 13-1 και ολοκλήρωσε το 3ο δεκάλεπτο προηγούμενος με 16 πόντους (61-45).
4ο Δεκάλεπτο
Η διαφορά έφτασε ως τους 18 πόντους (64-46 στο 33’), με τους “ασπρόμαυρους” να βρίσκουν απαντήσεις μετά από πολλή ώρα με τους Χότον, Φράνκαμπ και Χάρις να μειώνουν σε 64-52 στο 35’. Ο Ηρακλής απάντησε με 3 σερί τρίποντα (73-52 στο 38’), «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη, με το σκορ στο 74-56.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 43-33, 61-45, 74-56.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Μανωλόπουλος 3(1), Καββαδάς 3, Οκερεαφόρ 10(2), Σμιθ 11(2), Σούλερ 11(2), Ζάρας 6(2), Κακαρούδης 1, Γκάρετ 3, Καλαϊτζίδης 3(1), Ντέιβις 8, Χάνλαν 13(1), Γεωργαλάς 2.
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βαγγέλης Ζιάγκος): Χριστοδούλου 7(1), Χότον 2, Χάρις 2, Γκάρετ 5, Φράνκαμπ 23(4), Καμπερίδης 6(1), Ραζής, Κουρέπης, Γαρέζος, Λι 2, Μαραγκάκης 3, Γκόρντον 6.