Τα αποτελέσματα στους διασυλλογικούς αγώνες Στίβου Κ16

Η Ε.Α.Σ. Σ.Ε.Γ.Α.Σ. Κρήτης με την υποστήριξη της Περιφέρειας Κρήτης – Περιφερειακές Ενότητες Χανίων, Ρεθύμνης, Ηρακλείου, Λασιθίου, της Δημοτικής Επιχείρησης Ανάπτυξης Αθλητισμού Ηρακλείου, του ΔΟΠΑΦΜΑΗ και των Ε.Α.Κ. Ηρακλείου και Χανίων, διοργάνωσε τους διασυλλογικούς αγώνες Κ16 (Αγοριών – Κοριτσιών), σύμφωνα με την κεντρική προκήρυξη του Σ.Ε.Γ.Α.Σ. με αριθ. πρωτ. 1448/26-4-2021.
Οι διασυλλογικοί αγώνες είναι πρόκριση για τα πανελλήνια πρωταθλήματα, τα οποία στη συνέχεια αποτελούν αγώνες πρόκρισης για τις διεθνείς διοργανώσεις του 2021.

Οι αγώνες έγιναν σε δύο ομίλους, στα Χανιά με τα σωματεία των νομών Χανίων και Ρεθύμνου και στο Ηράκλειο για τα σωματεία Ηρακλείου – Λασιθίου, σύμφωνα με το εγκεκριμένο υγειονομικό πρωτόκολλο διεξαγωγής αγώνων του Σ.Ε.Γ.Α.Σ. και οι αθλητές – τριες.

Δείτε ΕΔΩ τους νικητές και τις επιδόσεις των αθλητών του ΟΚΑ Αρκάδι και του ΓΑΣ Περάματος στο Διασυλλογικό Ανδρών – Γυναικών.

Για να ενημερώνεστε πάντα πρώτοι…. ακολουθήστε το Rethymnosports.gr στο Instagram κάντε LIKE στο Facebook και κάντε εγγραφή στο YouTube

Την Κυριακή διεξήχθη και το διασυλλογικό Πρωτάθλημα Κ16 για αθλητές και αθλήτριες κάτω των 16 ετών. Οι αγώνες ήταν αφιερωμένοι στην μνήμη του προέδρου του Συνδέσμου Κριτών Χανίων Ρεθύμνης Μιχάλη Σαριδάκη που έφυγε πρόσφατα από την ζωή.

Πολλές πρωτιές αλλά και καλές επιδόσεις έτυχαν οι Ρεθυμνιώτες αθλητές των δυο σωματίων του νομού. Αυτές που ξεχώρισαν ήταν, το νέο Παγκρήτιο ρεκόρ της Αλεξάνδρας Βραβορίτη του ΟΚΑ Αρκάδι με 7:36.04 (το αγώνισμα έγινε στο ΔΑΚ Γάλλου) που της χάρισε και την πρόκριση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Στα κορίτσια πρωτιές ο ΟΚΑ Αρκάδι είχε επίσης, με την Περακάκη Ι. στα 3000μ. με 12:26:37 και με την ομάδα 3Χ1200μ. (Πατσάκη – Σαρμάνη – Βραβορίτη) με χρόνο 13:12.7. Για τον ΓΑΣ Περάματος την 1η θεση κατέλαβαν, η Λαδιανού Α. με 31.59 στα 200μ εμπόδια και Βαρδιάμπαση Γ. στο μηκος με 5.05μ.

Στα αγόρια, την 1η θεση κατέλαβαν από τον ΓΑΣ Περάματος, ο Δραγάσης Μ. με δυο πρωτιές, στο Ύψος με 1.77, και στο Τετραπλούν με 12.77, Βεργάκης Γ. στο Μήκος με 5.36, στον ακοντισμό ο Παπακωνσταντής Γ. με 43.71. Από τον ΟΚΑ Αρκάδι, ο Χατζημαρκάκης Μ. με 3:46.62 στα 1200μ., και στην σκυταλοδρομία 3Χ1200μ. με τους (Συριανόγλου, Μαρκόπουλος, Χατζημαρκάκης και χρόνο 12:24.9.

Οι νικητές σε όλα τα αγωνίσματα αλλά και οι επιδόσεις των αθλητών του ΟΚΑ Αρκάδι και ΓΑΣ Περάματος στο διασυλλογικό Πρωτάθλημα Κ16 (Αγοριών – Κοριτσιών), στον όμιλο των Χανίων:

Αγόρια Κ16

80μ. (+1.0)
1ος Παπαφράγκος Δημ.(Βενιζέλος) 9.99,  3ος Σηφογιαννάκης Ανδρέας (ΟΚΑ Αρκάδι) 10.19,   13ος Σαββίδης Γιώργος (ΟΚΑ Αρκάδι) 11.28.

150μ. (+2.2)
1ος Ξανθουδάκης Μάριος (Βενιζέλος) 18.42

1200μ.
1ος Χατζημαρκάκης Μιχάλης (ΟΚΑ Αρκάδι) 3:46.62, 5ος Μαρκόπουλος Φίλιππος (ΟΚΑ Αρκάδι) 3:55.52,  6ος Συργιανόγλου Γαβριήλ (ΟΚΑ Αρκάδι)  3:59.73, 9ος Παναγιωτάκης Νικόλας  (ΟΚΑ Αρκάδι) 4:41.06.

200μ. εμπόδια (+0.5)
1ος Λιόλιος Ι.(Βενιζέλος), 2ος Στριλιγκάς Δημ. (ΓΑΣ Περάματος) 29.12.

Ύψος
1ος Δραγάσης Μαν.(ΓΑΣ Περάματος) 1.77

Επί κοντώ
1ος Τζολάκης Ι.(Βενιζέλος) 2.80

Μήκος (+1.1)
1ος Βεργάκης Γιωργος (ΓΑΣ Περάματος) 5.36, 2ος Μαθιουδάκης  Στράτος (ΟΚΑ Αρκάδι) 4.86μ.

Τετραπλούν
1ος Δραγάσης Μαν.(ΓΑΣ Περάματος) 12.77 (+0.6)

Σφαιροβολία (4κ)
1ος Σημαντηράκης Στ.(ΑΠΟΚ Θύελλα) 14.89, 3ος Ζουρίδης Ανδρέας (ΓΑΣ Περάματος) 11.65,  6ος Αντωνάκης Νίκος (ΓΑΣ Περάματος) 9.40,  10ος Ματθαιακάκης Γιώργος (ΓΑΣ Περάματος) 8.43.

Δισκοβολία (1κ)
1ος Παρασκευόπουλος Σταμ.(Βενιζέλος) 38.39

Ακοντισμός (600γρ)
1ος Παπακωνσταντής Γεωρ.(ΓΑΣ Περάματος) 43.71, 2ος Ματθαιακάκης Γιώργος (ΓΑΣ Περάματος)  34,83.

Σφυροβολία (4κ)
1ος Ιβάσουκ Μεθ.(Βενιζέλος) 46.51

4Χ80μ.
1ος Βενιζέλος (Παπαφράγκος, Κλέτσας, Χαραλαμπάκης, Ξανθουδάκης) 40.16

3Χ1200μ.
1ος ΟΚΑ Αρκάδι 12:24.9  (Συριανόγλου, Μαρκόπουλος, Χατζημαρκάκης)

Η Βαθμολογία των Αγοριών
ΓΣ Ελ.Βενιζέλος 123
ΟΚΑ Αρκάδι 48
ΓΑΣ Περάματος 47
ΑΟ Κύδων 45
Νέαρχος Χανίων 26
A.Π.Ο Θύελλα Καλάθενων 19
ΑΟ Κισάμου 6
Θησεύς  17

Για να ενημερώνεστε πάντα πρώτοι…. ακολουθήστε το Rethymnosports.gr στο Instagram κάντε LIKE στο Facebook και κάντε εγγραφή στο YouTube

Κοριτσια Κ16

80μ. (+1.9)
1η Παπαδεράκη Αργυρώ (Κύδων) 10.56

150μ. (+0.6)
1η Μανουσάκη Νεφέλη (Κύδων) 19.98, 3η Παυλάκη Ελπιδα (ΟΚΑ Αρκάδι) 20.61,  5η Κακογιαννάκη Θεανώ (ΟΚΑ Αρκάδι) 21.35.

1200μ.
1η Γκούμα Δεσποινα (Βενιζέλος) 4:01.21, 2η Σαρμάνη Μαρία (ΟΚΑ Αρκάδι) 4.08.55,  4η Σταθοπούλους Ειρήνη (ΟΚΑ Αρκάδι) 4:31.28.

3000μ.
1η Περακάκη Ιφιγένεια (ΟΚΑ Αρκάδι) 12:26:37

2000μ. ΦΕ
1η Βραβορίτη Αλεξάνδρα (ΟΚΑ Αρκάδι) 7:36.4x (Νέο Παγκρήτιο Ρεκόρ)

80μ. εμπόδια (+2.0)
1η Καράκη Μιχαέλα (Βενιζέλος) 12.04,  11η Τζανακάκη Νικολέτα  (ΟΚΑ Αρκάδι) 11.38.

200μ. εμπόδια (-0.4)
1η Λαδιανού Αλεξάνδρα (ΓΑΣ Περάματος) 31.59, 2η Παπουτσιδάκη Βασιλική (ΟΚΑ Αρκάδι) 31.87

Υψος
1η Ανγίνο-Παπαδάκη Ελισάβετ (Βενιζέλος) 1.56

Άλμα επί  κοντώ
1η Μπενάκη Μαρία (Βενιζέλος) 2.40

Μήκος (+0.6),
1η Βαρδιάμπαση Γεωργία (ΓΑΣ Περάματος) 5.05μ., 2η Αναστασιάδη Μαρία (ΟΚΑ Αρκάδι) 4.93μ., 3η Ιορδανίδου Γεωργία (ΟΚΑ Αρκάδι) 4.88μ.,  7η Μυρσιλίδη Ελίζα (ΟΚΑ Αρκάδι) 4.40μ., 

9η Βεργάκη Ειρήνη (ΟΚΑ Αρκάδι)  3.82μ.,  10η Χλιαουτάκη Αγάπη (ΟΚΑ Αρκάδι)  3.75μ.

Τετραπλούν
1η Μαλεκάκη Ερμιόνη (Κύδων)  10.45

Σφαιροβολία (3κ)
1η Παπαδογιάννη Νικολέτα (Βενιζέλος) 10.81

Δισκοβολία
1η Μπονάτου Σταυρούλα (Βενιζέλος) 33.64

Ακοντισμός (500γρ)
1η Λουπασάκη Ειρήνη (ΑΟ Κισάμου) 17.75, Χνάρη Μαρία (ΓΑΣ Περάματος) 17.05.

Σφυροβολία (3κ)
1η Φραντζεσκάκη Αδαμαντία (Βενιζέλος) 52.61μ

4Χ80μ.
1ος Βενιζέλος 42.18 (Τσιβουράκη  – Σταματάκη – Αργυροπούλου – Καράκη), 3ος ΟΚΑ Αρκάδι 42΄΄75 (Αναστασιάδη – Παυλάκης – Ιορδανίδου Τζανακάκη).

3Χ1200μ.
1ος ΟΚΑ Αρκάδι 13:12.7 (Πατσάκη – Σαρμάνη – Βραβορίτη)

4Χ200μ. (Μικτή)
1ος ΑΟ Κύδων 1:52.4 (Φραγκούλης – Σπυρίδη – Καμπουράκη – Παπαδάκης), 2ος ΟΚΑ Αρκάδι 1:53.7 (Παπαγεωργίου – Παπουτσιδάκη – Μυρσιλίδη – Σηφογιωργάκης).

Η Βαθμολογία των Κοριτσιών
ΓΣ Ελ.Βενιζέλος 182
ΟΚΑ Αρκάδι 100
ΑΟ Κύδων 77
Νέαρχος Χανίων 32
A.Π.Ο Θύελλα Καλάθενων 21
ΓΑΣ Περάματος 18
ΑΟ Κισάμου 17
Θησεύς  6

Απαντήστε

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *