Το δις εξαμαρτείν του Αρκαδίου…

Για 2ο σερί εντός έδρας ματς, το Αρκάδι αν και ήλεγχε το παιχνίδια κατάφερε να ηττηθεί ξανά στην παράταση και να ελαχιστοποιηθούν οι πιθανότητες για την παραμονή. Θύτης αυτή τη φορά ήταν η Τερψιθέα Γλυφάδας, η οποία οδήγησε το ματς στην παράταση (58-58 κ.α.), όπου πήρε μία πολύτιμη νίκη με 64-70 στο “Μελίνα Μερκούρη”.
Οι “ερυθρόλευκες” προδόθηκαν και πάλι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, όπου με 1/4 εύστοχες στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα, δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στην κανονική διάρκεια του ματς. Μάλιστα, το αρνητικό σερί συνεχίστηκε και στο έξτρα 5λεπτο, όπου μέτρησαν 4/14 βολές. Αναμφίβολα αυτό ήταν το κομμάτι που κόστισε μία κρίσιμη ήττα, αλλά μεγάλο ρόλο έπαιξαν και τα ριμπάουντ, με τις φιλοξενούμενες να επικρατούν κατά κράτος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-18, 33-35, 45-44, 58-58 (κ.α.), 64-70 παρ.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Κώστας Πλευράκης): Μ. Κουλούρη 16(4), Κανδεράκη, Γιαλαμά 9(1), Ουρανού, Στ. Κουλούρη 14(1), Θεοδοσουλάκη, Καζά 5, Φοβάκη, Σταυριανάκη, Σταυγιανουδάκη, Καούκη 20, Φραγγελάκη.
ΤΕΡΨΙΘΕΑ (Αποστολάκης – Βασιλάκος): Κορδαλή 2, Κλ. Οικονομάκη 19, Καναβάρου, Καβακίδου, Δ. – Στ. Λαμπράκη 7, Φλώκα 7(1), Μ.-Ι. Λαμπράκη 2, Γαλιατσάτου 16(2), Ζ. Οικονομάκη, Μυλωνάκη 17(2).