Φινάλε με ήττα στον Α’ γύρο

Το Ρέθυμνο Cretan Kings έκλεισε τον α’ γύρο της Betshop Basket League με εντός έδρας ήττα από τον Άρη, χάνοντας με 74-76.

Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα αν και πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στο α’ ημίχρονο και προηγήθηκε με 15 πόντους (47-32 στο 22’), στην επανάληψη έχασε τη συγκέντρωση της, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την 11η ήττα της.
Πρώτος σκόρερ και πρωταγωνιστής για το Ρέθυμνο Cretan Kings ήταν ο Ανδρέας Χριστοδούλου με 23 πόντους, με τους Μπαρτ (17π.), Τζόουνς (13π.) και Τζόνσον (10π.) να συμπληρώνουν το «καρέ» των διψήφιων. Η επόμενη πολύ κρίσιμη αναμέτρηση θα διεξαχθεί το ερχόμενο Σάββατο (19/1 – 15.45) στο «Μελίνα Μερκούρη» απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Ολα τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής (Εδώ)

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Αρκετές εναλλαγές στο σκορ είχε το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με το 2-6 να γίνεται 7-6, χάρη σε συνεχόμενους πόντους του Χριστοδούλου. Ο Άρης αντέδρασε, ευστοχώντας έξω από τα 6.75μ., παίρνοντας ξανά το προβάδισμα με 7-12 (5’). Οι Χριστοδούλου και Μπαρτ κατάφεραν να απαντήσουν (14-14 στο 7’), με τον πρώτο να ολοκληρώνει την α’ περίοδο με 10 πόντους για το 18-18.

2ο Δεκάλεπτο
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στη 2η περίοδο, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη της ομάδας μας (20-24 στο 12’), ενώ οι παίκτες μας είχαν ξανά την απάντηση, με τους Ντάνιελς, Τζόνσον και Χριστοδούλου να σημειώνουν σερί 11-0 (31-24 στο 16’), χάρη στην εξαιρετική αμυντική τους λειτουργία. Η κυριαρχία της ομάδας μας σε όλο το γήπεδο συνεχίστηκε, με τη διαφορά να ανεβαίνει για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (38-27 στο 18’) και το ημίχρονο να κλείνει στο υπέρ μας 42-32.

3ο Δεκάλεπτο
Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα της ομάδας μας στην επανάληψη, με τους Χριστοδούλου και Τζόουνς να ανεβάζουν τον δείκτη του σκορ στους 15 πόντους (47-32 στο 22’). Ο Άρης απάντησε γρήγορα με σερί 8-0 (47-40 στο 23’), εκμεταλλευόμενος την αστοχία της ομάδας μας, με τη διαφορά να πέφτει έως και τους 6 πόντους (52-46 στο 27’). Εκείνος που έλυσε τον… γόρδιο δεσμό ήταν ο Τζόνσον με τρίποντο (55-46), αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν λύσεις για το 55-51. Εκείνος, όμως που είπε την τελευταία λέξη ήταν ο Χριστοδούλου, ο οποίος στην εκπνοή διαμόρφωσε το 57-51.

4ο Δεκάλεπτο
Η ομάδα μας «παγιδεύτηκε» στην άμυνα του Άρη στο ξεκίνημα, με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα έπειτα από πολλή ώρα σε 61-65, χάρη σε σερί 14-4 (32’). Ο «καυτός» Χριστοδούλου με τρίποντο μείωσε προσωρινά σε 64-65, αλλά η απάντηση ήρθε με σερί 5-0 από τους φιλοξενούμενους για το 63-70 στο 36’.Οι Τζόνσον και Μπαρτ μείωσαν στο τρίποντο (69-72 στο 38’). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 69-74, με τη συνέχεια να είναι συναρπαστική. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και 31’’ πριν τη λήξη ο Ντάνιελς πέτυχε το λέι απ (71-74), αλλά το φινάλε δεν ήταν θετικό, χάνοντας εντέλει με 74-76.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Ανδρικόπουλος, Μαγκλογιάννης.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 42-32, 57-51, 74-76.
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βαγγέλης Ζιάγκος):Τζόνσον 10 (2 τριπ., 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χριστοδούλου 23(2), Μπαρτ 17, Κλάντον 2, Ντάνιελς 7, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 2, Ραζής, Κουρέπης, Τζόουνς 13(1).
ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Φλιώνης 9 (1), Μποχωρίδης 17, ΜακΓκί 13 (10 ριμπάουντ), Μπελ 14 (3), Χάρις 6 (2), Σλαφτσάκης 2, Τολιόπουλος, Χρηστίδης, Τζόουνς 8, Νταλό 5 (1), Κάιζερ 2.