19 Απριλίου 2024

Άδοξος αποκλεισμός για Επισκοπή

Εκτός της συνέχειας του Κυπέλλου Ελλάδας έμεινε η Επισκοπή, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από τον ΑΟ Τρικάλων στο παιχνίδι που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο ΔΑΚ Γάλλου, στα πλαίσια της 3ης Φάσης.

Μίλησε η εμπειρία των παικτών των Τρικάλων, ενώ καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του παιχνιδιού, έπαιξε το γκολ στις καθυστερήσεις του α’ μέρους με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Άλεξιτς για το οποίο διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι γηπεδούχοι στον διαιτητή Πατεμτζή. Στο ξεκίνημα της επανάληψης η Επισκοπή απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα μόλις στο 48’, λόγω της αποβολής του Βέρτζου με απευθείας κόκκινη για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Φουκαράκη και από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε γκραν γκινιόλ με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω. Σε μια αντεπίθεση στο 67’ ο ΑΟΤ στάθηκε τυχερός με τον Τσίπρα να κερδίζει 3-4 κόντρες και να βρίσκεται φάτσα με τον Χανιωτάκη κάνοντας το 0-2, αλλά η άμεση μείωση του σκορ σε 1-2 από τον Τσιριγώτη στο 68’, κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των 300 περίπου φιλάθλων που βρέθηκαν στο γήπεδο μέχρι το φινάλε.

Φάσεις και γκολ
25’ ο Τσίπρας θα βρεθεί στο σημείο του πέναλτι, θα προσπαθήσει να πλασάρει η μπάλα θα πάρει ύψος με την βοήθεια του ανέμου, αλλά ο Χανιωτάκης σε ετοιμότητα θα προλάβει και θα μπλοκάρει.

33’ ο Ντόσης εκτελεί όμορφα φάουλ, σημαδεύοντας όμως το δεξί δοκάρι του Χανιωτάκη και εν συνεχεία ο Άλεξιτς με νέο σουτ μέσα από την περιοχή θα στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

36’ καλό σουτ του Ντόση από μακριά θα εκτιναχθεί και θα μπλοκάρει όμορφα ο Χανιωτάκης.

38’ καλή εκτέλεση φάουλ του Άλεξιτς λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

39’ σουτ του Ριζογιάννη από μακριά, η μπάλα θα φύγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Χανιωτάκη.

42’ φάουλ του Σουμπασάκη, με γροθιές θα διώξει ο Ζαρόπουλος.

45’+1’ ο Λίμα ανατρέπει τον Σανδραβέλη σύμφωνα με τον κ. Πατεμτζή, με τον Ηρακλειώτη ρέφερι να δίνει πέναλτι.

45’+2’ Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Άλεξιτς, στέλνοντας την μπάλα στη αριστερή γωνιά του Χανιωτάκη, για το 0-1.

48’ ο Πατεμτζής αποβάλλει με απευθείας κόκκινη

52’ κόρνερ του Μυρθιανού, στο πρώτο δοκάρι πετάγεται ο Νίκιτς αλλά η προβολή του φεύγει άουτ.

55’ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σουμπασάκη, η μπάλα θα περάσει από όλους και θα καταλήξει άουτ.

56’ ο Γκελοσάνι θα βρεθεί στο έδαφος από μαρκάρισμα του Ριζογιάννη, «παίζετε» θα δείξει ο Πατεμτζής.

62’ κόρνερ του Ντόση, κεφαλιά του Γιαννίτση θα φύγει άουτ.

67’ ο Τσίπρας κερδίζει 3-4 κόντρες και με υποδειγματικό πλασέ νικάει τον Χανιωτάκη για το 0-2.

68’ σέντρα Μυρθιανού, ο Τσιριγώτης με σουτ μέσα από την περιοχή θα μειώσει άμεσα σε 1-2 για την Επισκοπή.

76’ αντεπίθεση των Τρικάλων, ο Άλεξιτς θα κόψει στον Σταματή, πο οποίος από το σημείο του πέναλτι θα πλασάρει ψηλά άουτ.

79’ όμορφη ενέργεια και πλασέ του Λίμα από τα όρια της περιοχής, η μπάλα θα περάσει λίγο άουτ.

81’ εξαιρετική κούρσα του Γρηγορόπουλου σε αντεπίθεση των Τρικάλων, θα βρεθεί απέναντι στον Χανιωτάκη, ο οποίος με τα πόδια θα διώξει το πλασέ του πρώτου.

87’ κόρνερ Ξεπαπαδάκη, η κεφαλιά του Μπρίτο θα φύγει λίγο άουτ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πατεμτζής, Α. Δασκαλάκης, Μαυραντωνάκης (Ηρακλείου).

ΤΑ ΓΚΟΛ: 68’ (Σ) Τσιριγώτης – 45’+2’ πεν. Άλεξιτς, 67’ (Σ)Τσίπρας.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45’+ Νίκιτς, 58’ Ανδρικόπουλος – 37’ Φουκαράκης, 42’ Άλεξιτς, 55’ Τεγούσης
ΚΟΚΚΙΝΗ: 48’ Βέρτζος (απευθείας).

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Γιάσμινκο Βέλιτς): Χανιωτάκης, Ανδρικόπουλος, Καρβουνιάρης (70’ Πολυχρόνης), Μυρθιανός, Μπρίτο, Λίμα, Νίκιτς, Φουκαράκης, Γκελοσάνι (80’ Ξεπαπαδάκης), Σουμπασάκης (62’ Γκιόκας), Τσιριγώτης.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Περικλής Αμανατίδης): Ζαρόπουλος, Γιαννίτσης, Ριζογιάννης, Βέρτζος, Τεγούσης, Τσίπρας (72’ Σταματής), Άλεξιτς, Πελάεζ (63’ Παπαγεωργίου), Γρηγορόπουλος (83’ Λώττας), Ντόσης, Σανδραβέλης.