1 Φεβρουαρίου 2023

«Χ» στο Γεράνι, νίκη για τη Δόξα Πλατανέ

Νέο ενδιαφέρον στην μάχη τίτλου στην Α’ κατηγορία Ρεθύμνου έφεραν τα αποτελέσματα στα δύο απογευματινά παιχνίδια της Κυριακής για την 6η αγωνιστική.

Όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος ο Ερμής Ζωνιανών κόλλησε στο λευκό 0-0 στο Γεράνι απέναντι στον ανεβασμένο Ποσειδώνα, αλλά οι πράσινοι παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας, με ένα βαθμό παραπάνω από Αστέρα Ρεθύμνου και Περάματος, τρεις από τον Ρεθυμνιακό και 4 από τον Άρη. Το παιχνίδι πήγε στις δυνατές μονομαχίες με τον Ερμή να χάνει την μεγαλύτερη ευκαιρία με τον Μπαμπουλάκη στο 62’, ο οποίος τέσσερα λεπτά αργότερα υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ, ενώ είχε και δοκάρι με τον Σκουτέλη στο 59’. Από ένα πέναλτι ζήτησαν οι δύο ομάδες, ο Ερμής πάνω στον Σκουτέλη (73’) και ο Ποσειδώνας πάνω στον Ψαλιδάκη (79’) φάση όπου τραυματίστηκε ο τερματοφύλακας των Ζωνιανών Δερμιτζάκης. Στο 74’ αποβλήθηκε σωστά ο Πύλιος με 2η κίτρινη κάρτα.

Στο άλλο αποψινό παιχνίδι, η Δόξα Πλατανέ πανηγύρισε την 2η νίκη της επικρατώντας με 2-0 του ΟΦ Αρμένων στα Μισίρια, πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.